FB TW PIN NWS
BioRank 1955

Prof.Dr.Mehmet Haberal

Doğum tarihi : 29.Ekim.1944
Mehmet Haberal kaç yaşında : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Doktor
Mehmet Haberal doğum yeri : Subaşı, Pazar, Rize

Mehmet Haberal Biyografisi

Amerikan Cerrahlar Koleji tarafından şeref üyeliğine seçilen ilk Türk'tür.
Mehmet Haberal, 29 Ekim 1944 tarihinde doğmuştur. Mehmet Haberal'ın annesi Medine Haberal, babası Yaşar Ali Haberal’dır. Osman, Ali, Mahiye adlarında kardeşleri vardır. Kendisi gibi doktor olan Erkan Haberal adında oğlu vardır. Ailesinin Zonguldak’a yerleşmesinin ardından ilkokulu okuduğu Zonguldak Gazi İlkokulu'ndan 1954 yılında mezun oldu. Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi’nde okuduğu orta ve lise eğitimi ise 1961 yılında tamamlandı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1967 yılında mezun oldu ve ardından uzmanlık olarak seçtiği genel cerrahi branşından 1971 yılında uzman olarak mezun oldu.

Daha sonraki yıllarda Galveston, Teksas'da Shriner's Yanık Enstitüsü'nde ve John Seally Hastanesi'nde bilim kurulu üyesi olarak çalıştı. 1974 ve 1975 yıllarında Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi transplantasyon merkezinde bilim kurulu üyesi olmak üzere 1 Ocak 1974'den 30 Haziran 1975'e kadar çalıştı.

1975'te Türkiye'de ilk kez canlı donörden böbrek naklini, 1978'de de Türkiye'de ilk kez kadavradan böbrek naklini gerçekleştirdi.

8 Aralık 1988'de Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Türkiye'de ilk kadavradan karaciğer naklini gerçekleştirdi. Ekim 1990 tarihinde Türkiye Organ Nakli Derneği'nin kurucu üyesi ve başkanı oldu.

14 Eylül 1993 tarihinde Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı ve Haberal Eğitim Vakfı ile birlikte Başkent Üniversitesi'ni kurdu. 1999 yılında Orta Doğu Yanık ve Yangın Afetleri Derneği'ni kurdu.

Haberal, 2012'de Ortadoğu Organ Nakli Derneği(MESOT)'nin başkanlığına bir kez daha seçildi.

Elsevier yayınevi tarafından Şubat 2013 tarihinde yapılan araştırmaya göre Mehmet Haberal, "Transplantasyon" alanında bilimsel yayında Türkiye'de birinci, dünyada ise ikinci sırada yer aldı.

1991 genel seçimlerde Doğru Yol Partisi'nin Rize milletvekili adayı oldu ama seçilemedi.

13 Nisan 2009 tarihinde, Ergenekon soruşturması kapsamında göz altına alındı. 17 Nisan 2009 tarihinde Ergenekon üyesi olmak iddiasıyla İstanbul'da nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.

12 Haziran 2011 seçimleri sonucu Zonguldak Milletvekili olarak seçilmişse de seçim sürecinden önce Ergenekon davası kapsamında tutuklandığı ve seçildiği tarihte cezaevinde olduğu için milletvekili yeminini edememiş, TBMM'ye girememiştir.

5 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı ve ardından tutuklu bulunduğu süre ve adli kontrol sistemi nedeniyle tahliye edilmesine karar verildi.

CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın 5 Ağustos 2013 tarihinde tahliye olduktan sonra milletvekili olarak TBMM'nin açılış gününün ertesi günü olan 2 Ekim 2013 tarihinde milletvekili yeminini ederek resmen görevine başladı.

Mehmet Haberal, Meryem Haberal ile evlendi. 1994 yılında boşandı. Erkan Haberal, Solmaz Haberal, Murat Haberal adlarında çocukları vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Haberal kitapları

  • Suçum Ne? Suçum Ne?

    Yarın tarihi : 2010-01-01


    Yayınevi : MAT YAPIM


    Siyaset » Siyasal Yazılar - Tezler
    Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)

Tüm Mehmet Haberal kitapları

Mehmet Haberal için yapılan aramalar

Mehmet Haberal, Mehmet Haberal biyografi, Mehmet Haberal hayatı, Mehmet Haberal özgeçmişi, Mehmet Haberal hakkında, Mehmet Haberal doğum yeri, Mehmet Haberal fotoğraf, Mehmet Haberal video, Mehmet Haberal resim, Mehmet Haberal kimdir?, Mehmet Haberal kaç yaşında?, Mehmet Haberal nereli, Mehmet Haberal memleketi