FB TW PIN NWS
BioRank 5954

Jak Kamhi

Doğum tarihi : 13.Haziran.1925 Ölüm tarihi : 07.Ekim.2020
Jak Kamhi kaç yaşında öldü : 95
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : İş adamı
Jak Kamhi doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Jak Kamhi Biyografisi

Profilo Holding kurucusu ve başkanıdır.
Televizyon, buzdolabı, motosiklet, otomatik çamaşır makinesi gibi pek çok aletin Türkiye'deki ilk üreticisi olan Jak Kamhi iş hayatı boyunca önemli başarılara imza attı.
Jak Kamhi, 13 Haziran 1925 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Pera Palas'ın karşısındaki Gül Apartmanı'nın üçüncü katında dünyaya geldi. Asıl adı Jak Cordoba Sultana Hayim Kamhi’dir. Yahudi Asıllı Türk İşadamıdır. Sami Kamhi adında abisi, Şarlot adında ablası vardı. Çocukluğu Tepebaşı'nda geçti. Bene Berit ilkokulunda okudu. İstanbul'un Şişli ilçesinde bulunan Saint Michel Lisesinden mezun oldu. Ardından İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi'nden mühendislik eğitimi alarak mezun oldu. Sonra Fransa"da “çelik konstrüksiyon” konusunda ihtisas yaptı.

17 yaşındayken kauçuk fabrikalarının ithal edemediği kauçuk ham maddesini bir kitapta okuduğu şekilde eski kauçuktan rejenere ham madde elde ederek iş hayatına başladı. Çok iyi bildiği Fransızcası sayesinde üniversite stajlarında iken tercümanlık da yapıyordu. 19 yaşında Yol asfaltlama şantiyesinde çalıştı.

1949 yılında Ankara’da askerliğini yedek subay olarak yaptı.

1953 yılında Yeşilköy'deki havaalanının tecridi için ABD'den malzeme getirileceği yönünde bilgi alınca o malzemeyi Türkiye’de üretebileceğini söyleyip işe koyuldu. Bayındırlık Bakanlığı ihale açtı. Üniversiteden kimya hocasıyla beraber çalıştı, malzemeyi şartnamesine uygun olarak imal edebilmeyi başardı. İhaleyi kazandı iş sonunda kazandığı para onun sermayesi oldu.

O yıllarda Türkiye çimento ithal ederdi, tüm karayollarına ve birçok müteahhitlere çimento teminine başladı.

Avrupa’da var neden Türkiye’de yok deyip, biz de yapabiliriz
dedi ve birçok ilki gerçekleştirdi. İlk buzdolabı, ilk çamaşır makinesi, ilk transistorlu radyo, ilk Honda motosikletleri O imal etti.

Profilo Şirketi sayesinde Türkiye’nin nal çivisine bile muhtaç olduğu, döviz darlığı çektiği yıllarda, Karayolları'nın ihtiyacı olan trafik direği, yol kenarı çelik bariyerleri gibi birçok malzemeyi üretti. Eminönü, Vatan Caddesi ve Beşiktaş'a hiçbir bedel almadan üst geçitler yaptı. 1959'da soğutma aksamı haricinde tamamen yerli olanaklarla ilk Frigolux buzdolabını üretti. Bunu ilk otomatik çamaşır makineleri ve birçok mutfak eşyasının üretimi takip etti.

Türkiye’de ilk kez 1954 yılında kiralık işyeri ile Profilo’nun temelini attı. İlk olarak profil doğrama işi yaptı. Profilo Grubu, ev aletleri alanında soğutucu ile başladığı üretimini elektrikli ev aletleri ve elektronik ürünlerin üretimi ile sürdürdü. 1971 yılında şirketlerini Profilo Holding A.Ş. çatısı altında bir araya getirdi. 1972′de televizyon üretimi başladı. Holding bünyesindeki Profilo Telra şirketi 1972’de üretimine siyah beyaz televizyon üreterek başladı. Profilo Telra 1991 yılında Çerkezköy’deki yeni üretim yerine geçti.

Kamhi Ailesi aynı zamanda Mecidiyeköy’deki Profilo Alışveriş Merkezi’nin de kurucusudur.

