FB TW PIN NWS
BioRank 6642

Jack Lemmon

Doğum tarihi : 08.Şubat.1925 Ölüm tarihi : 27.Haziran.2001
Jack Lemmon kaç yaşında öldü : 76
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Jack Lemmon doğum yeri : Massachusetts
Ölüm yeri : Los Angeles , Kaliforniya

Jack Lemmon Biyografisi

Amerikalı aktör ve müzisyen.
Jack Lemmon ; babası ile adları aynıdır. Asıl adı John Uhler Lemmon III. ;Massachusetts eyaleti ,Boston şehrinin Newton banliyösünde Wellesley Hastanesinin asansöründe doğmuştur., Mildred Burgess Larue ve John Uhler Lemmon II çiftinin tek çocukları olarak 8 Şubat 1925 de dünyaya geldi. Newton John Ward İlköğretim Okuluna gitti. Ortaokul ve liseyi Rivers Country Day School’da okudu. Sonra Phillips Andover Akademisi lisesine gitti, 18 yaşında 1943 de mezun oldu. Harvard Üniversitesi’nde okurken tiyatroyla ilgilendi,Harvard Hasty Pudding Kulübü başkanı oldu.

Jack Lemmon ; kendi kendine piyano çalmayı öğrendi. Ayrıca, armonika, organ ve kontrbas enstrümanlarını da kullanmasını bilirdi.

Özellikle komedilerde başarı sağlayan ABD'li sinema oyuncusu. 2.Dünya Savaşı sırasında, ABD Deniz Kuvvetleri’nde iletişim subayı olarak askerliğini yaptıktan sonra New York kenti’ndeki gece kulüplerinde piyano çalarak bir müzisyen olarak çalıştı. 1940'ların ve 50'lerin başlarında radyo, televizyon ve tiyatro prodüksiyonlarında oynadı.

Sinema hayatına başladığı yıllarda Lemmon soyadını limonla karıştırılmaması için Lennon olarak değiştirmek istemiş yöneticiler , ama o da bu sefer Lenin ile karıştırılır diye kabul etmemiş.

1954'te, başrollerini Judy Holliday'le paylaştığı It Should Happen to You filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. Ertesi yıl yardımcı erkek oyuncu (1955) Oscar'ını kazandığı Mister Roberts filmiyle ün kazandı. 1966'da The Fortune Cookie'de birlikte oynadığı Walter Matthau ile başarılı bir ikili oluşturdu. 1973'te Save The Tiger filmiyle en iyi erkek oyuncu dalında Oscar kazandı. 1979 tarihli China Syndrome ve 1982 yapımı Costa Gavras'ın yönettiği Missing filmleriyle Cannes Film Festivali'nde iki kez en iyi erkek oyuncu seçildi. Sinema hayatı boyunca yedi kez en iyi erkek oyuncu Oscar'ına aday gösterildi. 1988 yılında Amerikan Film Enstitüsü kendisine Yaşam Boyu Başarı Ödülü verdi . Wine and Roses (1962) filmindeki rolü, onun en sevdiği rollerden biri oldu . 1996 yılında , 46. Uluslararası Berlin Film Festivali Onursal Altın Ayı ödülü Lemmon’a verildi. Tuesdays with Morrie (1999) filmindeki ,ölmekte olan bir üniversite profesörü rolüyle bir Emmy Ödülü almıştır. Komik ve ciddi rolleri arasındaki ustaca hareketli, o Hollywood'un en çok yönlü ve deneyimli oyuncularından biri olduğunu kanıtladı.

Lemmon, pek çok efsanevi isimler ile çalıştı, Marilyn Monroe , Natalie Wood, Betty Grable, Janet Leigh, Shirley MacLaine, Romy Schneider, Doris Day, Kim Novak , Judy Holliday, Rita Hayworth , Virna Lisi, Ann - Margret,Sophia Loren ve çok daha fazlası. Aynı zamanda Tony Curtis , Ernie Kovacs , Walter Matthau ve Kevin Spacey ile yakın arkadaş oldu .

Empire (UK) dergisinin "Tüm Zamanların En İyi 100 Film Yıldızı" listesinde 47. sırada. [Ekim 1997]

Lemmon iki kez evlendi .

1950 yılının Mayıs ayında Jack Lemmon, oyuncu Cynthia Stone(d. Şubat 26, 1926), ile evlendi. Onların bir oğulları oldu ,Chris Lemmon (d. 1954),Çift 1956 yılında boşandı. İkinci karısı aktris Felicia Farr ile 1962 yılında evlendi, 1966 yılında Courtney adında bir kız çocukları oldu.

Lemmon, 1960'ların sonlarında bir alkolik olduğunu itiraf etti. (Kaynak: Los Angeles Tomes Obituary)

Jack Lemmon; çok sevdiği ve çoğunlukla beraber çalıştıkları arkadaşı Walter Matthau’nun ölümünden bir yıl dört gün sonra vefat etti ve onun yanına defnedildi .

Jack Lemmon; 27 Haziran 2001 tarihinde , kolon kanseri ve Mesane kanseri hastalığı yüzünden (76 yaşında) Los Angeles , Kaliforniya , ABD’de öldü.

Jack Lemmon , 60'tan fazla filmde oynadı.

Kaynak:Biyografi.info

Jack Lemmon için yapılan aramalar

Jack Lemmon, Jack Lemmon biyografi, Jack Lemmon hayatı, Jack Lemmon özgeçmişi, Jack Lemmon hakkında, Jack Lemmon doğum yeri, Jack Lemmon fotoğraf, Jack Lemmon video, Jack Lemmon resim, Jack Lemmon kimdir?, Jack Lemmon kaç yaşında?, Jack Lemmon nereli, Jack Lemmon memleketi