FB TW PIN NWS
BioRank 6992

İlnur Çevik

Doğum tarihi : 27.Haziran.1952
İlnur Çevik kaç yaşında : 72
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Gazeteci, Yazar
İlnur Çevik doğum yeri : Ankara

İlnur Çevik Biyografisi

1 Şubat 2016 tarihi itibari ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı olarak atandı.

İlnur Çevik, 27 Haziran 1952 tarihinde Ankara'da doğmuştur. Tam adı Hakkı İlnur Çevik’dir. İlkokula Londra'da başlayıp, orta öğrenimini TED Ankara Koleji'nde tamamladı. 1968 yılında TED Ankara Koleji'nde okurken TÜBİTAK yarışmasında ikincilik ödülü aldı. 1973 yılında İngiltere Warwick Üniversitesi İşletme ve Bilgisayar Bölümü'nü bitirdi. Aynı yıl, 1973 yılında babası İlhan Çevik’in sahibi olduğu Türkiye’nin tek İngilizce gazetesi Turkish Daily News gazetesinde çalışmaya başladı. 1984 yılında Turkish Daily News Gazetesi Genel Yayın Müdürü oldu.

Gazetecilik kariyeri süresince İndira Gandhi, Muhammed Erşad, Hüsnü Mübarek, Muammer Kaddafi ile röportajlar yaptı. İlnur Çevik, 1990 yılında Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi'nin "Üstün Hizmet" ödülünü aldı. 1994'te Türk-Amerikan Dostluk Konseyi "Üstün Habercilik ve Yorum Yapma" özel ödülünü aldı.

Sahibi olduğu Turkish Daily News gazetesini Ocak 2000 tarihinde yüzde 51’ini Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Doğan Medya Grubu'na sattı. Daha sonra İngilizce yayınlanan The New Anatolian Gazetesi’ni çıkarttı.

İlnur Çevik, 1991-1993 yılları arasında Başbakan Süleyman Demirel'in özel danışmanı olarak ABD Başkanı George Bush, Alman Şansölye'si George Kohl, Fransız Cumhurbaşkanı François Mitterrand ve İngiltere Başbakanı John Major gibi önde gelen liderlerle yapılan özel görüşmelere katıldı. Bu dönemde Süleyman Demirel ile Kuzey Irak'taki Kürt liderler arasında koordinasyon sağladı. Celal Talabani ve Mesut Barzani’nin danışmanlığını yaptı.

İlnur Çevik, meslek yaşamı boyunca başta Süleyman Demirel olmak üzere, Turgut Özal, Tansu Çiller ve Necmettin Erbakan gibi isimlerin özel danışmanlığını da yaptı.

Her pazar A Haber'de yayınlanan Diplomasi programına katıldı. Kanal 7 Televizyonu'nda her hafta kendi hazırlayıp sunduğu "Dünyadan Yansımalar" adlı programını yaptı. Yine aynı kanalda yayınlanan Fehmi Koru'nun hazırladığı "Başkent Kulisi" programında yer aldı. Zaman gazetesinde “TERS AÇI” köşesinde köşe yazarlığı yaptı.

İlnur Çevik, gazeteci Nurten Çevik ile evlidir ve 5 çocuğu vardır.

Yenibirlik gazetesinde köşe yazarlığı da yapmaktadır. Bir dönem Kuzey Irak’ta müteaahhitlik yaptı. Çevikler İnşaat olarak, ABD’nin Irak’ı işgal ettiği 2003 yılında Süleymaniye, Dohuk ve Erbil’de inşaat işleri aldı. Mesut Barzani tarafından Kuzey Irak’ta kurulan Kürt Televizyonu için bütün altyapı ve donanımın satın alınması ve kurulması işini üstlendi. Aynı dönemde aldığı 65 milyon dolarlık ihale ile Erbil’de Selahattin Üniversitesi Kampusünü ve Süleymaniye Havaalanı’nı ortaklarıyla birlikte yaptı. Kürdistan Parlamentosu inşaat işini de alan Çevikler inşaat, K.Irak’ta toplu konut inşaatları da gerçekleştirdi.

Bir ara Ankara Arjantin Caddesi’nde “Daily News” adında cafe açıp işletmeciliğini yaptı. AKP'den siyasete atılmak istedi ancak ön seçimlerde umduğunu bulamadı.

1 Şubat 2016 tarihi itibari ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı olarak atandı.

Kaynak:Biyografi.info

İlnur Çevik için yapılan aramalar

İlnur Çevik, İlnur Çevik biyografi, İlnur Çevik hayatı, İlnur Çevik özgeçmişi, İlnur Çevik hakkında, İlnur Çevik doğum yeri, İlnur Çevik fotoğraf, İlnur Çevik video, İlnur Çevik resim, İlnur Çevik kimdir?, İlnur Çevik kaç yaşında?, İlnur Çevik nereli, İlnur Çevik memleketi