FB TW PIN NWS
BioRank 6795

Hafize Gaye Erkan

Doğum tarihi : ??.??.1980
Hafize Gaye Erkan kaç yaşında : 44
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Ekonomist
Hafize Gaye Erkan doğum yeri : İstanbul

Hafize Gaye Erkan Biyografisi

Finansal hizmetler lideri Hafize Gaye Erkan'ın bankacılık, yatırımlar, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon alanlarında uzmanlığı bulunuyor.

Boğaziçi Üniversitesinden mezun olduktan sonra ABD’ye giden Hafize Gaye Erkan, orada eğitimine devam ederken finans alanında çalışmaya başladı. Çeşitli finans danışmanlığı şirketleri ve bir bankada üst düzey yöneticilik yaptı.

Hafize Gaye Erkan, 1980 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası bir makine mühendisi, annesi ise matematikçiydi. İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu ve üniversite sınavında derece yaparak 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne girdi. Bölümünü birincilikle tamamladı ve ardından ABD, New Jersey eyaleti Princeton’da bulunan Princeton Üniversitesi'nden kabul edilerek Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği alanında doktora derecesi almak için ABD’ye taşındı. 2 yıl süren ve 12 dersten oluşan doktora programını bir yılda tamamladı. Princeton'da iki yıllık doktora programını bir yılda tamamlayan ilk öğrenci olma başarısını gösterdi. Bu sayede ülkedeki "en genç finans profesörü" unvanını elde etmiş oldu. Hafize Gaye Erkan, daha sonra Harvard Business School'da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi'nde liderlik üzerine iki eğitim programını daha tamamladı.

Hafize Gaye Erkan, Princeton Üniversitesi'ndeki eğitimini tamamlamasının ardından, aldığı teklif üzerine 2005 yılında, New York'ta çokuluslu bir ABD yatırım bankası olan Goldman Sachs'da çalışmaya başladı. Goldman Sachs'da 9 yıl çalıştıktan sonra, 2009 yılında ABD yönetiminin el koymuş olduğu merkezi San Francisco'da bulunan First Republic Bank'ta 2014 yılında "Yatırım şefi" olarak başladığı görevini 2021'de sonlandırıldığında bankanın eş CEO'su, Başkan ve Yönetim Kurulu üyeliğine kadar yükseldi.

Federal Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (FDIC) tarafından yönetilen bankalarda başarılı sonuçlara ulaşan Hafize Gaye Erkan, First Republic Bankası'nın Başkanı, eş CEO'su ve Yönetim Kurulu üyesi oldu. ABD'deki finans kuruluşları arasında en genç CEO olmayı başardı.

2009 yılında ABD yönetiminin el koyduğu First Republic Bank’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı görevinin yanı sıra Yatırım Bölümü Başkanı ve Risk Yönetimi Eş Başkanı koltuklarını alarak dümene geçen Hafize Gaye Erkan, 2014 yılında göreve geldiğinde Federal Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (FDIC) tarafından yönetilen bankanın aktifleri sadece 20-25 milyar dolar civarındaydı. Kısa sürede bankanın stratejisine dokunan Erkan, ardından Haziran 2021’de First Republic Bankası’nın Başkanı, eş CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu. ABD’deki finans kuruluşları arasında en genç CEO olmayı başardı.

Hafize Gaye Erkan, First Republic Bank'da başarılı bir kariyere imza attı ve bankanın fonlarının yaklaşık 10 kata kadar büyümesinde geniş rol oynadı. Bu sayede bankanın tepe yöneticilerinden biri konumuna geldi. First Republic Bank ile 2021 Aralık ayına kadar çalıştı.

Hafize Gaye Erkan, First Republic Bank yönetim kurulu toplantısında yöneticilerle ağır bir kavga etmişti. Yönetim ile Hafize Gaye Erkan arasında Aralık 2021 öncesinde gerilim yaşandığı, Erkan’ın bir fırtınanın yaklaşmakta olduğunu, faizler artmadan evvel başka bir strateji sundu ve hazırlıklı olmak gerektiğini ısrar etti.