Meslek hayatı boyunca pek çok başarıya imza attı. İstanbul Sanayi Odası (İSO), İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Türk Sanayicileri Ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) gibi kuruluşlarda uzun yıllar yönetim kurulu üyeliği ve bazılarında başkanlık görevini yürütmüştür.

Türkiye’nin dış tanıtımına katkıları nedeniyle, 1991 yılında Dışişleri Bakanlığı “Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görülen Kamhi, bir dönem Başbakanlık Dış Tanıtım Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından fahri doktor unvanı verildi.

Jak Kamhi, Türk toplumunun insanlığa örnek sevgi ve hoşgörüsünü tüm dünyaya anlatmak amacıyla 1989 yılında kurulan 500. Yıl Vakfı’nın, kuruluşundan 2008 yılına kadar başkanlığını yapmıştır.14 Kasım 2008'de vakfın kurucu başkanı Jak Kamhi’ye Vakfın Onursal Başkanı ünvanı verilmiştir. Vakfın başkanı ise 14 Kasım 2008'den beri Naim Güleryüz'dür.

28 Ocak 1993 günü Jak Kamhi’ye roketli saldırı yapılmak istendi. Saldırganların law silahını ateşlemekte gecikmesi ve Kamhi’nin korumalarının durumu fark ederek ateş etmesi üzerine suikast girişimi başarısız olmuştu.

2007 yılında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Devlet Üstün Hizmet Madalyası verildi. 1991 yılında 'Chevalier de la Légion d'Honneur' nişanına, 2006 yılında 'Officier de la Légion d'Honneur' nişanına, 1997 yılında da Fransa Cumhurbaşkanı tarafından 'Commandeur dans l'Ordre National du Merite' nişanına layık görüldü. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nde Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu Şeref Madalyası ile Türk-Amerikan Dostluk Konseyi Ticaret Liderliği Ödülüne hak kazanan Jak Kamhi'ye, 2003 yılında da İspanya Kralı tarafından 'Commander of the Order of the Spanish Civil Merit' nişanı verildi.

Avrupa'nın sanayi liderleri tarafından kurulan Avrupa Sanayicileri Yuvarlak Masası (ERT) Grubu'na 1991 yılında üye olarak çağrılan ilk ve tek Türk sanayicisi Jak Kamhi, bu görevinden 2003 yılında ayrıldı.

2013 yılında “Gördüklerim Yaşadıklarım” isimli bir kitap yayınladı.

Jak Kamhi, iki kere evlendi;
1.evliliği : 1949 yılında Lea Moskoviç ile evlendi. Daha sonra 1967 yılında boşandı. Hayati Kamhi (d.1950), Cefi Kamhi (d.1952) adında iki oğlu oldu. Hayati Kamhi 2012 yılında intihar etti.
2.evliliği : 1972 yılında Tüli Kamhi ile evlendi. Şinasi Kerem Kamhi (d. 17 Kasım 1977) adında bir oğlu oldu.

Jak Kamhi 7 Ekim 2020 tarihinde 95 yaşında vefat etmiştir.

Ödülleri :
1991 - Dışişleri Bakanlığı “Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görüldü.
1991 - 'Chevalier de la Légion d'Honneur' nişanı
1992 - İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından fahri doktor unvanı verildi.
1997 - Fransa Cumhurbaşkanı tarafından 'Commandeur dans l'Ordre National du Merite' nişanına layık görüldü.
2003 - İspanya Kralı tarafından 'Commander of the Order of the Spanish Civil Merit' nişanı verildi.
2006 - Fransa Cumhurbaşkanı tarafından 'Officier de la Légion d'Honneur' nişanı
2007 - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Devlet Üstün Hizmet Madalyası verildi.
Amerika Birleşik Devletleri'nde Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu Şeref Madalyası
Türk-Amerikan Dostluk Konseyi Ticaret Liderliği Ödülü


Kaynak:Biyografi.info

Jak Kamhi kitapları

Tüm Jak Kamhi kitapları

Jak Kamhi için yapılan aramalar

Jak Kamhi, Jak Kamhi biyografi, Jak Kamhi hayatı, Jak Kamhi özgeçmişi, Jak Kamhi hakkında, Jak Kamhi doğum yeri, Jak Kamhi fotoğraf, Jak Kamhi video, Jak Kamhi resim, Jak Kamhi kimdir?, Jak Kamhi kaç yaşında?, Jak Kamhi nereli, Jak Kamhi memleketi