FB TW PIN NWS
BioRank 4417

Ernest Rutherford

Doğum tarihi : 30.Ağustos.1871 Ölüm tarihi : 19.Ekim.1937
Ernest Rutherford kaç yaşında öldü : 66
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Ernest Rutherford doğum yeri : Nelson Spring , Yeni Zelanda
Ölüm yeri : Cambridge , İngiltere

Ernest Rutherford Biyografisi

Nükleer fizikçi.1908 yılı Nobel Kimya Ödülü sahibi.
Ernest Rutherford, 30 Ağustos 1871 tarihinde James ve Martha Rutherford çiftinin çocuğu olarak Yeni Zelanda'da ki Nelson Spring Grove’de küçük bir çiftlikte dünyaya gelmiştir. 1843 yılına babası 4 yaşındayken Yeni Zelanda'ya göç etmiş İskoçya'lı bir ailenin 12 çocuğundan dördüncüsüydü. Babası, araba tamircisiydi.

Yeni Zelanda’nın bir şehri olan ettiği Christchurch'teki Canterbury College'ta üniversite eğitimini yaptı. 1892'de lisans, ertesi yılda üstün başarıyla yüksek lisans derecelerini aldı. Bir yıl daha okulda kalarak demirin yüksek frekanslı magnetik alanlardaki mıknatıslanma özellikleri üzerinde araştırmalar yaptı.

1894'de, Cambridge Üniversitesi ünlü fizik bilgini Joseph John Thomson'un yanında çalışmak üzere İngiltere'ye geldi. Üniversiteye bağlı Cavendish Laboratuvarı'ndaki ilk yılını radyo dalgaları, ikinci yılını yeni keşfedilmiş olan X-ışınları üzerindeki çalışmalarla geçirdi. Sonra, yaşam boyu uğraş konusu olan radyoaktivite üzerindeki araştırmalarına koyuldu.

Rutherford'u 1898'de, Kanada'da McGill Üniversitesi, fizik profesörlüğüne çağırdı. Genç bilimadamı beklenmedik bu çağrı karşısında bir ikilem içine düştü: Bir yanda erişilmesi güç, saygın bir unvan, öte yanda araştırma ortamı olarak bulunmaz nimet saydığı Cavendish Laboratuvarı. Rutherford 27 yaşındaydı. Kısıtlı bursu ile nişanlısını İngiltere'ye aldırtamaması bir yana; kendi yolculuğu nedeniyle yaptığı borcu bile ödeyemiyordu. Aldığı öneri ona bu olanakları da sağlayacaktı. Rutherford, sonunda ister istemez çağrıyı kabul etti.

McGill Üniversitesi'nde geçirdiği yaklaşık on yıl içinde hem radyoaktif atomların kendiliğinden değişik nitelikte atomlara dönüştüğünü ispatlayarak Nobel Ödülü'nü kazandı; hem de atomun yapısına ilişkin olarak aranan açıklığı getiren çekirdek buluşunu ortaya koydu.

Rutherford'un radyoaktiviteye ilişkin ilk önemli buluşu, "alfa" ve "beta" dediği iki değişik ışının varlığını belirlemesiydi. Ayrıca, asistanı Soddy ile birlikte bir elementin bir başka elemente dönüşümünde radyoaktivitenin rolünü, deneysel olarak kanıtlamıştı.

Manchester Üniversitesi’ndeyken Ernest Rutherford ve araştırmacılarından Hans Geiger ve Ernest Marsden, 1909 yılında bilimdeki en önemli deneylerden biri olan altın folyo deneyi gerçekleştirmişlerdir.

Hans Geiger ve Ernest Marsden, alfa parçacıklarının, çok ince bir altın folyo tabakasından geçerek normal düz çizgiden ne kadar saptırılacağını araştırmak görevini üstlenmişlerdi. Hans Geiger ve Ernest Marsden, altın folyo içerisinden geçen bir alfa parçacıkları akışı sağlamak için bir radyum örneği kullandılar. Alfa parçacıklarının bittiği yerde elektrik kaydedildiğini gördüler.

Rutherford 1908'de Nobel Ödülü'nü, 1914'de "Lord" unvanını aldı. 1919'da Cavendish Laboratuvarı'nın başına geçti. Cavendish onun yönetiminde çok geçmeden dünyanın başta gelen deneysel fizik merkezi oldu. Burada giriştiği ilk çalışmalardan biri, yine alfa parçacıklarını kullanarak bir elementin başka bir elemente yapay dönüşümünü gerçekleştirmek oldu.

Deneyde, alfa parçacıklarının, nitrojen atomları gibi daha hafif atom çekirdeklerine çarptırıldıklarında, geriye sapmaksızın çekirdekle kaynaştıkları ve nitrojen atomunun oksijen atomuna dönüştüğü görülür. Bu süreçte başka bir parçacığın ortaya çıktığını saptayan Rutherford, çekirdeğin temel taşı saydığı pozitif yüklü bir parçaya "proton" adını verdi.

Kütlesi bakımından diğerlerine benzeyen, ama elektrik yükü olmayan üçüncü bir parçacık daha söz konusuydu ("Nötron" denen bu parçacığı Rutherford'un asistanı James Chadwick 1932'de bulur). Bu, bilimsel araştırmaya bol paranın henüz akmadığı bir dönemdi. Cavendish'te bile deneyler, "derme çatma" denebilecek basit araçlarla sürdürülüyordu.

Rutherford, bir dizi seçkin fizikçi yetiştirmekle kalmadı, onlara büyük bir esin kaynağı da oldu. Nükleer fizik onun dünyasıydı. Bu alandaki öndeyişlerinden pek azı yanlış çıkmıştır. Yanılgılarından biri, çekirdekteki saklı enerjinin sürgit kilitli kalacağı inancıydı. Ölümünden çok değil iki yıl sonra bu enerjinin atom bombasına dönüştürülebileceğine artık kesin gözüyle bakılıyordu. Neyse ki, şansı bir kez daha yüzüne gülmüştü: Hiroşima'daki korkunç patlamayı duymayacaktı.

Ernest Rutherford, 1900 yılında Mary Newton ile evlendi. Eileen adında tek çocukları oldu.

Ernest Rutherford, 19 Ekim 1937 tarihinde 66 yaşında bağırsak felci sebebiyle ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Ernest Rutherford için yapılan aramalar

Ernest Rutherford, Ernest Rutherford biyografi, Ernest Rutherford hayatı, Ernest Rutherford özgeçmişi, Ernest Rutherford hakkında, Ernest Rutherford doğum yeri, Ernest Rutherford fotoğraf, Ernest Rutherford video, Ernest Rutherford resim, Ernest Rutherford kimdir?, Ernest Rutherford kaç yaşında?, Ernest Rutherford nereli, Ernest Rutherford memleketi