FB TW PIN NWS
BioRank 5191

Neşet Ruacan

Doğum tarihi : ??.??.1948
Neşet Ruacan kaç yaşında : 75
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Müzisyen
Neşet Ruacan doğum yeri : Kadıköy, İstanbul

Neşet Ruacan Biyografisi

Caz müziğinin tanınmış caz gitaristidir.

Neşet Ruacan, 1948 yılında İstanbul’da Kadıköy Moda semtinde müzikle içli dışlı bir aile içinde doğmuştur. Babası Ethem Ruacan kıdemli piyade albay idi. Neşet Ruacan, 1958 yılında 10 yaşında iken klasik gitar ile başladığı müzik hayatına daha sonra 60'larda elektrik gitara geçti. İlk derslerini Rıza Başeskioğlu’ndan, temel caz gitarı eğitimini ise Metin Bulut’tan almıştır. Caz şarkıcısı ve öğretim üyesi Nükhet Ruacan (d.1951- ö.2007) kız kardeşidir. Kadıköy Maarif Kolejinde okudu.

1964 yılında Arda Uskan, Selçuk Oskay ve Murat Sümen ile beraber Vahşi Kediler diye bir grup kurmuştur. Erken yaşta profesyonel müzik hayatına atılan Neşet Ruacan, uzun yıllar Şerif Yüzbaşıoğlu ve Erol Büyükburç gibi isimlerin orkestralarında pop müziği yaptı.

1970 yılında askerliğini yaptı.

Neşet Ruacan, caz gitara olan ilgisi, kariyerine bu yönde devam ederken askerlikten sonra Norveç'te çalıştı ve 1978 yılında ABD'de Ernest Wiehe, Alex Ulanowsky ve Jerry Bergonzi gibi hocalardan caz teori dersleri almaya yöneltti. Önce Boston’daki Berklee College’de bir sömestr, sonra New York'ta bir üniversite olan Julliard’da iki sömestr boyunca kurslara katıldı. Ardından Boston’a döndü, Bergonzi gibi son derece sıkı bir hocayla çalıştı.

Dünyanın çeşitli yerlerinde caz müzisyeni ve stüdyo gitaristi olarak birçok önemli sanatçı ile yüzlerce stüdyo kaydı yapmıştır. 1984 yılında Türkiye’ye döndü ve bir taraftan cazın yaygınlaşmasını sağlarken, diğer taraftan öğrenci yetiştirmeye başladı. Yalçın Ateş Orkestrası ve Süheyl Denizci Orkestrasında görev aldı. Birçok radyo-TV programı sundu.

1985 yılında katıldığı TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası'nda Süheyl Denizci’den devraldığı şefliği 1997 yılından 2011 yılına kadar yaptı.

1997 yılındaki kuruluşundan 2002 yılına kadar Bilgi Üniversitesi’nin müzik bölümünün başında yer aldı. Bu dönemde sayısız albüme katkıda bulundu, projelere destek verdi.

Neşet Ruacan, 1978 yılında daha önce İstanbul’dan tanıdığı Nilüfer Verdi (d.1956) ile New York'ta evlendi, 1999 yılında boşandılar. Tek çocukları Nedim Ruacan, 1979 yılında New York'ta doğdu.

Ödülleri :
2014 - Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Kitapları :
2006 - Modern Gitar Akor Yapısı Dvd + Kitap


Kaynak:Biyografi.info

Neşet Ruacan kitapları

Tüm Neşet Ruacan kitapları

Neşet Ruacan için yapılan aramalar

Neşet Ruacan, Neşet Ruacan biyografi, Neşet Ruacan hayatı, Neşet Ruacan özgeçmişi, Neşet Ruacan hakkında, Neşet Ruacan doğum yeri, Neşet Ruacan fotoğraf, Neşet Ruacan video, Neşet Ruacan resim, Neşet Ruacan kimdir?, Neşet Ruacan kaç yaşında?, Neşet Ruacan nereli, Neşet Ruacan memleketi