FB TW PIN NWS
BioRank 6113

James Chadwick

Doğum tarihi : 20.Ekim.1891 Ölüm tarihi : 24.Temmuz.1974
James Chadwick kaç yaşında öldü : 83
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Fizikçi
James Chadwick doğum yeri : Bollington kasabası, Cheshire, Birleşik Krallık
Ölüm yeri : Cambridge, Birleşik Krallık

James Chadwick Biyografisi

1932 yılında nötronun yapısını keşfetti ve 1935 yılında Nobel Fizik Ödülünü kazandı.

James Chadwick, 20 Ekim 1891 tarihinde, Birleşik Krallık’da İngiltere'nin Cheshire şehrinde Bollington kasabasında doğmuştur. Babası, Joseph Chadwick demiryolu işletmelerinde görev yaparken, annesi temizlik işleri yapıyordu. James 11 yaşına geldiği zaman Manchester Gramer okuluna kayıt yaptırmış ancak ailesinin maddi durumundan dolayı okul taksitlerini ödeyemeyince Manchester Boy,s Okulu’na tayinini aldırarak burada eğitim hayatına devam etmiştir. Üniversite öğrenimini Ernest Rutherford'un öğrencisi olarak Manchester üniversitesi fizik bölümünde yaptı ve 1911 yılında mezun oldu. Verilen bir burstan yararlanarak Almanya, Berlin'de, radyasyon ölçme aletini bulan Hans Geiger'in yanında eğitim gördüğü sırada 1914 yılında I. Dünya savaşı başlayınca Almanya savaşa girdiğinde bir at ahırına kapatıldı. Fakat çeşitli Alman fizikçilerinin yardımlarıyla 1919 yılında İngiltere’ye döndü. 1919 yılında çalışmaya başladığı Cambridge'de 1935 yılına kadar çalıştı.

1921 yılında yapmış olduğu çalışmalar ile atom sayıları ile nükleer kuvvetler hakkındaki tezini tamamlayarak doktora unvanına sahip oldu.

James Chadwick, değişik nükleer fizik problemlerini, özellikle çekirdeklerin yüklenmesini ve elementlerin, alfa ışınlarıyla, suni parçalanmasını incelemiş, 1923 yılında, Cavendish Laboratuvarı araştırmalar bölümü müdür yardımcısı, 1927'de Royal Society üyesi olmuştur.

James Chadwick, 1925 yılında Aileen Stewart-Brown ile evlendi. Öldüğü 1974 yılına kadar da evli kaldı. Judith Chadwick, Joanna Stewart Chadwick adlarında çocukları oldu.

James Chadwick, 1932 yılında nötronun yapısını keşfetti, "radyoaktivite üzerine yaptığı araştırmalar için" bilimsel araştırma dalında Hughes Madalyası kazandı. 1935 yılında Nobel Fizik Ödülünü kazandı. Bu keşif bilimin gidişatını değiştirdi diyebiliriz. Bu buluş sayesinde atom bombaları, nükleer enerji santrallerinin kullanımı için gereken enerjiyi üretecek ve ağır atomları birbirinden ayırarak birçok alanda kullanılabilecek duruma getirilebilirdi.

1935 yılında Liverpool üniversitesi fizik kürsüsüne geçen James Chadwick’e 1945 yılında "sir" unvanı verildi. II. Dünya Savaşı'nda, Amerika Birleşik Devletleri'nin New Mexico eyaletine bağlı Los Alamos ilçesindeki İngiliz atom araştırmalarını yönetti, 1948 yılında Cambridge'de bir kolejin müdürlüğüne getirildi. Döteryumun gama ışınlarıyla parçalanmasını sağlayarak nükleer fotoelektrik etkiyi buldu. İngiliz Hükümeti’nce 2. Dünya Savaşı yıllarında James Chadwick’ten atom bombası yapması istendi. James Chadwick, 1941 yazında İngiliz üniversitelerinde yapılan tüm atom bombası çalışmalarının bir özet raporunu yazdı. ABD’de Başkan Franklin Roosevelt de 1941 sonbaharında raporu okudu. ABD kendi atom bombası araştırmalarına milyonlarca dolar dökmeye başladı. James Chadwick, Amerikan temsilcilerine bombanın çalışacağından yüzde 90 emin olduğunu söyledi.

1943 yılında Amerika Birleşik Devletlerine giden James Chadwick, 1944 yılında Manhattan Projesi kapsamında araştırma merkezi kabul edilen Los Alamos’a ailesi ile birlikte yerleşti.

Manhattan Projesi ile Robert Oppenheimer başkanlığında çalışan bilim adamlarının ürettiği atom bombasının Japonya’ya karşı kullanılmasının karara bağlandığı toplantıda da James Chadwick bulunuyordu. 16 Temmuz 1945 tarihinde ABD'nin New Mexico eyaletindeki Alamogordo'da bulunan çöl tesisinde ilk kez atom bombası patlatılmış ve James Chadwick İngiliz Hükümeti tarafından savaşa olan katkılarından dolayı Şövalye unvanına layık görülmüştür.

1943-1946 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinde kaldıktan sonra İngiltere’ye döndü. 1948 yılında emekli oldu.

James Chadwick, 1930 yılında Ernest Rutherford ve Charles Ellist'le birlikte, ünlü Radiations from Radioactive Substances ("Radyoaktif Maddelerin Işınımı") kitabını yazdı.

Atom çekirdeğindeki parçacıklardan nötronu keşfeden James Chadwick'in bu buluşu çekirdek bölünmesinin, atom enerjisinden yararlanmanın, atom ve hidrojen bombalarının yapımının yolunu açmıştır.

James Chadwick, 24 Temmuz 1974 tarihinde Cambridge, Birleşik Krallık’da 83 yaşında ölmüştür.

Ödülleri :
1932 - Hughes Madalyası,
1935 - Nobel Fizik Ödülü,
1946 - Merit Madalyası
1946 - Melchett Madalyası
1950 - Copley Madalyası,
1950 - IET Faraday Medal
1951 - Franklin Madalyası,
1967 - Guthrie Madalyası ve Ödülü
1970 - Companion of Honour

Kitapları :
1930 - Radiations from Radioactive Substances ("Radyoaktif Maddelerin Işınımı") (Ernest Rutherford ve Charles Ellist'le birlikte)


Kaynak:Biyografi.info

James Chadwick için yapılan aramalar

James Chadwick, James Chadwick biyografi, James Chadwick hayatı, James Chadwick özgeçmişi, James Chadwick hakkında, James Chadwick doğum yeri, James Chadwick fotoğraf, James Chadwick video, James Chadwick resim, James Chadwick kimdir?, James Chadwick kaç yaşında?, James Chadwick nereli, James Chadwick memleketi