FB TW PIN NWS
BioRank 5970

Sinan Aygün

Doğum tarihi : 10.Mart.1959
Sinan Aygün kaç yaşında : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : İş adamı
Sinan Aygün doğum yeri : Gümüşhane, Kelkit

Sinan Aygün Biyografisi

Sinan Aygün, 1959 doğumlu iş adamı. 1998’de Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı seçilen Aygün, bu görevini 2011 yılına kadar sürdürdü.
Sinan Aydın Aygün, 1959’da Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde dünyaya geldi. Babasının adı Necip, annesinin adı Ayten'dir. İlk, orta ve lise eğitiminin ardından Ankara Gazi Üniversitesi’ne giren Aygün, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu.

İş hayatına atılan ve inşaat sektöründe faliyet göstermeye başlayan Aygün, mütahitliğe başladı. Bunun yanında inşaat malzemeleri satışı da yapan Aygün, Fuat Ünal’ın ardından 1998 yılında Ankara Ticaret Odası Başkanı seçildi. Aygün, 2002’de yapılan seçimlerin ardından bu görevine devam etti.

2002 yılında, Seçilmişleri ve Atanmışları İzleme Derneği (İZDER) Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ü, tutarlı politikası, ülkenin ulusal kaynakları ve güçlerinden yana koyduğu tavır, tek başına muhalefeti, tek başına gündem belirlemesi ve başkanı olduğu ATO'yu Türkiye'nin en güçlü sivil toplum örgütü haline getirmesindeki başarısından dolayı "Yılın Adamı" seçti.

Sinan Aygün 2006’da gerçekleştirilen yönetim kurulu başkanlığı seçiminde, 161 geçerli oyun tamamını alarak 4 yıllık bir süre için daha ATO Başkanı seçildi. Aygün, göreve geldiği 3. dönemde de listesini değiştirmedi. 82 yıllık oda tarihinde 3 seçimdir tek aday olarak yönetimi sürdürdüğünü belirten ve seçimlere siyasetin katılmadığını da ifade eden Aygün, yeniden seçilmesinin ardından şunları söyledi:

Gördüğünüz gibi siyasi müdahale yapılması gereken bir oda varsa, oda bu oda idi. Bu odaya kesinlikle hiçbir siyasetçi ve siyaset adına müdahalede bulunulmamıştır. Birçok meclis üyemizi muhafaza etmişizdir ve tekrar buraya sizlerin oyları ve destekleriyle başkan olmuşuzdur.

Aygün ayrıca ATO oda meclisi ve meslek komiteleri seçiminde 20 bine yakın oy kullanıldığını, geçen döneme göre oy kullanım oranının yüzde 400 artış gösterdiğini ve meclisin yüzde 45'inin yenilendiğini de sözlerine ekledi.

İstihdam sorununun acilen masaya yatırılması gerektiğini düşünen Aygün, Türkiye’nin pek çok sorununun temelinde işsizliğin yattığı görüşünde. Aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 9 il yoğun göç baskısı altında ve göç, gecekondulaşma, altyapı sorunları, trafik ve sosyal sorunları da beraberinde getiriyor. Mevcut işsizlere istihdam yaratılamadığı gibi, işsizler ordusuna her yıl yenilerinin eklendiğini vurgulayan Aygün’e göre:

İşsizlik oranının sabit kalması için her yıl 800-900 bin kişiye istihdam yaratılması gerekiyor. İşsizlik oranları arttıkça suç oranları da artıyor. İşsizlik tıpkı terör gibi bir milli güvenlik sorunu haline geldi.”

Sinan Aygün, 1 Temmuz 2008'de sabah saatlerinde evine gelen polis memurları tarafından, evinde yapılan aramanın ardından polis nezaretinde oda binasına getirildi. Ato binasındaki makamında yapılan 3 saatlik aramanın sonrasında, Ankara emniyetine götürülerek, kamuoyunu son derece meşgul eden Ergenekon Operasyonu kapsamında gözaltına alındı. Yapılan aramalarda, özel kaleme ait 4 bilgisayar, 5 klasör özel iş ajandası ve bir kaç tane ajandaya el Konuldu. Aygün'ün oda binasına giriş ve çıkışı çevrede toplanan kalabalığın ve oda çalışanlarının alkışları eşliğinde oldu. Aramalar sürerken bazı çalışanlar, ellerindeki Türk bayrakları ile bina bahçesinde bekledi. Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün Terörle Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alındıktan sonra Ergenekon soruşturması kapsamında Beşiktaş adliyesinde sorgulanan ATO Başkanı Sinan Aygün nöbetçi mahkeme kararı ile tutuklandı. 14 Temmuz 2008'de Sinan Aygün'ün avukatının tutuklama kararına yaptığı itiraz kabul edilerek serbest bırakıldı.

5 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hakkındaki karar, Yargıtay tarafından Ergenekon Davası'nın 21 Nisan 2016'da usul ve esas yönüyle bozulmasıyla kaldırıldı.

Sinan Aygün evli ve iki çocuk babasıdır.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimleri sonucunda CHP Ankara milletvekili seçilerek meclise girdi.Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve Türkiye-Peru Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeliği görevinde bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkındaki iddiaları nedeniyle hakkında disiplin soruşturması açılan Sinan Aygün, 30 Aralık 2019 tarihinde CHP üyeliğinden istifa etti.

Kaynak:Biyografi.info

Sinan Aygün hakkında haberler

Tüm Sinan Aygün haberleri

Sinan Aygün kitapları

Tüm Sinan Aygün kitapları

Sinan Aygün için yapılan aramalar

Sinan Aygün, Sinan Aygün biyografi, Sinan Aygün hayatı, Sinan Aygün özgeçmişi, Sinan Aygün hakkında, Sinan Aygün doğum yeri, Sinan Aygün fotoğraf, Sinan Aygün video, Sinan Aygün resim, Sinan Aygün kimdir?, Sinan Aygün kaç yaşında?, Sinan Aygün nereli, Sinan Aygün memleketi