FB TW PIN NWS
BioRank 7206

Albrecht Dürer

Doğum tarihi : 21.Mayıs.1471 Ölüm tarihi : 06.Nisan.1528
Albrecht Dürer kaç yaşında öldü : 57
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Ressam
Albrecht Dürer doğum yeri : Nürnberg, Almanya
Ölüm yeri : Nürnberg, Almanya

Albrecht Dürer Biyografisi

Alman asıllı ressam rönesansın en büyük temsilcilerinden olup taş baskı ve gravurleri ile dikkat çekmiştir.
Babası Macaristan’dan Nürnberg’e yerleşen kuyumcu Albrech Dürer, annesi Barbara Holper olan sanatçı Nürnberg’de 21 Mayıs 1471 tarihinde doğdu.

Dürer bir süre babasının dükkanında çizim işlerinde çalıştı. Daha sonra Nürnbergli ressam Michael Wolgemut’un atölyesinde resim dersleri aldı.

1490’da ilk yağlıboyası olan babasının portresini tamamladı. 1492 yılında Basel’de tahta baskı atölyesinde çalıştı.

Terence’nin komedilerini, Chavalier de la Tour Landry’nin genç bir kızın eğitimini konu alan yapıtını resimledi.

1494’de doğduğu kentte mızmız bir kadın olan Agnes Frey’le evlendi. İlkin Tiziano Vecellio ve Giorgione ile tanıştı Venedik’de daha sonra Hollanda olmak üzere birçok şehre geziler yaptı.

İkinci kez gittiği İtalya’da iki yıl kaldı ve orada Giovanni Bellini ile tanıştı. Dönüşünde matematik, geometri, Latince ve edebiyat gibi konularda bilgisini çoğalttı.

1512’de imparator I. Maximilian (Kutsal Roma İmparatoru)’a saray ressamı olarak atandı. Çeşitli dekorasyon uygulamaları yapan Dürer’in saray ressamlığı Şarlken/ (V. Karl)’ın döneminde de sürdü.

1513-1514 yıllarında bakır oymabaskılarının en ünlüleri olan “Şövalye, Ölüm ve Şeytan”, “Aziz Hieronymus Çalışma Odasında” ve “Melankoli I”i yarattı.

1515 yılında ünlü Yüksek Rönesans ressamı Raffaello Santi ile Dürer çalışmalarını birbirlerine göndermeye başladı.

1520 temmuzunda eşiyle birlikte Felemenk’te geziye çıktı. Alman sanatının önde gelen isimlerinden Matthias Grünewald’a bazı oyma baskılarını armağan etti.

Felemenk resim okulunun ustalarıyla tanıştı. 1521 yılında ziyaret ettiği Brugge ve Gent’de 15.yüzyılın Flaman ustalarının yapıtlarını gördü.

Aynı yılın temmuz ayı eşiyle birlikte Nürnberg’e döndü. Sağlığı da bozulmaya başlayan sanatçı son senelerini kuramsal ve bilimsel yazılarla kitap resimlerine ayırdı.

Nürnberg’de 6 Nisan 1528 tarinde ölen ünlü sanatçı Yuhanna Mezarlığına gömüldü

Önemli Yapıtları:
On bir Hristiyanın Katledilmesi, Dört Büyücü, Doktor Rüyası, Bir Kadını Taşıyan Deniz Canavarı, Babil’in Büyük Fahişesi, Adem ile Havva, Müneccim Kralların, Tapınması, Genç İsa Doktorlar Arasında, Gül Çelenkler Şenliği, Kutsal Üçlünün Tapınması.

Kaynak:Biyografi.info

Albrecht Dürer için yapılan aramalar

Albrecht Dürer, Albrecht Dürer biyografi, Albrecht Dürer hayatı, Albrecht Dürer özgeçmişi, Albrecht Dürer hakkında, Albrecht Dürer doğum yeri, Albrecht Dürer fotoğraf, Albrecht Dürer video, Albrecht Dürer resim, Albrecht Dürer kimdir?, Albrecht Dürer kaç yaşında?, Albrecht Dürer nereli, Albrecht Dürer memleketi