FB TW PIN NWS
BioRank 2784

Faruk Saraç

Doğum tarihi : ??.??.1955
Faruk Saraç kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu :
Faruk Saraç doğum yeri : Şanlıurfa

Faruk Saraç Biyografisi

Türkiye’nin en iyi erkek modacılarındandır.

Faruk Saraç, 1955 yılında Banka memuru Müslüm Bey ile eşi Cemile Hanım’ın üç çocuğundan biri olarak Şanlıurfa’da doğmuştur. İlkokulu Şehit Nüsret İlkokulunda, ortaokul ve liseyi Şanlıurfa’da bitirdi. 1972 yılında liseyi bitirince İstanbul'a göç etti. Şanlıurfa’dayken Urfaspor Genç Takımı’nda, A Takımı’nda, sonra İstanbul’a geldiğinde Tophane Tayfun’da oynadı. Antrenörleri de Selim Soydan’dır. Kendi gurubunda İstanbul Şampiyonu oldu. Bu arada Marmara Üniversitesi İngilizce Bölümü’nü bitirdi.

Sonra Konya Ereğli’ye oradan da Adanaspor’a geçti. Ardından 1975 yılında Beşiktaş A Takımı’na geldi. Oradan da Beşiktaş’ın Kaptanı Vedat Okyar’la beraber Karagümrük’e geçti. 24 yaşında Menisküs oldu ve futbolu bıraktı.

Bir akrabasının yanında Osmanbey Samanyolu Sokak’ta kumaş deposunda işe başladı. Batmak üzere olan bir işyerine ortak oldu. Ardından İstanbul Kadıköy’deki Opera Nur Çarşısı’nın zemin katında ufak bir butikle başladı. Faruk Saraç, 1981 yılında “Butik Faruk” adında ilk mağazasını açtı. Butiğin ismi 1987 yılında Faruk Saraç oldu. Ardından tasarım ve moda işine başladı. 1991 yılında Haute Couture dikişi yapmaya başladı.

Portföyü iş adamı, sanayici ve politikacılardan oluşuyor. Boris Yeltsin, Ricky Martin, Alman Devlet Bakanı Bodo Hombach ve Jamaika Cumhurbaşkanı, Üzeyir Garih, Ayhan Şahenk, Kadir Has, Cem Özer, Hikmet Çetin, Sabancı ve Koç aileleri gibi insanları giydirdi.

1990’larda TV’de Laf Lafı Açıyor talk şovunu sunan Cem Özer’i; Programın sonunda kostüm ve aksesuvarlar ’Faruk Saraç’ yazılması karşılığında giydirdi.

1993 yılında ilk kez Fenerbahçeli futbolculara tek tip kıyafet giydirdi.

1998 yılında Atatürk’ün ölümünün 60., Cumhuriyetin kuruluşunun 75. yılı için Sarı Zeybek defilesi için zamanın TBMM Başkanı Hikmet Çetin’in özel izni ile ; Atatürk’ün bütün kıyafetlerinin tek tek kalıbını çıkarır. Bununla yetinmez, Atatürk’ün farklı kıyafetlerle çekilmiş 500 siyah beyaz fotoğrafını önüne koyar. Koleksiyonu öyle bir tempoyla hazırlar ki, altı kilo verir. Defilenin mankeni Kenan İmirzalıoğlu’na dört ay zeybek dersi aldırır, defilenin müziğini dört ayda tamamlatır. Sonunda 453 parçalık Sarı Zeybek defilesini Dolmabahçe Sarayı’nda sergiler.

Faruk Saraç, 1999 yılında Topkapı Sarayı’nda, Tesavir-i Al-i Osman adlı Osmanlı padişahlarının portrelerinin, minyatürlerinin sergilendiği bir sergi açtı. Daha sonra da 700 parçalık 36 padişah, 6 valide sultan, 1 şahzade, 1 çengiye ait "Padişahın Esvabı" isimli koleksiyonunu yaptı ve Aya İrini’de sergiledi.

Türk polisinin 161. yılı için Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu 1299’dan Cumhuriyet’e polis üniformalarının yüzlerce yıllık öyküsünü anlatan koleksiyonu hazırladı. Bir taraftan da Mimar Sinan belgeselinin kıyafetlerini, Devlet Demiryolları’nın 150. yılı için koleksiyonlarını da tamamladı.

Faruk Saraç, 4 Ekim 2010 tarihinde Bursa’da eğitim-öğretime başlayan ve Türkiye’nin ilk tasarım meslek yüksekokulu olan “Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu”nu kurdu.

Faruk Saraç, 1988 yılında Berna Hanım ile evlendi. Cemile (d.1989) adında bir kızı ve Orhun (d.1991) adında bir oğlu vardır. 18 Mart 2007 tarihinde boşandı.

Kaynak:Biyografi.info

Faruk Saraç için yapılan aramalar

Faruk Saraç, Faruk Saraç biyografi, Faruk Saraç hayatı, Faruk Saraç özgeçmişi, Faruk Saraç hakkında, Faruk Saraç doğum yeri, Faruk Saraç fotoğraf, Faruk Saraç video, Faruk Saraç resim, Faruk Saraç kimdir?, Faruk Saraç kaç yaşında?, Faruk Saraç nereli, Faruk Saraç memleketi