FB TW PIN NWS
BioRank 5889

Enver Aysever

Doğum tarihi : 24.Haziran.1971
Enver Aysever kaç yaşında : 53
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Enver Aysever doğum yeri : İstanbul

Enver Aysever Biyografisi

Yazar, Tiyatro yazarı, Tiyatrocu, televizyon program yapımcısı, sosyolog, politikacı

Enver Aysever, 24 Haziran 1971 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Çocukluğu İstanbul’da, Göztepe ve Erenköy semtlerinde geçti. Yedi yaş küçük bir kız kardeşi vardır. Göztepe Pansiyonlu İlkokulu’nda okudu. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ile ilgilenmeye başladı. 1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünde okumaya baladı. Oradan mezun oldu. 10 yıl profesyonel tumba çaldı.

1992 yılında önce "Durdurulmuş Zamanın Fotoğrafı" adlı ilk profesyonel oyununu yazdı, sahneye koydu ve oyuncu olarak yer aldı. Oyunun provaları Galatasaray Lisesi'nin jesti sayesinde okulun Tevfik Fikret tiyatro salonunda yaptı.

1992 yılında Tiyatro Çisenti’yi kurdu ve uzun yıllar yazar, yönetmen, oyuncu ve genel sanat yönetmenliğini yaptı. “Durdurulmuş Zamanın Fotoğrafı”, “Renkler ve Günce”, “Yağmurla Gelen Yüzler”, “Açık Evlilik”, “Yabancı’da Camus”, “Dilekçe”, “Bir İstanbul Masalı”, “Frankie ve Johnny”, “Şimdi Yaşa Sonra Öde!”, “Ne Kadınlar Sevdim” adlı oyunları sahneledi. Bu oyunların bazılarında yazar olarak da görev yaptı. Attila İlhan'ın şiirlerinden yararlanarak "Ne Kadınlar Sevdim" adlı oyunu yazdı ve sahneye koydu.

Aynı dönemde “Bebişler Karnavalı”, “Renkler Cumhuriyeti”, “Güneşi Güldüren Soytarı”, “Beyaz Dişler Ülkesi”, “Yaşamak Güzel Arkadaşım”, “Kakolu Olsun” adlı çocuk oyunlarını da yazdı, yönetti. Bu oyunları Çocuk Oyunları 1/Renkler Cumhuriyeti adı altında kitaplaştırdı.

Yazın yaşamına “Geç Kalmış Romantik” (2003) adlı öykü kitabıyla adım attı. Ardından “Bir An Bin Parça” (Roman,2007), “Yaralısın Türkiye”(Deneme,2008), “Ayrıntıdaki Şeytan” (Deneme,2009), “Ataköy/Bir Semti Kendince Yazmak” (2009), Orhan Gökdemir’le birlikte yazdığı “Cumhuriyet’in İlk Son Yüz Yılı” (2011) , “Yazgıcılar” (Roman,2012), “Nisan'a Mektuplar” (Deneme, 2012) ve en son olarak “Nasıl Yazar Olunur/Yazarların Gizli Sokaklarına Yolculuk”, “Edebiyat Ölmelidir” (Deneme, 2013) adlı kitapları basıldı. 2014 yılında da “Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı” kitabı basıldı.

Bir An Bin Parça adlı romanıyla 2007 Yunus Nadi Abalıoğlu Roman Ödülü’nü kazandı.

Enver Aysever, Yazgıcılar, Varlık, Gösteri gibi edebiyat dergilerinde yazıları yayınlandı. Finansal Forum Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. Ardından Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde köşe yazıları yazdı. Sonra da Akşam Gazetesi için Pazar söyleşileri yapmaya başladı. BirGün Gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Bu süreçte 2006 yılından bu yana Remzi Kitap Gazetesi yayın yönetmenliğini sürdürmektedir.

Enver Aysever yazıp yönettiği ve Sibel Alaş’ın solist olarak yer aldığı "Aykırı Kumpanya" adlı gösteriyi sundu.

Enver Aysever, Doğuş, Yeditepe, Ar-El gibi üniversitelerde dersler verdi. Doğuş Üniversitesi'nde yazarlık atölyesi çalışmalarında bulunmuştur ve hâlen Kültür Sanat Yönetmeni görevini yürütmektedir.

TV8’de “Lacivert”, NTV Radyo’da “Kurşun kalem” adlı programları hazırladı, sundu. Bir süre Cem TV yayın danışmanlığı görevini sürdürdü. 2007 yılından itibaren Skytürk televizyonunda “Aykırı Sorular”, “Ayrıntılar”, “Siyasal Analiz”, “Sokağın Sesi”, “Üç Soru İki Yorum”, “Zamana Karşı” adlı programları hazırladı, sundu ve yorumcu olarak görev aldı. Kanaltürk televizyonunda “Gündem Demokrasi”, “Ters Cephe”, “Pazar Politika” programlarında yorumculuk yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanı seçilmesinden sonra yaptığı davet ile aktif siyasete atıldı. Bir yıl CHP PM üyeliği de yaptı. CHP Parti Meclisi'ne seçildikten sonra bu iki görevin bağdaşmayacağını belirterek 13 Nisan 2010 tarihinde Birgün gazetesinden ayrıldı.
Mehmet Haberal ve Sinan Aygün gibi sağ görüşlü isimlerin adaylığına tepki göstererek CHP'deki bütün görevlerinden 11 Nisan 2011 tarihinde istifa etti.

2011-2012 sezonunda CNN Türk televizyonunda “Dört Bir Taraf” programında Altan Öymen, Nazlı Ilıcak ve Nagehan Alçı ile birlikte yorumcu olarak yer aldı.

CNN Türk televizyonunda "Aykırı Sorular" adlı programı hazırlayıp sunmakta iken 23 Eylül 2014 tarihinde yayından kaldırıldı.

Enver Aysever, 2006 yılında Handan hanım ile evlendi. Nisan (d.2007) adında bir kızı vardır.

Enver Aysever, Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı ve Kişisel Direniş Kitabı adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Aysever yazıp yönettiği “Aykırı Kumpanya” adlı gösteriye ve BirGün gazetesinde yazmaya devam etmektedir.

Bir dönem de Halk TV'de program hazırlayıp sundu. 2020 yılı Eylül ayında bu kanaldaki görevi son buldu.

Kitapları :
2002 - Çocuk Oyunları – 1
2003 - Geç Kalmış Romantik
2007 - Bir An Bin Parça
2008 - Yaralısın Türkiye
2009 - Renkler Cumhuriyeti
2009 - Ayrıntıdaki Şeytan
2009 - Ataköy-Bir Semti Kendince Yazmak
2011 - Cumhuriyet’in İlk Son Yüz Yılı
2012 - Yazgıcılar
2012 - Nisan'a Mektuplar
2013 - Nasıl Yazar Olunur/Yazarların Gizli Sokaklarına Yolculuk
2013 - Edebiyat Ölmelidir
2014 - Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı
2015 - Kişisel Direniş Kitabı
2016 - Aykırı Sorular


Kaynak:Biyografi.info

Enver Aysever kitapları

Tüm Enver Aysever kitapları

Enver Aysever için yapılan aramalar

Enver Aysever, Enver Aysever biyografi, Enver Aysever hayatı, Enver Aysever özgeçmişi, Enver Aysever hakkında, Enver Aysever doğum yeri, Enver Aysever fotoğraf, Enver Aysever video, Enver Aysever resim, Enver Aysever kimdir?, Enver Aysever kaç yaşında?, Enver Aysever nereli, Enver Aysever memleketi