FB TW PIN NWS
BioRank 6897

Jacopo da Pontormo

Doğum tarihi : 24.Mayıs.1494 Ölüm tarihi : 02.Ocak.1557
Jacopo da Pontormo kaç yaşında öldü : 63
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Ressam
Jacopo da Pontormo doğum yeri : Empoli, İtalya
Ölüm yeri : Floransa, İtalya

Jacopo da Pontormo Biyografisi

Ressam Jacopo da Pontormo, Yüksek Rönesans’ın klasikçiliğinden uzaklaşarak bazen erken maniyerizm olarak tanımlanan daha kişisel ve anlatımcı bir üslup yaratmıştır.

Jacopo da Pontormo, 24 Mayıs 1494 tarihinde Empoli, İtalya’da ressam Bartolommeo Carrucci’nin oğlu olarak doğmuştur. Asıl adı Jacopo Carucci’dir.

Jacopo da Pontormo, biyografi yazarı Giorgio Vasari’ye göre Leonardo da Vinci’nin, ardından da Mariotto Albertinelli ve Piero di Cosimo’nun yanında çıraklık yaptı. İlk dönem yapıtlarına daha çok, 18 yaşında yanında çalışmaya başladığı Andrea del Sarto’nun etkileri yansıdı.

1518 yılında Floransa’daki 5. Miehele Visdomini Kilisesi altar panosunu tamamladı.

Jacopo da Pontormo, Michelangelo Buonarroti’nin sanatından esinlenerek ve çevre çizgilerine ağırlık vererek aydınlık bir resim üslubu ortaya koymuştur. Siluetleri vurgulamayı seven sanatçı maniyerist üslupla çalışmıştır.

Jacopo da Pontormo’nun huzursuz ve değişken karakteri, onu yeni deneylere itmiştir. Zaman zaman Albrecht Dürer’in baskı resimlerinden de etkilenen ressam, hafif ve soğuk tonlar içeren bir renk yelpazesi içinde dolambaçlı biçimler ortaya koymuştur.

1545 yılından sonra San Lorenzo kilisesinin apsisini süslemiştir. Burada on yıl boyunca şaşırtıcı ve grift, anıtsal bir etki taşımayan ve hiçbir başarı kazanmayacak düzenlemeler üzerinde çalışmıştır.

Jacopo da Pontormo’nun “Çarmıhtan İndiriliş” resmi önemlidir. Burada yapısalcı bir anlayışla dairesel bir hareket, kompozisyona egemendir. Renk tercihleri de natüralist bir eğilim göstermez ve böylece soyut resmin renk tercihlerine doğru gider. Maniyerist sanat ve onu uygulayan sanatçılar, ilerici ve o denli de etkili bir Rönesans karşıtlığını kullanmışlardır. Pontormo da bundan yararlanmıştır.

Daha çok dinsel konuları işleyen Jacopo da Pontormo’nun yaptığı birçok portre resimleri de vardır. 1521 yılında Medici ailesi tarafından Poggio a Caiano’daki villayı mitolojik konulu resimlerle bezemekle görevlendirildi. 1522- 1525 yıllarında Floransa yakınlarındaki Certosa Manastıra için yaptığı “Isa’nın Çektikleri” dizisinde o sıralarda oymabaskıları ve ağaçbaskıları İtalya’da elden ele dolaşan Albrecht Dürer’den etkilendi. Olgunluk dönemi üslubunun en yetkin örneği bu dizinin hemen ardından Floransa’daki Santa Felicità Kilisesi için yaptığı “Isa’nın Çarmıhtan İndirilmesi”dir.

Son yıllarında bir münzevi gibi yaşayan Jacopo da Pontormo’nun son 10 yılında üzerinde çalıştığı San Lorenzo Kilisesi freskleri günümüz de yalnızca çizimlerden bilinmektedir. Bu çalışmalarda Michelangelo Buonarroti’nin etkileri görülür.

Jacopo da Pontormo, 2 Ocak 1557 tarihinde Floransa, İtalya’da 63 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Jacopo da Pontormo için yapılan aramalar

Jacopo da Pontormo, Jacopo da Pontormo biyografi, Jacopo da Pontormo hayatı, Jacopo da Pontormo özgeçmişi, Jacopo da Pontormo hakkında, Jacopo da Pontormo doğum yeri, Jacopo da Pontormo fotoğraf, Jacopo da Pontormo video, Jacopo da Pontormo resim, Jacopo da Pontormo kimdir?, Jacopo da Pontormo kaç yaşında?, Jacopo da Pontormo nereli, Jacopo da Pontormo memleketi