FB TW PIN NWS
BioRank 7718

El Velid bin Talal

Doğum tarihi : 07.Mart.1955
El Velid bin Talal kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : İş adamı
El Velid bin Talal doğum yeri : Riyad, Suudi Arabistan

El Velid bin Talal Biyografisi

Bir yatırım şirketi olan Kingdom Holiding Company'nin kurucusudur.

El Velid bin Talal, 7 Mart 1955 tarihinde Riyad, Suudi Arabistan’da doğmuştur. Prens Talal bin Abdulaziz'in oğludur. Suudi Arabistan birinci kralı Abdülaziz İbni Suud dedesidir. Suudi Arabistan’ın 7. Kralı Salman Bin Abdülaziz’in yeğenidir. New York'ta Syracuse Üniversitesinde okudu sonra 1979 yılında Kaliforniya'da bir kamu üniversitesi olan Menlo College’de okudu. 1985 yılında Maxwell School of Citizenship and Public Affairs’de okudu.

El Velid bin Talal, 1979 yılında ABD’de Menlo College’de eğitimini tamamlayıp Suudi Arabistan'a döndüğünde babasından 30.000 dolar almış ancak bu parayı bir yılda tüketmişti. Bu kez babası oğluna 300.000 dolar vermişti. El Velid'in bu parayı bitirmesi üç yıl sürmüştü. Üçüncü kez para istediğinde babası bu kez para yerine öğüt verdi: 'Kendi işini kur'. Suudi kraliyet ailesinin varlıklarını da teminat olarak gösteren Prens, çektiği kredileri akıllıca yatırımlar için kullanmaya başladı.

Bir yatırım şirketi olan Kingdom Holiding Company'nin kurucusudur.

El Velid bin Talal, iş hayatına 1979'da Menlo Kolej'nde başladı. 1990'da, citibank sahibi olan Citicorp adlı şirketin zorluklar yaşaması ile en kayda değer yatırımını 550 Milyon Dolar ile yaptı. El Velid bin Talal, ilerleyen yıllarda Amerikan şirketlerine olan ilgisi devam etti. Citibank yatırımının ardından, AOL, Apple Inc., MCI Inc., Motorola, News Corporation Ltd. gibi önde gelen Amerikan şirketleri, çeşitli teknoloji ve medya şirketlerine de büyük yatırımlar yaptı. Gayrimenkul yatırımları içerisinde ise Four Seasons ve Hotel Plaza gibi otellerin arazilerinin büyük kısmı bulunmaktadır. 2004 sonralarında ise yatırımları arasına Londra'daki Savoy Hotel ve Monako'daki Monte Carlo Grand Hotel de girmiştir. Ayrıca halen Avrupa Disneyland'ın %10 hissesi elinde bulunmaktadır.

2008 yılında dünyanın en yüksek binasının yapımı için 10 Milyar Dolarlık yatırım planlamıştır. Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde inşasına başlanan Kingdom Tower (Kraliyet Kulesi), 1 kilometrelik yüksekliği ile Dubai’deki Burç Halife'nin 838 metre rekorunu kırmaya hazırlanıyor. 167 katlı gökdelenin 2019 yılında tamamlanması bekleniyor.

El Velid bin Talal, çok sayıda eğitim bursu vermiş, yardım bağışı yapmıştır. Ayrıca Arap dünyası ile batı dünyası arasında ilişkileri artırabilmek için çeşitli yardımlarda bulunmuştur. 41. ABD başkanı George Bush'un vakfına 500.000 dolar bağışlamıştır. 2005'deki Hint Okyanusu Depremi ve Tsunamisi Vakfı'na 17 milyon dolar bağışlamıştır. Nisan 2009'da Harvard Üniversitesine 20 milyon dolar bağışlamıştır.

2011 yılında eşi Ameera Al-Taweel ile beraber İngiltere Prensi Prens William ve Kate Middleton'ın düğününe katıldı.

4 kez evlenen Prens El Velid bin Talal'ın son eşi Amira Al Taweel oldu.

El Velid bin Talal, 2008 yılında Ameera Al-Taweel ile evlendi. 2013 yılında boşandı. Prince Khaled bin Talal, Princess Reem bin Talal adlarında çocukları vardır.

İş dünyası dergisi olan Forbes Dergisinin, her yıl yayınladığı Dünyanın En Zenginleri listesine göre; Mart 2010 itibarıyla serveti 19,4 Milyar dolardır.

El Velid bin Talal, Riyad'da 371 odalı, 42,700 metrekarelik bir sarayda yaşamaktadır. Boeing 747-400 ve A380 uçakları, ve bir de 85m'lik süper yatı vardır.

5 Kasım 2017 tarihinde Suudi Arabistan'da başlatılan yolsuzluk operasyonları kapsamında El Velid bin Talal dahil 11 prens ve 38 devlet görevlisi tutuklandı.

Ritz Carlon otelinde gözetim altında tutulan ve daha sonra serbest bırakılan Prens bin Talal'ın başta Twitter olmak üzere dünyanın birçok önde gelen şirketinde hissesi bulunuyor.

Kaynak:Biyografi.info

El Velid bin Talal için yapılan aramalar

El Velid bin Talal, El Velid bin Talal biyografi, El Velid bin Talal hayatı, El Velid bin Talal özgeçmişi, El Velid bin Talal hakkında, El Velid bin Talal doğum yeri, El Velid bin Talal fotoğraf, El Velid bin Talal video, El Velid bin Talal resim, El Velid bin Talal kimdir?, El Velid bin Talal kaç yaşında?, El Velid bin Talal nereli, El Velid bin Talal memleketi