FB TW PIN NWS
BioRank 8379

Hüsnü Mübarek

Doğum tarihi : 04.Mayıs.1928 Ölüm tarihi : 25.Şubat.2020
Hüsnü Mübarek kaç yaşında öldü : 92
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Hüsnü Mübarek doğum yeri : Kafr El Meselha , Menufiya
Ölüm yeri : Kahire, Mısır

Hüsnü Mübarek Biyografisi

Mısırlı asker ve devlet adamı. 1981-2011 yılları arasında Mısır devlet başkanı
Tam adı Muhammed Hüsnü Said Mübarek dir. 4 Mayıs 1928'de Kahire yakınlarındaki Menufiya'daki Kafr El Meselha'da doğdu. Liseden sonra Kahire'deki Mısır Askeri Akademisi'ni 1949’de ve Bilbays'taki Havacılık Akademisi'ni 1950’de bitirerek Hava Kuvvetleri'ne pilot olarak katılan Mübarek, Sovyetler Birliği'nde ileri uçuş ve bombardıman teknikleri konusunda öğrenim gördü.

Hüsnü Mübarek, Mısır Hava Kuvvetleri'nde çeşitli görevler üstlendikten sonra 1966-69 arasında Hava Akademisi komutanlığını yürüttü ve 1972'de Cumhurbaşkanı Enver Sedat tarafından hava kuvvetleri komutanlığına getirildi.

Ekim 1973'te İsrail'le yapılan Yom Kippur Savaşı'nın ilk günlerinde Mısır Hava Kuvvetleri'nin elde ettiği başarılarda önemli rol oynayan Mübarek, ertesi yıl mareşal oldu. Mübarek, Nisan 1975'te devlet başkanı yardımcılığına atanmasının ardından Fas, Cezayir ve Moritanya arasında Batı Sahra'nın (İspanyol Sahrası) geleceğiyle ilgili anlaşmazlıkta arabuluculuk yaptı.

6 Ekim 1981'de Enver Sedat'ın bir suikast sonucunda öldürülmesi üzerine Devlet Başkanı olan Hüsnü Mübarek, Arap ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeye çalıştı ve 1982'de Lübnan'ı işgal eden İsrail'le yakınlaşma politikasından uzaklaştı. 1987'de altı yıllık ikinci bir dönem için, oyların yüzde 97'sini alarak devlet başkanlığına yeniden seçildi. 1989'da, Enver Sedat döneminde İsrail'le yaptığı barış antlaşması yüzünden Arap Birliği'nden çıkarılmış olan Mısır tekrar birliğe kabul edildi, merkezi de Kahire'ye taşındı. 1990-91'deki Körfez krizi ve onu izleyen Körfez Savaşı sırasında Arap ülkeleri, İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında aracılık görevini üstlenen Mübarek, Suudi Arabistan'ın, uluslararası kuvvetlerin desteğine başvuru kararının desteklenmesinde öteki Arap ülkelerine öncülük etti.

Enver Sedat'a yapılan suikastın ardından Mısır Devlet Başkanlığına ve Ulusal Demokratik Parti'nin liderliğine seçilen Mübarek; 1987, 1993, 1999 ve 2005 yıllarında yapılan ve muhalefetin katılımının kısıtlandığı seçimlerde arka arkaya dört kez göreve seçildi.

Mübarek, görevi süresince 6 kez suikast girişimine maruz kaldı ve sonuncusu 1995'te Afrika zirvesine katılmak üzere Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'ya vardığı sırada düzenlendi.

Mübarek, Mısır'ın en etkin hareketi Hasan el-Benna'nın kurduğu İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler)'in siyasi faaliyetlerde bulunmasını yasakladı. Müslüman Kardeşler'in liderlerini ise ya hapisle cezalandırdı ya da sürgüne gönderdi.

2011 yılında Tunus'ta başlayan Arap dünyası prostestolarının 25 Ocak 2011'de Mısır'da da başlaması üzerine 10 Şubat 2011'de yetkilerinin çoğunu yardımcısı Ömer Süleyman'a devretti, 11 Şubat 2011'de ise görevini orduya ve anayasa mahkemesine devrederek istifa etti.

Uzun soluklu iktidarı ile sık sık eleştirilere maruz kalan Hüsnü Mübarek, Mısır’ı, Osmanlı'ya isyan eden Kavalalı Mehmet Ali Paşa’dan sonra en uzun süre yöneten kişi olarak tarihe adını yazdırdı.

Hüsnü Mübarek , 1950'den beri Kahire'deki Amerikan Üniversitesi mezunu, yarı İngiliz Suzanne Sabet ile evli olup Cemal ve Alaa adlı iki oğlu vardır.

11 Şubat 2011 tarihinde istifa ettikten kısa bir süre sonra tutuklandı ve idam ile yargılanmaya başlandı. 2 Haziran 2012 günü yardımcısı Ömer Süleyman ile birlikte ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Kısa süre sonra Mübarek'in idam edilmesini isteyen gösteriler başladı.

Mısır'daki temyiz mahkemesi ise 2017 yılı Mart ayında Mübarek'i suçsuz buldu ve serbest bırakılması yönünde karar verince, tutukluğunun büyük bölümünü geçirdiği Maadi Askeri Hastanesi'nden 24 Mart 2017 tarihinde çıkarak evine gitti.

25 Şubat 2020 tarihinde Kahire, Mısır'da 92 yaşında öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Hüsnü Mübarek hakkında haberler

Tüm Hüsnü Mübarek haberleri

Hüsnü Mübarek için yapılan aramalar

Hüsnü Mübarek, Hüsnü Mübarek biyografi, Hüsnü Mübarek hayatı, Hüsnü Mübarek özgeçmişi, Hüsnü Mübarek hakkında, Hüsnü Mübarek doğum yeri, Hüsnü Mübarek fotoğraf, Hüsnü Mübarek video, Hüsnü Mübarek resim, Hüsnü Mübarek kimdir?, Hüsnü Mübarek kaç yaşında?, Hüsnü Mübarek nereli, Hüsnü Mübarek memleketi