FB TW PIN NWS
BioRank 5760

Durmuş Yılmaz

Doğum tarihi : 23.Mart.1947
Durmuş Yılmaz kaç yaşında : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Durmuş Yılmaz doğum yeri : Karacaömerli, Eşme, Uşak

Durmuş Yılmaz Biyografisi

7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde MHP Uşak milletvekili oldu.

Durmuş Yılmaz, 23 Mart 1947 tarihinde Uşak, Eşme ilçesinin Karacaömerli köyünde doğmuştur. İlk ve orta eğitimini Uşak’ta, lise eğitimini Ankara Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi’nde yatılı olarak yaptı. 1969 yılında Muğla’da harita ve kadastro teknisyeni olarak çalışmaya başladı. Bu arada Muğla Turgut Reis Lisesi’ni dışarıdan bitirerek normal lise diploması aldı. Sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Üç yıl hukuk eğitimi alan Yılmaz, 1970 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı devlet bursu sınavını kazanarak İngiltere’ye Ticaret Bakanlığı adına iktisat öğrenimi için gönderildi.

The City Üniversity of London’da ekonomi dalında lisans, Üniversity College, Üniversity of London’da lisansüstü eğitimini yaptı. Eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü.

1980 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kambiyo Genel Müdürlüğünde göreve başladı. Dış Borç Erteleme, Döviz Kurları ve Döviz Rezerv Yönetimi alanlarında çalıştı.

1993 yılında Döviz İşlemleri Müdürlüğü Müdür Yardımcısı, 1995 yılında Bankalar arası Para Piyasası Müdürü oldu. 1996 yılında Ödemeler Dengesi Müdürü, 1997 yılında Döviz Risk Yönetimi, Krediler, Döviz ve Efektif Piyasaları ile Açık Piyasa İşlemlerinden sorumlu Piyasalar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı, 2002 yılında İşçi Dövizleri Genel Müdürü oldu.

7 Nisan 2003 tarihinde yapılan Banka Genel Kurulunda Banka Meclisi Üyeliğine seçildi. 18 Nisan 2006 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına atandı. 2009 yılında Euromoney dergisi tarafından "Yılın Merkez Bankası Başkanı" seçildi. 18 Nisan 2011'de yaş haddinden emekliye ayrıldı. Görevi, yardımcısı Erdem Başçı'ya devretti.

2011 yılına kadar bu görevi yürüten Yılmaz, görevinin tamamlanmasının ardından Nisan 2011’ de 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başdanışmanlığı görevini üstlendi.

Durmuş Yılmaz, Düriye Hanım ile evli ve 3 çocuk babasıdır.

Durmuş Yılmaz, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde MHP Uşak 1.sıra milletvekili adayı oldu. Seçimlerde kazandı. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan erken genel seçimlerde tekrar MHP Uşak 1. sıra milletvekili adayı olduysa da seçilemedi.

25 Ekim 2017 tarihinde İyi Parti'nin kuruluşu ile birlikte İyi Parti'ye katıldı. İYİ Parti lideri Meral Akşener'in ekonomiden sorumlu danışmanı oldu. 24 Haziran 2018 seçimlerine Ankaramilletvekili adayı olarak katıldı ve seçildi.

4 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Durmuş Yılmaz, aday gösterilmedi.

Durmuş Yılmaz, 10 Kasım 2023 tarihinde İyi Parti'den istifa ederek ayrıldı.

Kaynak:Biyografi.info

Durmuş Yılmaz kitapları

 • Musul Meselesi Tarihi Musul Meselesi Tarihi

  Yarın tarihi : 2003-06-04


  Yayınevi : ÇİZGİ KİTABEVİ


  Tarih » Önemli Olaylar
  Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)

 • Osmanlı'nın Son Yüzyılı Osmanlı'nın Son Yüzyılı

  Yarın tarihi : 2001-09-24


  Yayınevi : ÇİZGİ KİTABEVİ


  Tarih » Türk-Osmanlı

Tüm Durmuş Yılmaz kitapları

Durmuş Yılmaz için yapılan aramalar

Durmuş Yılmaz, Durmuş Yılmaz biyografi, Durmuş Yılmaz hayatı, Durmuş Yılmaz özgeçmişi, Durmuş Yılmaz hakkında, Durmuş Yılmaz doğum yeri, Durmuş Yılmaz fotoğraf, Durmuş Yılmaz video, Durmuş Yılmaz resim, Durmuş Yılmaz kimdir?, Durmuş Yılmaz kaç yaşında?, Durmuş Yılmaz nereli, Durmuş Yılmaz memleketi