FB TW PIN NWS
BioRank 7411

Heinz Guderian

Doğum tarihi : 17.Haziran.1888 Ölüm tarihi : 14.Mayıs.1954
Heinz Guderian kaç yaşında öldü : 66
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Asker
Heinz Guderian doğum yeri : Chełmno, Polonya (Kulm, Prusya Krallığı, Alman İmparatorluğu)
Ölüm yeri : Schwangau, Bavyera, Almanya

Heinz Guderian Biyografisi

II. Dünya Savaşı'nda görev almış bir Alman general olan Heinz Guderian, Tank savaşı üzerine geliştirdiği yıldırım savaşı taktiği ile düşman hatlarında sağladığı derin gedikler ve çevirme harekâtlarıyla büyük başarılar kazanmıştır. Heinz Guderian Tarihte “zırhlı araçtan ordu yöneten ilk komutandır.”

Heinz Guderian, 17 Haziran 1888 tarihinde Chełmno, Polonya’da (Prusya Krallığı) doğmuştur. Babası da Prusya’da muvazzaf subay olan Heinz Guderian, genç yaşta orduya katıldı. Askeri okulunu bitirdiğinde üçüncü telgraf birliğine atandı.

Heinz Guderian, 1914'te katıldığı I. Dünya Savaşı'nda gözlemlediği, statik siper savaşının yıkımından ve sonuçsuzluğundan sakınmak için gelecek savaşlarda kullanılabilecek taktikler üzerinde çalışmak gereği duydu. I. Dünya Savaşı sırasında herhangi bir savaşçı birliğe komuta etmemekle birlikte, Batı Cephesinde, özellikle Marne ve Verdun savaş alanlarında geniş incelemeler yapma olanağı buldu. Savaştan sonra motorize ikmal birimleri üzerinde çalışmaya başladı ve ilerleyen yıllarda panzer tümenlerini organize etti.

II. Dünya Savaşı'nda görev almış bir Alman general olan Heinz Guderian, Tank savaşı üzerine geliştirdiği yıldırım savaşı taktiği ile düşman hatlarında sağladığı derin gedikler ve çevirme harekâtlarıyla büyük başarılar kazanmıştır.

Tanklarla motorlu araçlara bindirilmiş zırhlı piyadenin birlikte taarruzunu ilk defa düşünmüş ve organize etmiş olan taktisyendir. O zamana kadar tankların ayrı bir grup olarak savaşmaları öngörülüyordu. Düz piyade zaten tankların hızına yetişemediği için geride kalıyor, tek başına düşman hattını geçebilen tanklar yanlarında destek piyadeleri olmayınca ele geçirdikleri yeri savunamıyor, geri çekilmek zorunda kalabiliyor ya da imha tehlikesi ile karşılaşıyorlardı.

Heinz Guderian, "bindirilmiş piyade" konseptini ve bu motorize piyadenin zırhlı savaş araçları ile organize edilerek, tüm cephe boyunca değil, cephenin belli yerlerinde konsantre edilerek kama gibi düşman hattının yarılmasını öngören meşhur taktiği ile Blitzkrieg'in kurucu babasıdır.

Heinz Guderian, 1937 yılında Zırhlı Birlikler Komutanlığı'na getirildi. 1939 yılının Eylül ayındaki Polonya Seferi sırasında geliştirdiği taktikler başarı kazandı. 1940 yılının Mayıs ayında Fransa Seferi sırasında ise komutası altındaki 19. Panzer Kolordusu'nu Sedan'dan Manş'a ilerletmesi savaşın kaderini belirleyen unsur oldu. Alman ordularının Fransa cephesinde uyguladıkları savaş planının Adolf Hitler'ce kabul edilmesinde önemli etkisi oldu.

1941 yılında komuta ettiği 2. Panzer Ordusu'nun ileri unsurları, Moskova'nın 193 km güneyindeki Tula kentinin dış mahallelerine kadar ilerledi. Adolf Hitler'in 1941 yılının yazında Tayfun Operasyonu ile ağırlık merkezini Kiev'e kaydırılması kararına karşı çıkarak bir an önce Moskova'nın alınması gerektiğini savunarak Adolf Hitler'e aykırı düştü. Adolf Hitler'le olan görüş ayrılıkları giderek derinleşince 26 Aralık 1941 tarihinde görevden azledildi.

1943 yılı başlarında Doğu Cephesi'ndeki gelişmeler pek çok tarihçi tarafından II. Dünya Savaşı'nın dönüm noktalarından biri, belki de en önemlisi sayılmaktadır. Özellikle 23 Ağustos 1942 – 2 Şubat 1943 tarihleri arasındaki Stalingrad'da Alman 6. Ordu'nun kuşatılması ve teslim olması Alman askeri mekanizması için ağır bir darbe oldu. Bu olumsuz gelişmelerin sonucunda çözüm yolları arayan Adolf Hitler, 20 Şubat 1943 günü Heinz Guderian'la görüştü, ondan Zırhlı Birlikler Genel Müfettişliği görevini üstlenmesini istedi. 28 Şubat 1943'te ise, bizzat Heinz Guderian'ın hazırlamış olduğu, oldukça geniş yetkiler içeren görev talimatını onayladı.

