FB TW PIN NWS
BioRank 6368

Murat Çetinkaya

Doğum tarihi : ??.??.1976
Murat Çetinkaya kaç yaşında : 48
Kilo & Boy :
Burcu :
Murat Çetinkaya doğum yeri : Çorlu, Tekirdağ

Murat Çetinkaya Biyografisi

11 Nisan 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atandı.

Murat Çetinkaya, 1976 yılında Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde doğmuştur. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ve çift anadal programı kapsamında aynı Üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden mezun oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını tamamlayan Çetinkaya, halen aynı Üniversitede doktora tez çalışmasını sürdürmektedir.

Bankacılık hayatına Albaraka Türk Katılım Bankasında başladı. Uluslararası bankacılık ve hazine alanlarında çeşitli görevlerde bulundu.

2003 yılından itibaren kariyerine Türkiye Halk Bankasında devam eden Çetinkaya, Uluslararası Bankacılık ve Yapılandırılmış Finansman Daire Başkanı ve sonrasında Uluslararası Bankacılık ve Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Bu dönemde aralarında Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin de bulunduğu Bankanın çeşitli iştiraklerinde, Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev aldı.

Murat Çetinkaya 2008 yılından, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atandığı tarihe kadar, Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.'de Hazine, Uluslararası Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Murat Çetinkaya, Türkiye'de 'faizsiz bankacılığı' en iyi bilen isimlerin başında geliyor. Körfez bölgesindeki finans çevrelerinde çok iyi tanınan isimlerden biri olan Murat Çetinkaya, Kuveyt Türk döneminde, bankanın Dubai’deki iştiraki olan Kuveyt Türk Dubai’yi kuran isim olarak anılıyor.

Murat Çetinkaya, 2003 yılında Halkbank’taki dönüşüm sürecinde görev yaptı. Halkbank’ta görev yaparken, bankanın halka açılması sürecini yürüten ekip içinde de yer almıştı. Aynı zamanda Pamukbank birleşmesini yürüten ekipte de yer aldı.

Murat Çetinkaya, 29 Haziran 2012 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak atandı.

19 Nisan 2016 tarihinde görev süresi dolan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın yerine 11 Nisan 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına atandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, G20 tarafından kurulan Finansal İstikrar Kurulu (FSB) Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölgesel Danışma Grubu'nun (BDG) 30 Haziran 2017 tarihinden itibaren Eşbaşkanı oldu.

6 Temmuz 2019 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevinden Cumhurbaşkanlığı kararıyla alındı ve yerine Murat Uysal getirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Murat Çetinkaya hakkında haberler

Tüm Murat Çetinkaya haberleri

Murat Çetinkaya için yapılan aramalar

Murat Çetinkaya, Murat Çetinkaya biyografi, Murat Çetinkaya hayatı, Murat Çetinkaya özgeçmişi, Murat Çetinkaya hakkında, Murat Çetinkaya doğum yeri, Murat Çetinkaya fotoğraf, Murat Çetinkaya video, Murat Çetinkaya resim, Murat Çetinkaya kimdir?, Murat Çetinkaya kaç yaşında?, Murat Çetinkaya nereli, Murat Çetinkaya memleketi