FB TW PIN NWS
BioRank 8351

II. Konstantin

Doğum tarihi : 02.Haziran.1940 Ölüm tarihi : 10.Ocak.2023
II. Konstantin kaç yaşında öldü : 83
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
II. Konstantin doğum yeri : Atina, Yunanistan
Ölüm yeri : Atina, Yunanistan

II. Konstantin Biyografisi

6 Mart 1964 - 1 Haziran 1973 tarihleri arasında Yunanistan Kralı olarak görev yaptı.

II. Konstantin, 2 Haziran 1940 tarihinde Yunanistan, Atina’da doğmuştur. Glücksburg Hanedanından gelmedir. Annesi kraliçe Frederika’dır. Dedesi Yunanistan Kralı Kral Konstantin, babası Yunanistan Kralı I. Paulos’dur. II. Dünya Savaşı sırasında 1941 yılında Yunanistan'ın Naziler tarafından işgal edilmesi üzerine babası ailesi ile birlikte yurt dışına kaçarak Kahire'de ve Güney Afrika'da sürgünde yaşadı. II. Dünya Savaşı bittikten sonra ailecek 1946 yılında Yunanistan'a döndü. 1947 yılında babası I. Paulos adıyla tahta çıkınca veliaht Prens oldu. Kız kardeşi Sofia, İspanya kralı Juan Carlos ile evlendi.

II. Konstantin, Atina Üniversitesi’nde Hukuk eğitimi aldı. Almanya’daki NATO Hava Kuvvetleri Özel Silahlar Okulu’nda da ek eğitim aldı. Aynı zamanda karatede siyah kuşak sahibidir.

1960 yılında yelkencilik dalında Olimpiyat Oyunları’na katıldı. Yunanistan’ı temsil eden II. Konstantin, Dragon dalında bir de altın madalya aldı. Bu 1912 Stockholm Olimpiyatları’ndan sonra Yunanistan’ın yelkencilik dalında aldığı ilk altın madalya olarak tarihe geçti.

II. Konstantin, 6 Mart 1964 tarihinde babasının ölümü üzerine de Yunanistan kralı oldu.

Hem dönemin başbakanları Konstantin Karamanlis ve Yorgo Papandreu (Andreas Papandreu’nun babası) ile husumet yaşayan, hem de ülkede bir istikrar havası oluşturamayan II. Konstantin, yeni bir seçim düzenlemek yerine kendisi üst üste yeni hükümetler atayınca ülkede siyasi bir kriz yaşandı. Solcuların orduya sızdığından kuşkulanan kral II. Konstantin, Temmuz 1965 ayında Başbakan Yorgo Papandreu'yu görevden aldı. Kısa süreli kabinelerin birbirini izlemesinin ardından 3 Nisan 1967 tarihinde Panayotis Kanellopulos'un kurduğu hükûmet 21 Nisan 1967 tarihinde askeri bir darbeyle devrildi. 13 Aralık 1967 tarihinde Larisa'da cuntanın devrilmesi için orduya ve halka yaptığı çağrı destek görmeyince ailesiyle birlikte Roma'ya kaçtı.

Bunun üzerine askeri rejim önce II. Konstantin'in yerine bir naip atayarak kralın dilediği takdirde serbestçe ülkesine dönebileceğini bildirdiyse de 1 Haziran 1973 tarihinde krallığı kaldırarak cumhuriyet ilan etti.

29 Temmuz 1973 tarihinde yapılan halk oylamasında, askeri rejimin bu kararı onaylandı. Kral II. Konstantin, bu kararı tanımadı. Kasım 1974 tarihinde seçimleriyle Konstantin Karamanlis başbakanlığında sivil yönetimin kurulmasının ardından, 8 Aralık 1974 tarihinde krallık konusunda yeni bir halk oylaması yapıldı. Yapılan yeni oylama sonucunda halkın bir kez daha monarşinin kaldırılmasına %69’a %31 cumhuriyete evet demesi üzerine tahtından ayrıldı ve Yunanistan'ı terk etti.

II. Konstantin, monarşinin kaldırılmasının ardından cumhuriyeti, yasaları ve Yunanistan'ın anayasasını tanıdığını defalarca belirtti. Time dergisine, "Yunan halkı bir cumhuriyet istediğine karar verirlerse bunu kabul etme hakkına sahiptirler ve tadını çıkarmak için huzur içinde kalmaları gerekir" şeklinde demeç verdi.

6 Şubat 1981 tarihinde annesi Frederika İspanya’nın başşehri Madrid’de öldü ve naaşı 12 Şubat 1981 tarihinde Yunanistan’a gönderildi. Atina yakınlarındaki Tatoi’deki aile mezarlığına defnedildi. Aynı gün yapılan cenaze törenine Kraliyet Ailesinin ve Eski Kral II. Konstantin’in katılmasına izin verildi. Ancak hemen ardından Yunanistan’dan ayrılmak zorunda kaldılar.

1994 yılına kadar kendisini resmi Danimarka diplomatik pasaportunda “Hellenlerin eski Kralı" olarak tanımladı. 1994 yılında kabul edilen bir yasa, onun Yunan vatandaşlığını, pasaportunu ve mülkiyetini elinden aldı. Yasa, II. Konstantin'e yeni bir soyadı kabul etmedikçe bir Yunan pasaportunun verilemeyeceğini belirtti. II. Konstantin, "Eski Kral Konstantin" unvanını kullanmaya devam ediyor, ancak artık "Hellenlerin Kralı Konstantin" ismini kullanmıyor.

2004 yılında geçici olarak Yunanistan'a gelen II. Konstantin, 2004 Yaz Olimpiyatları sırasında Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi olarak bulundu. Danimarka diplomatik pasaportuyla Yunanistan'a serbestçe seyahat eder. 24 Aralık 2004 tarihinde II. Konstantin ve eşi Anne-Marie ile birlikte Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantinos Stefanopulos’u ziyaret ettiler.

II. Konstantin ve eşi Anne-Marie, İngiltere’nin başşehri Londra'da, yıllarca Hampstead Garden banliyölerinde yaşadı. II. Konstantin'in ikinci kuzeni, Galler Prensi Prens Charles'ın yakın arkadaşı idi.

II. Konstantin, 18 Eylül 1964 tarihinde Danimarka Prensesi Anne-Marie ile evlendi. Prenses Alexia, Pavlos (Yunanistan Veliaht Prensi), Prens Nikolaos, Prenses Theodora, Prens Philippos adlarında çocukları vardır.

II. Konstantin ve ailesi 2013 yılından itibaren Yunanistan'a dönmüştür ve Mora’da bulunan Portoheli’de yaşamaktadır.

II. Konstantin, Yunanistan'ın başşehri Atina'da özel Hygiea hastanesinde 10 Ocak 2023 tarihinde 83 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

II. Konstantin için yapılan aramalar

II. Konstantin, II. Konstantin biyografi, II. Konstantin hayatı, II. Konstantin özgeçmişi, II. Konstantin hakkında, II. Konstantin doğum yeri, II. Konstantin fotoğraf, II. Konstantin video, II. Konstantin resim, II. Konstantin kimdir?, II. Konstantin kaç yaşında?, II. Konstantin nereli, II. Konstantin memleketi