FB TW PIN NWS
BioRank 5726

Doç.Dr.Erdem Başçı

Doğum tarihi : 09.Ağustos.1966
Erdem Başçı kaç yaşında : 58
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Erdem Başçı doğum yeri : Ankara

Erdem Başçı Biyografisi

14 Nisan 2011 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) başkanlığına atanmıştır.

Erdem Başçı, 9 Ağustos 1966 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Kökeni Antalya’nın Akseki Kazasının Geriş Köyü’ndendir. Babası Ahmet Uğur Başçı, Kimya yüksek mühendisidir ve Makine Kimya Endüstrisi Gazi Fişek Fabrikası Müdür Yardımcılığı görevinden 1983 yılında emekli oldu, 23 yıldır Çıkrıkçılar Yokuşu'nda esnaflık yapıyor. Erdem Başçı’nın iki kız kardeşi vardır. Çocukluktan Ali Babacan ile arkadaşlar.

İlkokulun 1 ve 2. sınıflarını Atatürk İlkokulu’nda okudu. İlkokul 3 ten itibaren ve orta öğrenimini TED Ankara Koleji'nde yaptı. 1983 yılında TED Ankara Koleji'nden mezun oldu. 1987 yılında da ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Hemen ardından 1989 yılında Bilkent Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisans Programı'nı bitirdi. Daha sonra da 1990 yılında Bilkent Üniversitesi'nde İktisat dalında ve 1993 yılında ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi’nde İktisat dalında Yüksek Lisans eğitimi yaptı.

1995 yılının Ağustos ayından, 1996 yılının mart ayına kadar askerlik hizmetini yaptı.

1995 yılında Bilkent Üniversitesi'nden İktisat Doktoru unvanını aldı ve Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümünde 1995 – 2003 yılları arasında öğretim üyesi olarak çalıştı. 1999 yılında Doçent unvanını aldı. Para İktisadı, Finansal İktisat, Makro İktisat Kuramı ve Matematiksel İktisat konularında derslere girdi.

İngiltere'deki York Üniversitesi'nde 1999 yılında misafir öğretim üyesi olarak dersler vermiş ve uluslararası kongrelerde çok sayıda tebliğ sunmuştur. Akademik çalışmaları, Oxford Economic Papers, Journal of Banking and Finance, Journal of Economic Dynamics and Control ve Journal of Mathematical Economics gibi dergilerde yayınlandı. Springer-Verlag ve Palgrave gibi yayınevleri tarafından basılan kitaplarda yer alan ortak çalışmaları vardır.

3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra kolejden arkadaşı olan Devlet Bakanı Ali Babacan’a danışmanlık yapmıştır.

9 Ekim 2003 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atandı. Görev süresi 13 Mart 2006'da sona eren Süreyya Serdengeçti’nin yerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atandı ancak cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilerek eski görevinde kaldı. Yerine Durmuş Yılmaz atanmış ve onun görev süresinin dolduğunda 14 Nisan 2011 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) başkanlığına atanmıştır.

Erdem Başçı, eşi Sıdıka Başçı ile ODTÜ’de öğrenci iken evlenmiştir. 2 çocuğu vardır.

19 Nisan 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanlığı görevinden emekli olarak ayrılan Erdem Başçı'nın yerine 11 Nisan 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Murat Çetinkaya atandı.

Reuters Haber Ajansı'nın haberine göre Erdem Başçı, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) nezdinde büyükelçi olarak atanacak.

Kaynak:Biyografi.info

Erdem Başçı hakkında haberler

Tüm Erdem Başçı haberleri

Erdem Başçı için yapılan aramalar

Erdem Başçı, Erdem Başçı biyografi, Erdem Başçı hayatı, Erdem Başçı özgeçmişi, Erdem Başçı hakkında, Erdem Başçı doğum yeri, Erdem Başçı fotoğraf, Erdem Başçı video, Erdem Başçı resim, Erdem Başçı kimdir?, Erdem Başçı kaç yaşında?, Erdem Başçı nereli, Erdem Başçı memleketi