FB TW PIN NWS
BioRank 4183

Bekir Bozdağ

Doğum tarihi : 01.Nisan.1965
Bekir Bozdağ kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Siyasetçi, Avukat
Bekir Bozdağ doğum yeri : Akdağmadeni , Yozgat

Bekir Bozdağ Biyografisi

İlahiyatçı, avukat ve siyasetçi
Bekir Bozdağ, 1 Nisan 1965 tarihinde Yozgat Akdağmadeni'nde Nuriye ve Mehmet Duran çiftinin çocukları olarak doğdu. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans yaptı. Bir süre kamu görevinde bulunan Bekir Bozdağ daha sonra serbest avukat olarak çalıştı.

18 Nisan 1999 yerel yönetim seçimlerinde Akdağmadeni İlçe Belediye Başkan Adayı oldu. AK Parti'nin kurulmasıyla birlikte, Yozgat'ta AK Parti İl Teşkilatı'nın kurucuları arasında yer aldı ve kurucu il yönetiminde Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

22. Dönem'de Yozgat milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi olan Bekir Bozdağ, AK Parti Teşkilat Başkanlığına bağlı olarak değişik illerde İl Teşkilat Koordinatörlüğü ve 12. Bölge Teşkilat Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.

23. Dönem Yozgat Milletvekili olan Bekir Bozdağ, AK Parti Meclis Grup Başkanvekili seçildi.

6 Temmuz 2011 günü açıklanan 61. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ; TBMM ile ilişkilerden ve Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığından sorumlu olarak görev yaptı.

61. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Bekir Bozdağ, 25 Aralık 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Hatay'dan belediye başkan adayı olan Sadullah Ergin'den boşalan Adalet Bakanlığına atanmıştır.

Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Bekir Bozdağ, evli ve üç çocuk babasıdır.

Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra Başbakan olan Ahmet Davutoğlu'nun 29 Ağustos 2014 tarihinde kurduğu 62. Türkiye Hükûmetinde yine Adalet Bakanı olarak görevlendirildi.

7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için mevzuat gereği Bekir Bozdağ bulunmuş olduğu Adalet Bakanı görevinden 6 Mart 2015 tarihinde istifa etti. Yerine Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek Anayasa’nın 114. maddesi uyarınca 7 Mart 2015’ten geçerli olmak üzere atandı.

Bekir Bozdağ, AK Parti'de üç dönem kuralına uyarak 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine katılmayacak.

1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Yozgat milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Adalet Bakanı olarak görevlendirildi.

Ak Parti’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kongresinde genel başkanlığa talip olmayan Ahmet Davutoğlu'nun yerine Ak Parti genel başkanı seçilen Binali Yıldırım'ın aynı gün 65. Hükümet’i kurma görevini alarak 27 kişilik kabinesini kurdu ve Bekir Bozdağ'ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile Adalet Bakanı olarak görevlendirdi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Bekir Bozdağ Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi. Adalet Bakanı olarak yerine Abdulhamit Gül görevlendirdi.

Bekir Bozdağ, 65. Hükümet'te Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü görevlerinde bulundu, 27. Yasama Dönemi'nde Anayasa Komisyonu Başkanlığına seçildi.

29 Ocak 2022 tarihinde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül istifa etti, yerine Bekir Bozdağ atandı.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde, Adalet Bakanı görevi yapan Bekir Bozdağ, Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Şanlıurfa milletvekili seçildi.

3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde, Adalet Bakanlığına Yılmaz Tunç getirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Bekir Bozdağ hakkında haberler

Tüm Bekir Bozdağ haberleri

Bekir Bozdağ için yapılan aramalar

Bekir Bozdağ, Bekir Bozdağ biyografi, Bekir Bozdağ hayatı, Bekir Bozdağ özgeçmişi, Bekir Bozdağ hakkında, Bekir Bozdağ doğum yeri, Bekir Bozdağ fotoğraf, Bekir Bozdağ video, Bekir Bozdağ resim, Bekir Bozdağ kimdir?, Bekir Bozdağ kaç yaşında?, Bekir Bozdağ nereli, Bekir Bozdağ memleketi