FB TW PIN NWS
BioRank 1917

Erman Ilıcak

Doğum tarihi : 03.Ekim.1967
Erman Ilıcak kaç yaşında : 57
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : İş adamı
Erman Ilıcak doğum yeri : Darende, Malatya

Erman Ilıcak Biyografisi

Rönesans Holding Başkanıdır. Forbes’in En Zengin 100 Türk 2021 yılı sıralamasında 4,4 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'de listede ikinci sırada yer alırken dünyada 655. sırada yer aldı ve dünyanın en zengin ilk 1000 kişisi arasına giren iki Türk zenginden biri oldu. 2014 yılında yeni Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı Erman Ilıcak’ın sahibi olduğu Rönesans İnşaat yaptı.

Erman Ilıcak, 3 Ekim 1967 tarihinde Malatya, Darende’de Hacıdevriş Mahallesi’nde doğmuştur. Babası Avukat Bekir Ilıcak’dır. 1969 yılında Ankara’ya taşındılar. İlkokul, Ortaokul ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde 1985 yılında bitirdikten sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1990 yılında mezun oldu. Okul hayatında hep basketbol oynadı.

İngilizce ve Rusça bilen ve iş hayatına 24 yaşında atılan Erman Ilıcak, ENKA şirketinin Rusya operasyonlarında 1991 yılında mühendis olarak işe başladı. ENKA bünyesinde önce Rusya, sonra da Libya'da çalıştı.

Viyana Ekonomi Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi’nin düzenlediği MBA programından 2002 yılında diploma aldı. Daha sonra da Paris’ de bulunan International School of Management’ın düzenlediği işletme doktorası programını 2011 yılında bitirdi.

Erman Ilıcak, Halen başkanlığını yapmakta olduğu Rönesans Holding’i 1993 yılında Rusya'da “ENKA”da çalışıyorken ayrılıp, St. Petersburg'da kurdu. 1993’te çalışanlarından biri kendisi, birisi muhasebeci, birisi tercüman olmak üzere St. Petersburg’da evleri boyamak için kurduğu, 5 kişinin çalıştığı şirketi bugün Rusya’nın en büyük ikinci yabancı müteahhitlik şirketi haline geldi. İşe; çok az sermaye ile kurduğu ofisten aldığı küçük tadilat işleri ile başladı. 2013 yılına gelindiğinde toplamda ise 30 bin çalışana ulaşarak Forbes’in En Zengin 100 Türk 2013 sıralamasında 2,5 milyar dolarlık servetiyle 10’uncu sırada yer aldı.

Rönesans Holding; Rusya, Türkiye, İsveç, İsviçre, Finlandiya, Almanya, Belarus, Kazakistan, Türkmenistan, Avusturya, Azerbaycan, Irak, Libya, Gabon, Nijerya, Suudi Arabistan ve Katar’da işler yapmaktadır. Rönesans İnşaat, başta alışveriş merkezi, ofis binaları, endüstriyel tesisler, üniversiteler ve havaalanları olmak üzere birçok projenin anahtar teslim müteahhitliğini yapıyor. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında birçok projeye imza atmış durumda. Dünyanın sayılı müteahhitlik firmalarından biri olan Rönesan Holding, enerji, AVM ve kruvaziyer limanı işletmeciliğinde de iddialı.

Ayrıca Ekovitrin 2014 yılında "Yılın İşadamı" olarak seçilen Erman Ilıcak, TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve TED Ankara Kolejliler Spor Kulübü'nin başkanıdır.

TÜSİAD’a da üye olan Erman Ilıcak, 2000 yılında Jale Ilıcak ile evlendi. 3 çocuğu vardır.

Erman Ilıcak, 2015 yılında Europalia Uluslararası Sanat Festivali'ne konuk ülke olarak katılacak Türkiye'nin Genel Komiseri seçilmiştir.

Erman Ilıcak’a 2012 yılında bir röportajında sorulan bir soruya şöyle cevap vermiştir :

-18 yılda 2 milyar dolarlık servet yapmışsınız. Forbes’ın “En zengin 100 Türk” listesinde geçen yıl 11’inci sıradaydınız. Sizi bu sonuca ulaştıran formül nedir?

ERMAN ILICAK: Her zaman 7 – 8 farklı işverenle çalışırım. Bir-iki işverene bağımlı çalışmak her zaman risktir. Rusya’yı ele alın, sadece Gazprom’a bağlı çalışırsanız yarın orada yönetim değişirse işinizi koruyamayabilirsiniz. Bir de karşı tarafın da en az benim kadar kazanmasını isterim. Bu sayede yıllardır süren iş ilişkilerim oluştu ve bugün hala işlerimin yüzde 70’i eski müşterilerimden gelir. Basketboldan öğrendiğim bir şey var: Son saniyeye kadar mücadele etmek, takımla hep paslaşmak zorundasın. Tek başına istediğin kadar yıldız ol, hiçbir şey yapamıyorsun. Basketin ilkelerini işte hep kullandım.

2014 yılında yeni Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı Erman Ilıcak’ın sahibi olduğu Rönesans İnşaat yaptı.

1993 yılında kurulan Rönesans Holding, dünyanın 24 farklı ülkesinde ana müteahhit ve yatırımcı olarak hizmet veriyor. Rönesans Holding 2016 yıl sonu verilerine göre 6.4 milyar dolar aktif büyüklüğe ulaştı. Rusya, Türkiye, Türkmenistan, Kazakistan, Cezayir, Polonya, Hollanda, Beyaz Rusya, Almanya, Nijerya, İsviçre, Avusturya, Irak, Katar, Libya, Finlandiya, Belçika, Japonya, Mozambik, Sri Lanka, Lüksemburg, Gabon, Curocao ve St. Lucia'da faaliyetlerini sürdüren Rönesans, Bağımsız Devletler Topluluğu, Orta Doğu, Afrika ve Avrupa ülkelerinde iş yapmaktadır.

Erman Ilıcak, 2019 yılında Forbes 100 listesine göre 3,8 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'de birinci oldu. 2020 yılında ise Murat Ülker'in ardından listede 3.20 Milyar Dolar seveti ile ikinci olmuştur.

Kaynak:Biyografi.info

Erman Ilıcak hakkında haberler

Tüm Erman Ilıcak haberleri

Erman Ilıcak için yapılan aramalar

Erman Ilıcak, Erman Ilıcak biyografi, Erman Ilıcak hayatı, Erman Ilıcak özgeçmişi, Erman Ilıcak hakkında, Erman Ilıcak doğum yeri, Erman Ilıcak fotoğraf, Erman Ilıcak video, Erman Ilıcak resim, Erman Ilıcak kimdir?, Erman Ilıcak kaç yaşında?, Erman Ilıcak nereli, Erman Ilıcak memleketi