FB TW PIN NWS
BioRank 7070

Prof.Dr.Şahap Kavcıoğlu

Doğum tarihi : 23.Mayıs.1967
Şahap Kavcıoğlu kaç yaşında : 57
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Şahap Kavcıoğlu doğum yeri : Bayburt

Şahap Kavcıoğlu Biyografisi

20 Mart 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı görevine atandı. 9 Haziran 2023 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı’na (BDDK) atandı.

Şahap Kavcıoğlu, 23 Mayıs 1967 tarihinde Bayburt'ta doğmuştur. Babasın adı Halit, annesini adı ise Naime'dir. 1983 yılında başladığı Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 1987 yılında mezun oldu. 1987-1988 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsü’nü Denetim Uzmanı olarak bitirdikten sonra İngiltere, Hastings College’de 1988-1990 yılları arasında İşletmecilik üzerine Yüksek Lisans (Master) eğitimi görmüştür. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamlamış ve 2014 yılında Doçent, 2019 yılında Profesör unvanını almıştır.

Şahap Kavcıoğlu, iş hayatına 1991 yılında Esbank’ta Müfettiş Yardımcısı olarak başlamış ve sırasıyla Müfettiş, Şube Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 2000 yılına kadar görev yapmıştır. 2000 – 2003 yılları arasında MNG BANK’da şube müdürü olarak çalışmıştır.

2003 yılında Halkbank’ta İstanbul Bölge Koordinatörü olarak görev almıştır. Aynı bankada sırasıyla Perakende Bankacılık’tan, Esnaf-KOBİ Bankacılığı’ndan, Kredi Politikaları'ndan, İnsan Kaynakları ve Organizasyon’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak 2015 yılı Kasım ayına kadar çalışmıştır.

Şahap Kavcıoğlu, 10 yıl süreyle Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfı’nda Başkanlık görevini yürütmüştür. Aynı zamanda Bayburt Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Galatasaray Spor Kulübü Kongre Üyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği Kurucu Üyesi ve Bankacılık ve Sigortacılık Mezunları Derneği üyesidir.

“Ticari Bankalarda Sorunlu Kredilerin Yönetimi Çözüm Yolları ve Takibi”, “Sektörlere Göre Finansal Tabloların Karşılaştırmalı Analizi”; “Enerji Sektöründe Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesi” ve "Dünyada ve Türkiye'de Faizsiz Finansın Gelişimi" adlı yayımlanmış 4 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

1 Kasım 2015 – Haziran 2018 tarihleri arasında TBMM 26. Dönem AK Parti Bayburt Milletvekili olarak parlementoda görev yaptı. Bu görevi süresince TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve Parlamentolar Arası Birlik (PAB) Türk Grubu Üyesi olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

14 Ağustos 2018 - 12 Haziran 2020 yılları arasında VakıfBank Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevinin yanı sıra Kredi Komitesi, Denetim Komitesi Üyesi ve Kurumsal Yönetim Komitesi’nde üyelik görevlerini yürüten Şahap Kavcıoğlu, VakıfBank iştiraklerinden Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır.

Ocak 2020 tarihinden itibaren Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu'nda öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Aynı zamanda Ocak 2018 tarihinden itibaren Yeni Şafak Gazetesi’nde ekonomi sayfasında köşe yazarlığına devam etmiştir.

Şahap Kavcıoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

20 Mart 2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kararı ile Naci Ağbal Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı görevinden alınarak yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı.

9 Haziran 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yer alan karara göre Mehmet Ali Akben'in yerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı’na (BDDK) 2021’den beri TCMB Başkanı olarak görev yapan Şahap Kavcıoğlu atandı. Yerine Merkez Bankası Başkanlığı'na Hafize Gaye Erkan atandı.

Kaynak:Biyografi.info

Şahap Kavcıoğlu hakkında haberler

Tüm Şahap Kavcıoğlu haberleri

Şahap Kavcıoğlu için yapılan aramalar

Şahap Kavcıoğlu, Şahap Kavcıoğlu biyografi, Şahap Kavcıoğlu hayatı, Şahap Kavcıoğlu özgeçmişi, Şahap Kavcıoğlu hakkında, Şahap Kavcıoğlu doğum yeri, Şahap Kavcıoğlu fotoğraf, Şahap Kavcıoğlu video, Şahap Kavcıoğlu resim, Şahap Kavcıoğlu kimdir?, Şahap Kavcıoğlu kaç yaşında?, Şahap Kavcıoğlu nereli, Şahap Kavcıoğlu memleketi