FB TW PIN NWS
BioRank 7601

Halil Akdeniz

Doğum tarihi : ??.??.1944
Halil Akdeniz kaç yaşında : 80
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Ressam
Halil Akdeniz doğum yeri : Antalya

Halil Akdeniz Biyografisi

Uluslararası birçok sergiye katılmış ve birçok ödüle layık görülmüş, Türkiye'de birçok üniversitede Güzel Sanatlar'ın kuruculuğunu üstlenmiş Türk ressamı


1944 yılında Antalya'da doğan Halil Akdeniz, 1962-65 yılları arasında Ankara Gazi Eğitim Resim bölümünde öğrenim gördü. 1965 yılında Lüleburgaz-Kepirtepe İlköğretim Okulu'na resim öğretmeni olarak atandı. Ardından 1967'de Milli Eğitim bursuyla Almanya'ya Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde lisans öğrenimi görmek için gitti. Uzmanlığını da burada tamamlayan sanatçı Prof. Hann Trier ve Prof. Ulrich Knispel'in öğrencisi oldu.

1969 ve 1974 yılları arasında Paris, Lyon, Bayonne, Alby, Londra, Amsterdam, Berlin, Köln, Bonn, Kasel, Münih, Cenevre, Floransa, Venedik, Barcelona, Madrid, Toledo, Kopenhag, Stockholm, Helsinki kentlerinde müze ve galerilerde arastirma ve incelemelerde bulundu.

1975 yılında yurda dönen sanatçı, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'nde resim öğretmenliğine atandı. Bu arada Hacettepe Üniverstesi'nde de ders verdi. Aynı yıl Devlet Resim ve Heykel Sergisi Ödülü'ne layık görüldü. 1977 yılında tekrar yurt dışına çıkarak Italya, Fransa, Hollanda ve Almanya müzelerinde araştırmalarını sürdürdü. 1878 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Güzel Sanatlar resim bölümünü kurdu. Aynı okulda "Görsel Algılama Açısından Renk Kullanımı ve Etkileri" adli tezi ile master derecesini, ardından sanatta yeterlilik ve doktora derecelerini aldı. 1986`da yardımcı doçent, 1987`de doçent, 1994`te profesör olan sanatçı, Gazi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak ders vermeyi sürdürdü. Bilkent Üniversitesi'nde de Güzel Sanatlar bölümünü kurdu. 1984 yılında Viking Baskı Resim Yarışması ödülü'nü alan Akdeniz, bir yıl sonra da XIX. DYO Resim Yarışması Özel Ödülü, 1988 TP Atatürk Resim Yarismasi I.lik ödülü, 1988 Türk Sanat Kurumu "Yilin Sanatçisi" ödülüne layık görüldü.

1990 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniverstesi ''Bilim Doktoru'' ünvanını aldı ve aynı yıl "T.C. Cumhurbaşkanlığı Köşkü Yeni Binası İç Mekanları Sanatsal Değerlendirme Projesi" kapsamında kütüphane duvarına "Anadolu Uygarlıkları Kültürlerarası" adli bir çalışma gerçekleştirdi. Çağdaş Türk Sanatı ve Anadolu Medeniyetleri üzerine birçok araştırma yapmış olan sanatçı 1991 ve 2001 yılları arasında T.C. Bonn ve Berlin Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği ve Kültür Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği görevlerine atandı. Öğretim üyesi olarak görev aldığı Anadolu Üniverstesi'nde Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Türkiye`de ilk kez Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı'nı kurdu.

Halen sanat hayatına Ankara'da devam eden sanatçının Anadolu Uygarlıkları ve Sanat üzerine yaptığı değerli araştırmaları ve resimleri, birçok uluslararası bienal, trienal ve sanat fuarlarında yer aldı. Ressamın Türk Sanatı üzerine yayınlanmış iki kitabı ve katolog yazıları ile birlikte birçok bilimsel yayın, araştırma ve makaleleri bulunmaktadır. Ayrıca Akdeniz,Uluslararası UNESCO-AIAP Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

Kişisel Sergileri

1974 "Meisterschxler" Bitirme Sergisi, Devlet Gxzel Sanatlar Akademisi, Berlin 1975 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Ankara 1977 Almanya Federal Cumhuriyeti Bxyxkelxilixi, Ankara 1978 Evrensel Sanat Galerisi, Ankara 1986 Yapi Kredi Bankasi Sanat Galerisi, Izmir 1986 Antik Koleksiyon Sanat Galerisi, Ankara 1987 Urart Sanat Galerisi, Istanbul 1988 Beymen-Bedesten Sanat Galerisi, Ankara 1988 Anadolu xniversitesi Palet Sanat Galerisi, Eskisehir 1990 BM Sanat Galerisi, Istanbul 1991 Siyah-Beyaz Sanat Galerisi, Ankara 1992 FY-Art Galeri, Izmir 1993 Siyah-Beyaz Sanat Galerisi, Ankara

Kaynak:Biyografi.info

Halil Akdeniz kitapları

Tüm Halil Akdeniz kitapları

Halil Akdeniz için yapılan aramalar

Halil Akdeniz, Halil Akdeniz biyografi, Halil Akdeniz hayatı, Halil Akdeniz özgeçmişi, Halil Akdeniz hakkında, Halil Akdeniz doğum yeri, Halil Akdeniz fotoğraf, Halil Akdeniz video, Halil Akdeniz resim, Halil Akdeniz kimdir?, Halil Akdeniz kaç yaşında?, Halil Akdeniz nereli, Halil Akdeniz memleketi