FB TW PIN NWS
BioRank 1867

Prens Charles

Doğum tarihi : 14.Kasım.1948
Prens Charles kaç yaşında : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek :
Prens Charles doğum yeri : Buckingham Sarayı, Londra, İngiltere

Prens Charles Biyografisi

Galler Prensi Charles İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in oğludur ve İngiltere Tahtının varisidir. Kraliçe II. Elizabeth’in 8 Eylül 2022 tarihinde ölümüyle, İngiltere'nin yeni kralı ve devlet başkanı oldu.

Prens Charles, 14 Kasım 1948 tarihinde Buckingham Sarayı, Londra, İngiltere’de doğmuştur. Tam ismi Charles Philip Arthur George Mountbatten’dir. Annesi İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, babası Philip Mountbatten’dir. Prens Charles, ilk olarak Londra'nın batısında ki Hill House Okuluna gitti. 1966 yılında Avustralya'nın Victoria eyaletinde, Geelong Grammar School Timbertop kampüsünde iki dönem geçirdi. 1967 yılında Cambridge Üniversitesi'nde antropoloji, arkeoloji ve tarih okumaya başladı. İki yıl sonra ise bir dönem için Galler tarihi ve dil eğitimi için Aberystwyth'de Wales University College'a gitti. 1970 yılında Cambridge'dan mezun oldu.

Prens Charles, 1976 yılında Prens Vakfını kurdu. 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat etti. Prens Charles, Kraliyet geleneği izleyerek, donanma ve hava kuvvetlerinde görev yaptı.

İngiltere’de genç Prens Charles’ın aşk hayatı basının gündemini en çok meşgul eden konulardan biriydi. Kraliyet ailesi, adı birçok aristokratik kadınla anılan prensin evlenmesini istiyordu. Geleneklere göre Protestan olması ve Church of England’ın üyesi olması gereken gelinin soylu bir ailenin mensubu olması da tercih sebebiydi. Tüm bu özellikleri taşıyan Lady Diana Spencer ve Prens Charles’in evliliğine Spencer’lar ve Kraliyet Ailesi de sıcak bakıyordu. Çünkü bu evlilik İngiliz hanedanının gelecek planları ve milenyumun eşiğinde ciddi bir kimlik krizine düşen İngiliz halkının nostaljik düşleri için umuttu.

Sonunda 29 Temmuz 1981’de tüm dünya televizyondan da naklen verilen St Paul's Cathedral’inde gerçekleştirilen evlilik töreni için ekranları karşısına geçti. Yaklaşık bir milyar kişinin izlediği törende, henüz 20 yaşındaki gencecik Diana Spencer’nın utangaç davrandığı gözlerden kaçmadı. Dünya liderlerinin de davetli olduğu törende Diana, Canterbury Başpiskoposu'nun onayıyla Galler Prensesi oldu, gelecekteyse Birleşik Krallık tahtının kraliçesi olacaktı.

Prens Charles, 29 Temmuz 1981 tarihinde Diana Spencer ile evlendi. 9 Aralık 1992 tarihinde ayrıldılar 28 Ağustos 1996 tarihinde resmen boşandılar. Boşandıktan sonra ve Dodi Al-Fayed’le tanıştıktan sonra Diana Spencer, 31 Ağustos 1997 tarihinde bir paparazzinin fotoğraflarını çekmek istemesi sonucu gerçekleşen kazada hayatlarını kaybettiler.

Prens Charles, 9 Nisan 2005 tarihinde uzun yıllardır tanıdığı ve aşık olduğu Camilla Parker Bowles ile evlendi. Camilla Parker Bowles, Prens Charles ile ilk olarak 1970'te bir polo karşılaşmasında tanıştı ve arkadaşlık kurdu.

Evlilikleri :
1.eşi: 29 Temmuz 1981 tarihinde Diana Spencer ile evlendi. 9 Aralık 1992 tarihinde ayrıldılar 28 Ağustos 1996 tarihinde resmen boşandılar. Galler Prensi Prens William (d.21 Haziran 1982) ve Galler Prensi Prens Henry (Henry Mountbatten-Windsor) (d.15 Eylül 1984) adlarında iki çocuğu vardır.
2.eşi: 9 Nisan 2005 tarihinde Camilla Parker Bowles ile evlendi.

25 Mart 2020 tarihinde İngiltere Veliaht Prensi Charles'ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıktığı bildirildi.

3. Charles, annesi II. Elizabeth'in ölümü üzerine 8 Eylül 2022 tarihinde Birleşik Krallık tahtına çıktı. Birleşik Krallık tarihinde tahta çıkan en yaşlı kraldır. Kraliçe II. Elizabeth'in ölümünün ardından Clarence House, Charles'ın hükümdar adının "3. Charles" olacağını doğruladı.

3. Charles, kral olarak 9 Eylül 2022 tarihinde yaptığı ilk konuşmasında oğlu Prens William'ı Galler Prensi ilan etmiştir.

Ünvanları :
14 Kasım 1948 – 6 Şubat 1952: Kraliyet Altesleri Edinburgh Prensi Charles
6 Şubat 1952 – 8 Eylül 2022: Kraliyet Altesleri Cornwall Dükü (İskoçya'da Rothesay Dükü)
26 Temmuz 1958 – 8 Eylül 2022: Kraliyet Altesleri Galler Prensi
8 Eylül 2022 - günümüz: Majesteleri Kral (3. Charles)


Kaynak:Biyografi.info

Prens Charles hakkında haberler

Tüm Prens Charles haberleri

Prens Charles kitapları

Tüm Prens Charles kitapları

Prens Charles için yapılan aramalar

Prens Charles, Prens Charles biyografi, Prens Charles hayatı, Prens Charles özgeçmişi, Prens Charles hakkında, Prens Charles doğum yeri, Prens Charles fotoğraf, Prens Charles video, Prens Charles resim, Prens Charles kimdir?, Prens Charles kaç yaşında?, Prens Charles nereli, Prens Charles memleketi