FB TW PIN NWS
BioRank 7976

Juan Carlos

Doğum tarihi : 05.Ocak.1938
Juan Carlos kaç yaşında : 86
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Juan Carlos doğum yeri : Roma, İtalya

Juan Carlos Biyografisi

İspanya kralıdır.

Juan Carlos, 5 Ocak 1938 tarihinde Roma, İtalya’da doğmuştur. Tam adı Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias’dır. 1931'de ülkesinden ayrılan dedesi son İspanya kralı XIII. Alfonso'nun üçüncü oğlu olan Barselona kontu Juan Carlos Teresa Silvero Alfonso de Borbon Battenberg'in en büyük oğlu olarak Roma'da doğdu.

Portekiz ve İsviçre’de büyüyen Juan Carlos 11 yaşında ilk kez İspanya’ya geldi. 1954’te liseyi bitirdikten sonra 1955 yılında Zaragoza Askeri Akademisi, ardından Marin’deki Askeri Denizcilik Okulu’na, San Javier’deki Havacılık Akademisi’ne ve 1968’den başlayarak Madrid Üniversitesi’nde hukuk ve toplum bilim öğrenimi gördü.

1969 yılında devlet başkanı olan General Francisco Franco tarafından İspanya tahtına birinci aday olarak tanındı. 20 Kasım 1975 tarihinde Francisco Franco’nun ölmesinden sonra 23 Kasım 1975 tarihinde kral olarak and içti. Siyasal hükümlüler için terör suçlularını kapsamayan sınırlı bir af çıkardı. Sendikalara ve Komünist Partisi de içinde olmak üzere partilere izin verilmesi ve Haziran 1976 Seçimleri konumunu güçlendirdi. Daha sonra terörizm, ayrılıkçılık, birtakım askerlerin yeni kuramlara karşı takındıkları tutumlar ve dünyadaki iktisadi bunalımın İspanya’daki yansımalarının ortaya koyduğu sorunlara karşı ülkenin birlik ve bağımsızlığını güvence altına alarak, otoriter bir rejimden demokratik bir rejime geçilmesini sağladı. 27 Aralık 1978 tarihinde yeni anayasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte devlet başkanı yetkisini, hükümet başkanı atama ve görevine son verme yetkilerini aldı.

23 Şubat 1981 tarihinde bazı asker ve sivil muhafızca gerçekleştirmek istenen darbe, kararlı girişimleriyle bastırıldı. Ordunun ve sivil İspanyol toplumunun Mayıs 1982’de ülkesinde demokrasi adına gösterdiği çabalardan ötürü “Uluslararası Karl Ödülü”nü aldı. Kasım 1982’de terörizmi ve darbeciliği mahkûm ederek demokrasiyi savunduğu için orduya teşekkür etti. Temmuz 1983’te Güney Afrikalı bağımsızlık savaşçısı Nelson Mandela ile birlikte özgürlük ve demokrasiye katkıları nedeniyle Simon Bolivar Ödülü’ne layık görüldü.

Juan Carlos, 1990 yılında Türkiye’yi ziyaret eden ilk İspanya kralı oldu.

Juan Carlos, 14 Mayıs 1962 tarihinde Yunanistan Kralı II. Konstantin’in kardeşi Sofía de Grecia ile evlendi. VI. Felipe (d.1968 ), Cristina Federic- Infanta of Spain (d.1965), Infanta Elena- Duchess of Lugo (d.1963) adlarında 1 oğlu 2 kızı vardır.

Juan Carlos, 19 Haziran 2014 tarihinde tahttan feragat ederek tahta veliaht olan oğlu Prens VI. Felipe çıktı.

Kaynak:Biyografi.info

Juan Carlos için yapılan aramalar

Juan Carlos, Juan Carlos biyografi, Juan Carlos hayatı, Juan Carlos özgeçmişi, Juan Carlos hakkında, Juan Carlos doğum yeri, Juan Carlos fotoğraf, Juan Carlos video, Juan Carlos resim, Juan Carlos kimdir?, Juan Carlos kaç yaşında?, Juan Carlos nereli, Juan Carlos memleketi