FB TW PIN NWS
BioRank 2197

Güntekin Köksal

Doğum tarihi : 06.Haziran.1931 Ölüm tarihi : 09.Eylül.2022
Güntekin Köksal kaç yaşında öldü : 91
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : İş adamı
Güntekin Köksal doğum yeri : Karşıyaka, İzmir
Ölüm yeri : Ankara

Güntekin Köksal Biyografisi

Bünyesinde Ottoman Life İnşaat’ı da bulunduran Pet Holding’in Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Güntekin Köksal, 6 Haziran 1931 tarihinde İzmir’de Karşıyaka’da bir memur çocuğu olarak doğmuştur. İlk orta ve lise eğitimini İzmir’de yapmıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi sınavlarını kazandı. Ancak okurken ailesinin maddi imkansızlıkları nedeni ile okuldan ayrılarak Askeri Tıbbiye-yi Şahane’ye girdi. İkinci sınıfa geçerken bir arkadaşının yerine imtihana girdi diye okuldan atıldı.

Tekrar sınava girerek İstanbul Teknik Üniversitesini kazandı. Orada okurken kazandığı Devlet bursu ile Avrupa'ya giderek Üniversiteyi dışarıda okudu. 1953 yılında başladığı Avusturya Leoben Üniversitesi'nde Sondaj Mühendisliği ve Petrol Mühendisliği dallarında Lisans ve yüksek lisans yaptı ve 1959 yılında Türkiye’ye döndü. Yurda döndükten sonra 11 senesi Batman'da 5 sene de Ankara’da olmak üzere 16 sene TPAO'da çalıştı. Ayrıca Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde 7 sene Petrol Mühendisliği dersleri verdi.

Güntekin Köksal, 1974 yılında Pet Holding’i kurmadan önce, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda (TPAO), üretim, sondaj, rezervuar, makina ve bakım bölümleri yöneticilikleri de dahil olmak üzere toplam 16 yıl çalışmıştır. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’ndan 1974 yılının Ağustos ayında ayrıldı.

1974 yılında Ankara, Tunus Caddesi’nde bir ofis kiralayarak PET TİCARET BÜROSU adı altında mümessillik, müşavirlik ve sigortacılık faaliyetlerinde bulunmak üzere ticari hayata başladı. Bu büroda hiç iş yapamadı. 1979 yılında Pet Mühendislik Müşavirlik Mümessillik Limited Şirketi kuruldu. 1979 yılında Petkontur Konut, İnşaat ve Turizm Şirketi kuruldu. Yine aynı yıl mevcut şirketlerin faaliyetlerini tamamlamak ve desteklemek amacıyla Gözetim Ekspertiz Servis Limited Şirketi kuruldu ve 1981 yılında Pet-Madencilik İmalat Limited Şirketi adı altında çalışmalarını sürdürmeye başladı. Aynı yıl içinde, Petkök Gıda Maden Ve Sanayi Ürünleri İhracat İthalat Ve Pazarlama Limited Şirketi kuruldu ve 1986 yılında Petmer Maden Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi’ne dönüştürüldü. 1992 yılında ise ünvanı Pet Demir Çelik Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi yapılmak suretiyle ticari faaliyetlerini devam ettirdi. 1981 yılında sayısı artan şirketlerinin bir çatı altında toplanması için Pet Holding A.Ş. kuruldu.

1974 yılından itibaren yaklaşık 10 sene mümessillik ve müşavirlik islerini yürüttü. Bu işler için Rusya başta olmak üzere, Almanya ve Amerika’dan, Japonya’dan pek çok firmanın temsilciliklerini yaptı. 1980 yılına geldindiğinde Köksal bu işlerinden yaklaşık 1,5 milyon dolar gelir elde etmişti.

