FB TW PIN NWS
BioRank 2549

Fatma Uruk

Doğum tarihi : ??.??.1988
Fatma Uruk kaç yaşında : 36
Kilo & Boy :
Burcu :
Fatma Uruk doğum yeri : İzmir

Fatma Uruk Biyografisi

Fatma Uruk, 1988 yılında İzmir'de doğmuştur. 2006 yılında başladığı Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat bölümünden 2013 yılında mezun oldu. Stajını Ağustos 2010 – Ekim 2010 aylarında Ankara’da Vakıf Bank’da yaptı.
2012 yılında Akdan Danışmanlık şirketinde 4 ay çalıştı. 2013 yılından itibaren QNB Finansbank’da çalışmaktadır.

Milli serbest dalışçı olan Fatma Uruk, aynı zamanda bunlar dışında, gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında gençlik projelerinde yer almaktadır.

Küçük yaşlarda dünya serbest dalış rekortmeni Yasemin Dalkılıç'ın belgeselini izledikten sonra bu spora merak sardı.

Fatma Uruk, üniversite eğitimi sırasında dalış kulübüne üye oldu ve lisans eğitimi yanı sıra dalışa yönelik teorik eğitimler aldı. Kendini hazır hissettiğinde 2008 yılında Türkiye Şampiyonası’na katıldı ve 3. olarak milli takıma seçildi.

2009 yılında Dinamik Apnea Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye ikinciliği elde etti. Aynı yıl Antalya-Kemer’deki Avrupa Şampiyonası’nda havuz branşında sualtında tek nefesle 101 metre giderek yarışmayı 10. sırada bitirip milli sporcu unvanını aldı.

2014 yılında Küp Apnea branşında denizde 10 metre derinlikte 95 metre kat ederek Türkiye ikincisi oldu.

Dünya'da ilk 5 dereceleri ve 20'ye yakın ulusal madalyası vardır.

2015 yılında koşu antrenmanı sırasında ciddi bir kaza geçirdi ve vertigo oldu, doktorların uyarılarına rağmen hedefinden vazgeçmedi. Buna rağmen 2015 yılında yapılan bir derinlik yarışmasında Türkiye ikincisi oldu.

2015 yılında Küp apne disiplininde yapılan yarışmalarda Milli Sporcu Fatma Uruk, denizin 10 metre altındaki kılavuz ipin etrafında tek nefeste kaydettiği 96.98 metrelik mesafesiyle dünya dördüncülüğünü elde etti.

2017 yılında Yunanistan’da Amorgos Adası’ndaki yaklaşık 90 sporcunun katıldığı uluslararası turnuva olan Authentic Big Blue’da ip destekli sabit ağırlık kategorisinde Türkiye rekoru kırdı ve bu branşta üçüncülük madalyası aldı.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonuna bağlı olarak 2018 yılında Dünya Şampiyonası’nda yarışan Serbest Dalış Milli Takımı’mız Aris Moukas ve Bilge Çingigiray’ın antrenörlüğü ve Özgür Alemdar’ın idari direktörlüğünde Derya Can, Şahika Ercümen, Yaren Türk, Fatma Uruk, Rüstem Derin ve Mahmut Fatih Sevük’ten oluşuyor. Fatma Uruk ise 1.31 dakikada gerçekleştirdiği 31 metrelik dalışıyla Türkiye üçüncüsü oldu.

2019 yılında Antalya'nın Kaş ilçesi'nde Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen Serbest Dalış Paletli Sabit Ağırlık ve Küp Apnea Türkiye Şampiyonası'nda Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, 70 metre ile kendisine ait olan Türkiye rekorunu 72 metre ile kırarak, yeni Türkiye rekoru ile şampiyon olurken, ikinciliği 40 metre ile Fatma Uruk aldı.

Fatma Uruk, 2020 Mart ayında Serbest dalışta dünya rekoru denemesi için gittiği Meksika'nın Valladolid kentinde koronavirüs engeline takıldı. Virüsün yaygın olduğu dönemde yolculuk yapmayı göze alamadığından orada kaldı.

Fatma Uruk, Gençlik ve Spor Bakanlığının desteğiyle 17 Kasım 2020- 19 kasım 2020 tarihleri arasında 3 gün süresince Meksika'da gerçekleştirdiği dünya rekoru denemelerini başarıyla tamamladı. Fatma Uruk, Meksika'da bulunan Yucatan Yarımadası'nda 3 kez dünya rekoru kırarak büyük bir başarıya imza attı. İlk gün "Değişken ağırlıklı paletsiz" kategorisinde 72 metrelik derecesiyle yeni dünya rekorunun sahibi oldu. Bu alanda bir önceki rekor, 70 metreyle Türk sporcu Derya Can Göçen'e aitti.

İkinci günde, "Sabit ağırlıklı çift palet" kategorisinde 67 metrelik derecesiyle, 65 metre ile Rus sporcu Olga Davydova'ya ait dünya rekorunu kırmayı başardı.

Fatma Uruk, 19 kasım 2020 günü ise "Değişken ağırlıklı paletsiz" kategorisinde 72 metre ile elinde bulundurduğu rekoru 77 metrelik yeni dalışıyla geliştirdi.

Kaynak:Biyografi.info

Fatma Uruk hakkında haberler

Tüm Fatma Uruk haberleri

Fatma Uruk videoları

Tüm Fatma Uruk videoları

Fatma Uruk için yapılan aramalar

Fatma Uruk, Fatma Uruk biyografi, Fatma Uruk hayatı, Fatma Uruk özgeçmişi, Fatma Uruk hakkında, Fatma Uruk doğum yeri, Fatma Uruk fotoğraf, Fatma Uruk video, Fatma Uruk resim, Fatma Uruk kimdir?, Fatma Uruk kaç yaşında?, Fatma Uruk nereli, Fatma Uruk memleketi