FB TW PIN NWS
BioRank 7797

Emrullah İşler

Doğum tarihi : 07.Ocak.1960
Emrullah İşler kaç yaşında : 64
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Emrullah İşler doğum yeri : Kızılcahamam, Ankara

Emrullah İşler Biyografisi

Akademisyen ve siyasetçi, başbakan yardımcısı.

Emrullah İşler, 7 Ocak 1960 tarihinde Ankara Kızılcahamam Kuşçuören köyünde doğmuştur. Babasının adı Abdullah, annesinin adı Zeliha'dır. İlk, orta ve lise tahsilini Ankara'da tamamladı.

Üniversiteyi Kral Suud Üniversitesi Eğitim Fakültesi İslami İlimler Bölümünde okuyarak 1985 yılında lisans eğitimini aldı. Yüksek lisansını ve doktorasını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalında tamamladı.

Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümünde Tefsir alanında yardımcı doçent olarak çalıştı. Daha sonra Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalında yardımcı doçent, doçent ve profesör unvanıyla görev yaptı. Kazakistan ve Suudi Arabistan'da misafir öğretim üyeliği görevinde bulundu.

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. Çok sayıda bilimsel kitap, makale ve bildirileri bulunmaktadır.

2006 yılı Nisan ayında Başbakan Başmüşaviri olarak çalışmaya başladı. Milletvekili seçilene kadar bu görevde kaldı.

2011 yılında Türkiye genel seçimlerinde 24. Dönemde AKP, Ankara milletvekili seçildi. İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKÖPAB) Türk Grubu Başkanlığı yaptı.

25 Aralık 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Hatay'dan Belediye başkan adayı olan Sadullah Ergin'den boşalan Adalet bakanlığına atanan Bekir Bozdağ’ın yerine de Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 61. Türkiye Hükûmeti'ne 25 Aralık 2013 tarihinde Başbakan Yardımcısı olarak Emrullah İşler atanmıştır.

Bu görevini 29 Ağustos 2014 tarihine kadar sürdüren Emrullah İşler, Dışişleri komisyon üyesi olarak görev yaptı ve İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği Başkanlığı görevinde bulundu. 14 Ekim 2014 tarihinde Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonu başkanı seçildi. Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri'nde tekrar AK Parti, Ankara milletvekili seçildi. 10 Ekim 2018 tarihinde Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonu başkanı olarak tekrar seçildi.

Emrullah İşler, Türkiye'nin Libya Özel Temsilcisidir.

Çok iyi düzeyde Arapça ve iyi düzeyde İngilizce bilen Emrullah İşler, Ayşenur İşler ile evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Emrullah İşler hakkında haberler

Tüm Emrullah İşler haberleri

Emrullah İşler kitapları

Tüm Emrullah İşler kitapları

Emrullah İşler için yapılan aramalar

Emrullah İşler, Emrullah İşler biyografi, Emrullah İşler hayatı, Emrullah İşler özgeçmişi, Emrullah İşler hakkında, Emrullah İşler doğum yeri, Emrullah İşler fotoğraf, Emrullah İşler video, Emrullah İşler resim, Emrullah İşler kimdir?, Emrullah İşler kaç yaşında?, Emrullah İşler nereli, Emrullah İşler memleketi