1990 yılında Pet Holding’in bir alt kuruluşu olarak kurduğu Petoil A.Ş. aracılığı ile, Azerbaycan, Kazakistan, Türkiye, Yemen ve Kuzey Irak’ta petrol arama ve üretim faaliyetlerinde bulundu. Pet Holding’in Şirketleri bugün Türkiye’nin pek çok bölgesinde ve Kuzey Irak’ta, dünyanın çok farklı ülkelerinden ve bölgelerinden ortaklıklar kurarak büyük bir cesaret ve başarıyla çalışmakta, her geçen sene faaliyet alanlarının ve aktivitelerinin ölçeğini genişletmektedir.

Güntekin Köksal’ın ilk evliliğinden Burak adında bir oğlu vardır.

Güntekin Köksal, 31 Aralık 1974 tarihinde nişanlandığı Pınar Çopuroğlu ile 21 Nisan 1975 tarihinde evlendi. Ayşe Köksal Çetin (d.1976 ) ve Zeynep Köksal Yaykıran (d.1981) adlarında iki kızı vardır. Türkiye’nin İlk Seçilen Kadın Ceza ve Tutukevleri İzleme Kurulu Üyesi olan eşi Pınar Köksal 2019 yılında vefat etti. Pınar Köksal bu görevini 2001 – 2007 yılları arasında ifa etmiştir. Aynı zamanda Pet Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı idi.

Güntekin Köksal, 9 Eylül 2022’de 91 yaşında öldü.

Güntekin Köksal, 2008 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazmıştır.

Güntekin Köksal’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektup aşağıdadır.

Ankara, 14 Şubat 2008
Sn. Recep Tayyip Erdoğan
T.C. Başbakanı
Başbakanlık/Ankara
Başbakan'a açık mektup

Sayın Başbakan,

Ben müsaadenizle önce kısaca kendimi tanıtayım. 77 yaşında bir işadamıyım. Devlet bursu ile Avrupa'da okudum. Maden ve petrol konularında 2 master yaptım. Yurda döndükten sonra 10 senesi Batman'da olmak üzere 17 sene TPAO'da çalıştım. 34 senedir de 1974'te kurduğum Pet Holding şirketlerini yönetiyorum. SSCB, Almanya, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan ve Yemen'de başarılı yatırımlar yaptım. Halen Türkiye, Kuzey Irak ve Yemen'de çok değerli sahalarda petrol üretimi yatırımlarım var.

Çeşitli konularda ilklere imza atan, girişken bir müteşebbisim. Risk alırım. Memleketimi çok severim. Hiç sigortasız adam çalıştırmam, vergi kaçırmam... Çok eski ve köklü bir aileden geliyorum. Dedelerim, sadrazam, vezir, asker olarak ülkemize hizmet etmiştir. Atatürk ve devrimlerine çok bağlıyım. Atatürk olmasaydı ve bu devrimleri yapmasaydı bugün bizim dinimiz ve ismimizin de aynı kalması imkânı olmadığına inanırım. Kısacası yüzde yüz bir Atatürk çocuğuyum.

Allah'a inancım tamdır. Allah'ın dürüst, çalışkan, doğru insanların daima yanında olduğuna tecrübelerimle de inanırım. Türkiye'den kolay kolay vatan haini çıkmaz. Sizin ülkenizi sevdiğinize ve kendi stilinizde ülkemizi kalkındırmaya çalıştığınıza inanıyorum. Zeki, çalışkan ve çok karizmatik bir karaktere sahip olduğunuzu da biliyorum. Ancak ülkenin bugünkü durumunu üzülerek söyleyeyim ki hiç iyi görmüyorum. Hemen sinirlendiğinizi, kızdığınızı ve söylendiğinizi görüyorum. Medyaya sinirli, sert, kırıcı beyanatlar veriyorsunuz. Bir başbakanın her dakika sinirlenmeye hakkı yoktur. Ülke bölünüyor... Biz ve onlar diyorsunuz. Bu ne demek? Tarihimizde hiçbir başbakan halka böyle hitap etmemiştir. Kendinize hâkim olun!

Senelerce üniversitelerde hocalık yaptım. Konferanslar verdim. Hâlâ da üniversitelerde konferanslar veririm. Babanız yaşındayım. Hocayım... Bu yüzden hiçbir işadamının yapamadığı bu ikazları yapmaya hakkım var.

