FB TW PIN NWS
BioRank 5001

Hayko

Doğum tarihi : 06.Şubat.1949
Hayko kaç yaşında : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Şarkıcı
Hayko doğum yeri : İstanbul

Hayko Biyografisi

Türk Pop Müziği türünde şarkılar söyleyen ve besteleri de bulunan Ermeni şarkıcıdır.

Hayko, 6 Şubat 1949 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Asıl adı Hayık Aram Tataryan’dır. Türk vatandaşıdır. Özel Feriköy Ermeni İlk ve Orta Okulundan 1963 yılında mezun oldu. Türk Pop Müziği türünde şarkılar söyleyen ve besteleri de bulunan Ermeni şarkıcıdır.

Futbolcu veya basketbolcu olmak isterken şarkıcı oldu. 1964 yılında düğünlerde şarkı söylemeye başladı. Askerliğini Bahriyeli olarak yaptı. Askerde de şarkı söyledi. Askerlikten sonra da sahneden kopamadı. Kenan Doğulu'nun babası Yurdaer Doğulu’nun açmış olduğu Dingo'nun Ahırı dedikleri bir tavernada sahneye çıkmaya başladı. "Taverna kralı Hayko" ünvanını da o yıllarda aldı.

1968 yılından sonra Maksim Gazinoları başta olmak üzere, Lunapark, Bebek Belediye, Taksim Belediye, Belvü gibi dönemin en önemli gazinolarının yanı sıra Altın Balık Restoran, Gastonyalı Toma’nın Yeri, Yurdaer Doğulu’nun Dingo’nun Ahırı Gazinosu, Oflu İsmail’in Yeniköy Alabalık Gazinosu gibi ‘taverna’ tabir edilen eğlenceli yerlerinde programlar yaptı.

70'li yıllarda Cenk Koray'ın TRT'deki programında TRT'de ilk kez Ermenice ve Rumca şarkılar okuyan Hayko, "Pek çok konuda öncülük etti. Tavernalarda tabak kırmayı ve peçete savurmayı o başlattı. Sahnede ilk kez tef kullanan şarkıcı oldu. Eğlence hayatının bugün dahi olmazsa olmazlarından biri olarak kabul edilen tef modasını başlatan da oydu. Kendine has kostümleri, bol paçalı dar pantolonları, fırfırlı kollu, geniş yakalı gömlekleriyle elinde tefi ve hep gülen yüzüyle kazındı bir kuşağın hafızasına.

Şöhretini de o yıllarda "Sude Sude (Yalan Yalan)" isimli Ermenice bir şarkıyla yakaladı.

Hayko, sahnelerde kazandığı başarıyı plak dünyasında pekiştiren şarkı, Ermenilerin adeta bir marş gibi ezbere bilinen ve söylenen “Sude Sude” adlı şarkısı oldu. Yetmişlerin başında şarkıyı Zührap Büyük’ün yazdığı Türkçe sözlerle “Her Şey Yalan” olarak plak yaptı. Bu plak, sonrasında yayımlanacak sayısız Hayko 45’liğinin habercisiydi aslında.

Daha sonra Ülkü Aker’in yazdığı sözlerle “Mavi Boncuk” olarak Kamuran Akkor’un sesinden meşhur olacak ve Emel Sayın’ın aynı adlı filmiyle yıllar boyu unutulmayacak şarkıyı Türkçe olarak ilk söyleyen Hayko’ydu. Sözlerini yine Zührap Büyük’ün yazdığı “Nazlısın”, TRT denetiminden geçmeyince, yeterinde duyulmadan bir köşede kaldı.

Hayko, Marmaris'in İçmeler beldesindeki evinde yaşamaktadır.

Evlilikleri :
1.eşi: Araksi Osepyan ile evlendi. Boşandı. Alex (d. 26 Kasım1970) adında şarkıcı bir oğlu vardır. 2.eşi: 1973 yılı Türkiye güzeli Yıldız Arhan ile evlendi. 1982 yılında boşandı. Spikerlik yapan Aslı Mavitan (d.22 Kasım 1980) adında bir kızı vardır.


Kaynak:Biyografi.info

Hayko için yapılan aramalar

Hayko, Hayko biyografi, Hayko hayatı, Hayko özgeçmişi, Hayko hakkında, Hayko doğum yeri, Hayko fotoğraf, Hayko video, Hayko resim, Hayko kimdir?, Hayko kaç yaşında?, Hayko nereli, Hayko memleketi