Heinz Guderian, 20 Temmuz 1944 tarihinde Adolf Hitler'e yönelik suikast girişiminden sonra doğu Cephesinde Hitler'e danışmanlık yapma sorumluluğuyla Ordu Yüksek Komutanlığı Genelkurmay Başkan Vekili oldu. Heinz Guderian, 29 Temmuz 1944 tarihinde yayınladığı emirle Genelkurmay başkanlığındaki tüm subayların tamamını nazi partisi üyesi yaptı ve silahlı kuvvetlerde Nazi selamını zorunlu kıldı. Heinz Guderian, Ordu Yüksek Komutanlığı Genelkurmay Başkanı olarak Varşova Ayaklanması'nın acımasızca bastırılması sırasında Adolf Hitler ve Heinrich Himmler'in verdiği emirlere veya şehrin sivil nüfusuna karşı işlenen vahşete itiraz etmedi. Kasım 1944'te bir Volkssturm mitinginde Heinz Guderian, "Adolf Hitler'in arkasında duran 95 milyon Nasyonal Sosyalist" olduğunu söyledi.

II. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru 28 Mart 1945 tarihinde, Küstrin kasabasını (günümüz Polonya'da Kostrzyn nad Odrą) geri almak için yapılan başarısız operasyonun ardından, Adolf Hitler tarafından başarısız bulunan Heinz Guderian, görevden alınarak izne gönderildi. Yerine General Hans Krebs geçti.

Heinz Guderian, savaşın bitiminden kısa bir süre önce, 6 Mart 1945 tarihinde, Holokost'u reddeden bir propaganda yayınına katıldı.

Heinz Guderian, 1913 yılında Margarete Goerne ile evlendi. Kurt Bernhard Guderian (d.1918-ö.1984) ve Heinz Günther Guderian (d.1914-ö.2004) adında 2 oğlu oldu.

Heinz Guderian, II. Dünya Savaşı'nın bitmesi ile 8 Mayıs 1945 tarihinde Almanya’nın yenilgiyi kabul edip teslimiyetinden sonra 10 Mayıs 1945 tarihinde ABD kuvvetlerine teslim oldu.

Nürnberg Duruşmaları'nda savaş suçlusu olarak mahkûm edilmekten kaçındı çünkü o sırada aleyhinde kayda değer kanıt niteliğinde bir belge yoktu. Müttefik kuvvetlerden gelen soruları yanıtladı ve Nazizmin ateşli bir destekçisi olduğunu reddetti.

ABD yetkilileri, Sovyetler Birliği'nin Heinz Guderian’ın kendilerine iadesi talebini reddetti. Heinz Guderian, savaştan sonra bile Adolf Hitler ve Nasyonal Sosyalizm ile yakınlığını korudu. Guderian, eski meslektaşları hakkında bilgi vermiş ve Müttefiklerle işbirliği yapmıştı. 17 Haziran 1948 tarihinde salıverilmesine kadar, ABD'nin gözaltında savaş esiri olarak kaldı.

Heinz Guderian, kendine herhangi bir savaş suçu yüklenmemesi nedeniyle savaş suçlarını soruşturmakla görevli Nürnberg Mahkemesi'nde yargılanmamıştır. Bu durum özellikle Sovyetler Birliği tarafından protesto edilmiştir. Nazi Partisi üyesi olmamış, Adolf Hitler'e karşı yapılan suikasta katılmamıştır. Siyasete katılmadığından ve özellikle İngiliz ve Amerikalı düşmanları tarafından adil bir düşman olarak değerlendirildiğinden dolayı savaştan sonra Batı'da kendisine hep değer verilmiştir.

Heinz Guderian, savaştan sonra sık sık İngiliz gaziler gruplarının toplantılarına katılmak üzere davet edilerek, eski düşmanları ile geçmiş savaşları analiz etti. 1950'lerin başında Batı Almanya'daki askeri güçlerin yeniden kurulmasını tavsiye etti.

Hayatının geri kalanında ateşli bir Alman milliyetçisi olarak devam eden Heinz Guderian, Panzer Leader adlı bir kitap yazdı.

Heinz Guderian, 14 Mayıs 1954 tarihinde Almanya, Güney Bavyera'da Füssen yakınlarındaki Schwangau'da 66 yaşında ölmüştür.

Bağlılığı:
Alman İmparatorluğu Alman İmparatorluğu (1918'e kadar)
Almanya Weimar Cumhuriyeti (1933'e kadar)
Nazi Almanyası (1945’e kadar)
Batı Almanya (1954’e kadar)

Kitapları :
1935 - Achtung-Panzer
Panzer Leader
Bir Askerin AnılarıKaynak:Biyografi.info

Heinz Guderian için yapılan aramalar

Heinz Guderian, Heinz Guderian biyografi, Heinz Guderian hayatı, Heinz Guderian özgeçmişi, Heinz Guderian hakkında, Heinz Guderian doğum yeri, Heinz Guderian fotoğraf, Heinz Guderian video, Heinz Guderian resim, Heinz Guderian kimdir?, Heinz Guderian kaç yaşında?, Heinz Guderian nereli, Heinz Guderian memleketi