Küçük bir vakfımızda her sene 25-30 üniversite çocuğuna burs veririz.

Sayın Başbakan!
Müsaadenizle size birtakım tavsiyelerde bulunuyorum:
Bugün çok güçlüsünüz. Ya yarın? Allah bilir!!!
İnsanlar kendilerini en güçlü hissettikleri zamanlarda en büyük hataları yaparlar. Tarihte bu husus defaatla sabittir. Ancak şu atasözünü hiç unutmayın!
"Böbürlenme padişahım, senden büyük Allah var"
"Keskin sirke küpüne zarar verir!" Sinirlerinize hâkim olun! Bağırıp çağırıp kötü konuşmayın. İnsan kalbi sırça gibidir. Kırdığınızda tamiri imkânsızdır. Çok ağır konuşuyorsunuz. Aydınlara, medyaya, yargıya, üniversitelere değer verin, görüşün, fikirlerini alın! Onlar da bu memleketin çocukları!!! Onların fikirleri, görüşleri, bilgileri, tavsiyeleri etrafınızdaki çok kişiden daha değerli olabilir. Her güçlü kişinin etrafının "evet efendimciler", "dalkavuklar" tarafından sarılmış olduğunu bilmeniz lazım.

Etrafınızdakilerin çoğunluğu her şeyi size soruyorlar. Her şeyi hiç kimse bilemeyeceği gibi siz de bilemezsiniz. Bilmediklerinizi açıkça söyleyin. Her hususta fikir beyan etmeyin, danışın, öğrenin. Monolog yapıyorsunuz. Diyalog yapmaya çalışın! Hayvanlar koklaşarak, insanlar konuşarak anlaşırlar. Sadece sizin gibi düşünenleri işlerin başına getirmeyin! Bugün birçok kamu müessesemizin işi bilmeyenler tarafından yönetildiğini görüyorum. Kadrolaşmayın! Sadece sempatizanlarınızı veya öyle görünenleri kadrolara yerleştirmeyin. "Hayır! Yapmıyorum!" demeyin. Ben Ankara'da yaşıyorum. Duyuyor, kontrol ediyor ve görüyorum. Kapasitesiz, bilgisiz insanlar önce memlekete, sonra size zarar verir.

Diktatörleşmeyin! Milletvekillerinize dahi beyanat vermeyi yasaklamayın! Medyayla, aydınlarla, yargıyla, askerle, üniversitelerle inatlaşmayın.

Sadece türban serbestliğini Anayasa'mızda değiştirmek dahi AB'ye girmemize büyük bir engel olacaktır.
Laikliğe, sizin tabiriniz ile ciğerden inanın, güvenin. Laiklik dini özgürlüklerin değişmez kanunudur.
Bir hadis-i şerif diyor ki: "Cenab-ı Hak sevdiği yöneticilerin yanına açık sözlü danışmanlar nasip eder, sevmediklerine de dalkavuklar musallat eder."

Sıkça bahsettiğiniz büyük Türk düşünürü Şeyh Edebali Hazretleri'nin öğütlerini bir kez daha okumanızı, içtenlikle tavsiye ediyorum.
Saygılarımla...

Prof. Dr. H. Güntekin Köksal
Pet Holding
Yönetim Kurulu Başkanı"

Pet Holding Şirketleri :
Petoil A.Ş.:
Petma Ltd. Şti.:
Petkontur A.Ş.:
Petya:
Ottoman Life Ltd. Şti.:
Pet Gayrimenkul Ltd. Şti.:


Kaynak:Biyografi.info

Güntekin Köksal için yapılan aramalar

Güntekin Köksal, Güntekin Köksal biyografi, Güntekin Köksal hayatı, Güntekin Köksal özgeçmişi, Güntekin Köksal hakkında, Güntekin Köksal doğum yeri, Güntekin Köksal fotoğraf, Güntekin Köksal video, Güntekin Köksal resim, Güntekin Köksal kimdir?, Güntekin Köksal kaç yaşında?, Güntekin Köksal nereli, Güntekin Köksal memleketi