FB TW PIN NWS
BioRank 8068

Hans Geiger

Doğum tarihi : 30.Eylül.1882 Ölüm tarihi : 24.Eylül.1945
Hans Geiger kaç yaşında öldü : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : , Fizikçi
Hans Geiger doğum yeri : Neustadt an der Weinstraße, Almanya
Ölüm yeri : Potsdam, Almanya

Hans Geiger Biyografisi

Hans Geiger, radyasyonu algılayabilmek ve radyasyonun ölçülebilmesi için bir alet icat etmiştir. Bu aletin adı Geiger Sayacı’dır.

Hans Geiger, 30 Eylül 1882 tarihinde Neustadt an der Weinstraße, Almanya’da Wilhelm Ludwig Geiger'in beş çocuğundan biri olarak doğmuştur. Tam adı Johannes (Hans) Wilhelm Geiger’dir. 1902 yılında Erlangen Üniversitesi'nde fizik ve matematik üzerine eğitim alarak 1906 yılında doktorasını tamamlamıştır.

Hans Geiger, 1906 yılında burslu olarak Manchester Üniversitesi'nde Arthur Schuster'ın asistanı olarak çalışmaya başladı. 1907 yılında Arthur Schuster'ın emekli olmasıyla birlikte 1907 yılından itibaren Manchester Üniversitesi'nde Ernest Rutherford ile çalışmaya başladı.

Manchester Üniversitesi’ndeyken Ernest Rutherford ve araştırmacılarından Hans Geiger ve Ernest Marsden, 1909 yılında bilimdeki en önemli deneylerden biri olan altın folyo deneyi gerçekleştirmişlerdir. Bunun neticesinde beraber Geiger sayacı'nı icat etmiştirler.

Hans Geiger ve Ernest Marsden, alfa parçacıklarının, çok ince bir altın folyo tabakasından geçerek normal düz çizgiden ne kadar saptırılacağını araştırmak görevini üstlenmişlerdi. Hans Geiger ve Ernest Marsden, altın folyo içerisinden geçen bir alfa parçacıkları akışı sağlamak için bir radyum örneği kullandılar. Alfa parçacıklarının bittiği yerde elektrik kaydedildiğini gördüler.

1911 yılında Hans Geiger ve John Mitchell Nuttall, Geiger-Nuttall yasası'nı bulmuşlardır ve deneyimlerini Rutherford Atom Modeli üzerinde paylaşmışlardır. 1928 yılında Hans Geiger ve öğrencisi Walther Müller Geiger sayacını geliştirmişlerdir ve Geiger–Müller tüpü'nü bulmuşlardır. Hans Geiger ayrıca James Chadwick ile de çalışmıştır.

1912 yılında Berlin'deki Physikalisch-Technische Reichsanstalt'a (“Alman Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü”) radyasyon araştırma başkanı olarak atanan Hans Geiger, atomik yapı çalışmalarına devam etti. Orada Walter Bothe (1954 Nobel Fizik Ödülü sahibi) ve James Chadwick (1935 Nobel Fizik Ödülü sahibi) ile çalıştı.

Hans Geiger, Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman ordusunda topçu subayı olarak görev yaptı.

Hans Geiger, 1925 yılında Kiel Üniversitesi'ndeki ilk öğretmenlik pozisyonunu kabul etti. Orada, o ve Walther Müller partikül sayacının hassasiyetini, performansını ve dayanıklılığını geliştirdiler.

1929 yılında, ilk kozmik ışın duşu gözlemini yaptığı Tübingen Üniversitesi'nde fizik profesörü ve araştırma müdürü olarak göreve başladı. 1936 yılından sonra da Berlin Teknik Üniversitesi'de profesörlük yapmıştır. 1945'teki ölümüne kadar kozmik ışınları, nükleer fisyonu ve yapay radyasyonu araştırmaya devam ettiği bir pozisyonda görevine devam etti.

Hans Geiger, II. Dünya Savaşı sırasında Almanya'nın nükleer silah araştırması olan Uranium Club'ın (Alman nükleer silah programı) bir üyesiydi.

II. Dünya Savaşı sırasında Berlin’de olan Hans Geiger, 1945 yılının Nisan ayında Sovyetler birliğinin Berlin’i işgal etmesinin ardından iki ay sonra Temmuz 1945’de Potsdam'a taşındı.

Hans Geiger, 24 Eylül 1945 tarihinde Potsdam, Almanya’da 63 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Hans Geiger için yapılan aramalar

Hans Geiger, Hans Geiger biyografi, Hans Geiger hayatı, Hans Geiger özgeçmişi, Hans Geiger hakkında, Hans Geiger doğum yeri, Hans Geiger fotoğraf, Hans Geiger video, Hans Geiger resim, Hans Geiger kimdir?, Hans Geiger kaç yaşında?, Hans Geiger nereli, Hans Geiger memleketi