FB TW PIN NWS
BioRank 8631

Frederick Soddy

Doğum tarihi : 02.Eylül.1877 Ölüm tarihi : 22.Eylül.1956
Frederick Soddy kaç yaşında öldü : 79
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Kimyager
Frederick Soddy doğum yeri : Eastbourne, Sussex, Birleşik Krallık
Ölüm yeri : Brighton ve Hove, Sussex, Birleşik Krallık

Frederick Soddy Biyografisi

Frederick Soddy, 1921 yılında Nobel Kimya Ödülünü kazandı.

Frederick Soddy, 2 Eylül 1877 tarihinde Birleşik Krallık’da İngiltere'nin East Sussex'teki Eastbourne şehrinde Benjamin Soddy, Hannah Green Soddy çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Eastbourne Kolleji'nden mezun olduktan sonra Wales Üniversitesi'ne devam etti. 1895 yılında kazandığı bursla Oxford Üniversitesi Merton College’e kaydoldu. 1898 yılında kimya bölümünü birincilikle bitirdi.

Frederick Soddy, Oxford Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra aynı yerde 2 yıl araştırmacı asistan olarak çalıştı. 1900-1902 yılları arası Kanada'da Montreal'deki McGill Üniversitesi'nde uygulama öğretmeni olarak görev aldı. Şans eseri yeni keşfedilmiş radyoaktivite üzerine araştırma yapan Ernest Rutherford ile tanıştı. Birlikte yaptıkları çalışmalar sonucunda radyoaktif bozunma teorisi üzerine bir dizi makale çıkardılar.

1903 yılında Kanada'dan İngiltere'ye geri dönen Frederick Soddy, Londra'daki College Üniversitesi'nde İskoç kimyacı William Ramsay ile birlikte çalışmaya başladı. Beraber yaptıkları araştırmada, spektroskopi teknikleri kullanarak radyumun radyoaktif bozunması sonucu olarak helyum ortaya çıktığını gösterdiler. Bu gözlem radyumun ya da daha ağır çekirdeklerin bozunmasından ortaya çıkan alfa parçacıklarının helyum ile bağlantılı olduğunu açıklamıştı. 1903’te üç radyoaktif elementin (aktinyum X, toryum X ve mezotoryum I), periyodik sınıflandırmada radyum ile aynı yeri aldıklarını gördü ve böylece izotopluk olayını keşfetti.

1904 - 1914 yılları arası İskoçya'daki Glasgow Üniversitesi'nde kimyasalların fiziksel özellikleri ve radyoaktivite üzerine öğretmenlik yapan Frederick Soddy, Bu süreçte nükleer teknolojiye önemli faydalar sağlayacak katkılarda bulundu. Alfa parçacığı atan bir elementin periyodik tabloda iki sütun gerilediğini önererek Yer Değiştirme Kanunu'na katkıda bulundu. En önemli çalışması ise 28 Şubat 1913 günü Kimya Haberleri dergisinden duyurduğu izotop kavramıydı. Deneysel sonuçların ışığında aynı elementin kimyasal özellikleri aynı ama atomik ağırlıkları farklı iki ya da daha fazla formda olabileceği varsayımında bulundu.

İzotop kavramı ile birlikte periyodik tablodaki bazı taşların yerine oturması kolaylaştı. Soddy'nin bu çalışması 1919 yılında Ernest Rutherford'un protonu tanımlamasına ve nötron olasılığını belirtmesine yardım etti. Fakat izotop hipotezi esas olarak 1932 yılında James Chadwick'in nötronu keşfetmesi ile kabul gördü.

1914 yılında kimya profesörü olarak İskoçya'daki Aberdeen Üniversitesi'ne atandı. I. Dünya Savaşı sırasında İngiltere ordusuna katkı sağlamak için kimyasal çalışmalara ağırlık verdiğinden radyoaktivite üzerine çalışmayı bıraktı. 1919 yılında Oxford Üniversitesi'ne kimya profesörü olarak atandı ve 1937 yılında emekli oluncaya kadar bu görevde kaldı.

Frederick Soddy, radyoaktif bozunma ve özellikle izotoplar hakkındaki teorinin gelişmesi konusunda getirdiği açıklamalardan dolayı 1921 yılında Nobel Kimya Ödülüne layık görüldü. 1910’da Kraliyet Cemiyetinin üyesi seçildi ve Oxford onur ödülünü kazandı.

Frederick Soddy, 1908 yılında Winifred Beilby ile evlendi.

Frederick Soddy, 22 Eylül 1956 tarihinde Brighton ve Hove, Sussex, Birleşik Krallık’da 79 yaşında ölmüştür.

Ödülleri :
1921 - Nobel Kimya Ödülü
1951 - Albert Madalyası ile ödüllendirildi
1910 - Oxford onur ödülünü kazandı.

Kitapları :
1904 - Radyoaktivite
1909 - Radyumun Yorumu
1912- 1914 - Radyoaktif Elementlerin Kimyası
1912 - Madde ve Enerji
1920 - Bilim ve Yaşam
1932 - Atomun Yorumu
1949 - Atom Enerjisi Hikayesi
1953 - Atomik Transmutasyon


Kaynak:Biyografi.info

Frederick Soddy için yapılan aramalar

Frederick Soddy, Frederick Soddy biyografi, Frederick Soddy hayatı, Frederick Soddy özgeçmişi, Frederick Soddy hakkında, Frederick Soddy doğum yeri, Frederick Soddy fotoğraf, Frederick Soddy video, Frederick Soddy resim, Frederick Soddy kimdir?, Frederick Soddy kaç yaşında?, Frederick Soddy nereli, Frederick Soddy memleketi