Ancak bankanın kurucusu CEO Jim Herbert ve yakın dostlarının olduğu yönetim kurulu, bir sorunun olmayacağını ısrarla savunuyordu. Hafize Gaye Erkan, yönetimi ikna edemeyince yani oyunu değiştiremeyince görevden ayrılmaya karar verdi ve Aralık 2021’de de görevi bıraktı. Zira yönetim kurulu Hafize Gaye Erkan’a görev veriyor ancak karar almasına tam yetki ile izin vermiyordu. Co-CEO’luk görevinin sakıncası da buydu. Görevden istifa ettikten bir yıl sonra Hafize Gaye Erkan’ın işaret ettiği tehlike göründü. Mart 2022’de ABD Merkez Bankası Fed faizleri artırmaya başladı ve First Republic Bank tarihinin en kötü durumuna geldi.

Hafize Gaye Erkan, ABD'de yaptığı önemli çalışmalar ve başarıların ardından "Müthiş Türk Kızı" diye anılmaya başladı.

Hafize Gaye Erkan, Genel Müdür ve Finansal Kurumlar Grubu Analitik ve Stratejiler Başkanı misyonuyla; söz konusu bankaların Yönetim Kurullarına ve üst yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi ve birleşme ve satın alma konularında danışmanlık yaptı.

"Müthiş Türk Kızı", San Francisco Business Times'ın 2018 yılında yaptığı araştırmada, Amerika'nın en büyük 100 bankasında Başkan veya CEO unvanına sahip 40 yaşın altındaki tek kadın ilan edildi.

Hafize Gaye Erkan, ayrıca 185 yıllık geçmişi olan dünyanın en fazla tanınan mücevher ve tasarım şirketlerinden biri olan ABD merkezli Tiffany & Co'nun Yönetim Kurulu Üyeliği'ni yaptı, satış sürecini yönetti.

Hafize Gaye Erkan, 2019 yılında Crain's Bankacılık ve Finans Alanında Önemli Kadınlar listesine ve American Banker's Women to Watch listesine seçildi. 2018 yılında San Francisco Business Times'ın 40 Yaş Altı 40 ve Crain New York Business'ın 40 Yaş Altı 40 listelerine seçildi.

Hafize Gaye Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi'nde görev yapıyor.

Hafize Gaye Erkan 2022 yılından bu yana Fortune 500 şirketi, Küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan'ın Yönetim Kurulu'nda görev alıyor ve; Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi'nde danışmanlık görevini de sürdürüyor.

Hafize Gaye Erkan, Boğaziçi Üniversitesi'nden tanıştığı Batur Biçer ile evlidir. Aslan Selim (d.2022) adında bir oğlu vardır. Ailesi ile birlikte ABD, New York’da yaşamaktadır.

Hafize Gaye Erkan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in daveti ile Ankara'ya geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bugün Merkez Bankası'nın başına getirmek istediği Hafize Gaye Erkan ile Ankara'da bir görüşme gerçekleştirdi. Hafize Gaye Erkan'ın kısa süre içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşeceği ve atanması halinde Merkez Bankası'nın tarihindeki ilk kadın başkan olacağı belirtildi.

9 Haziran 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yer alan karara göre Mehmet Ali Akben'in yerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı’na 2021’den beri TCMB Başkanı olarak görev yapan Şahap Kavcıoğlu atandı. Yerine, Merkez Bankası Başkanlığı'na Hafize Gaye Erkan atandı.

Hafize Gaye Erkan, 2 Şubat 2024 tarihinde TCMB Başkanlığı görevinden istifa etti.

Kaynak:Biyografi.info

Hafize Gaye Erkan hakkında haberler

Tüm Hafize Gaye Erkan haberleri

Hafize Gaye Erkan için yapılan aramalar

Hafize Gaye Erkan, Hafize Gaye Erkan biyografi, Hafize Gaye Erkan hayatı, Hafize Gaye Erkan özgeçmişi, Hafize Gaye Erkan hakkında, Hafize Gaye Erkan doğum yeri, Hafize Gaye Erkan fotoğraf, Hafize Gaye Erkan video, Hafize Gaye Erkan resim, Hafize Gaye Erkan kimdir?, Hafize Gaye Erkan kaç yaşında?, Hafize Gaye Erkan nereli, Hafize Gaye Erkan memleketi