FB TW PIN NWS

Burç Halife

Burç Halife

Dubai'de inşası 4 Ocak 2010 tarihinde tamamlanan dünyanın en yüksek gökdelenidir. Eski ismi Burç Dubai'dir. Adını Halife Bin Zayid el-Nehyan'dan almıştır.

828 metrelik yüksekliğe sahiptir ve 160 katı kullanılabilir bir yapıdır. Binanın yaklaşık 150. kattan sonra geri kalan katları çelik olarak yapılmıştır. Bu da dünyada ilk defa betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk bina özelliğini kazandırmıştır. Ayrıca binanın cephelerine gelen rüzgâr yüklerini en aza indirmek için binanın hiçbir cephesi düz olarak tasarlanmamıştır. Köşeleri ise keskin değildir, dairesel birleşimlerle yapılmıştır.

Kat sayısı 164’tür. Bu kadar kata çıkmak için yapılmış olan yine dünyanın en yükseğe çıkan asansörleri bu binada bulunmaktadır. Ayrıca bu binada kullanılan asansörlerin hızları çok yüksektir. Hatta dünyanın en hızlı asansörü yine bu binada bulunmaktadır. Asansörün saatteki hızı 64 kilometredir. (Kayıtlarda geçen bu hız doğru ise bu asansörler dakikada 1000 metreden biraz daha fazla yükseğe çıkabilmektedirler. Yani bu asansör eğer hiçbir katta durmaz ise aşağıdan en tepeye 1 dakikadan az bir sürede çıkabilme kabiliyetine sahiptir.

Müslümanların büyük çoğunlukta olduğu Dubai’de bu binanın en yüksek katlarından birinde cami bulunmaktadır ve bu caminin bulunduğu kat 158. kat olup dünyadaki en yüksekte bulunan cami rekorunu elinde bulundurmaktadır.

İnşaatına 2004 yılında başlanılan Burç Halife 6 yıl sonra 4 Ocak 2010'da açıldı. Açıldığı gibi de birçok rekora imza attı.

Dünya'daki en yüksek bina
Dünya'daki en çok katlı yapı
En çok kullanılabilir katı olan yapı
Dünya'nın en yüksek kendi başına duran yapısı
Dünya'nın en yüksek seyir kulesi (144. katta 555 m)
Dünya'nın en yüksek dış alan seyir kulesi (124. katta 452 m)
Dünya'nın en uzun menzilli asansörü
Dünya'nın en uzun hizmet asansörü
Dünya'nın en yüksekte yer alan restoranı ( 441.3 m yükseklikte 122. katta)
Bunlar Burç Halife'nin kırdığı rekorlar. Bir de Burç Halife üzerinde kırılan ilginç rekorlar var.

Alain Robert (kod adı Fransız Örümcek Adam) Burç Halife yapıldığı gibi tırmanmak istedi. 29 Mart 2011'de yardım almadan gerçekleştiği tırmanışı 6 saat 13 dakika 55 saniye sürdü. Dünya'nın en yüksek bina tırmanışını gerçekleştirmiş oldu.

Fransız Fred Fugen ve Vince Reffet ise Burç Halife'nin en yüksek noktasından (828 m) atladılar. Bu iki paraşütçü inanılmaz bir hatıraya sahip oldular ve de dünyanın en yüksek bina atlayışını gerçekleştirmiş insanlar oldular.


Burç Halife'den başka yapımına 2014 yılında başlanan Kingdom Tower (Kraliyet Kulesi) tamamlandığında 1.000 metreyi aşması ve 167 katlı olması planlanıyor. Dünyada birçok ilke imza atacak olan bina, 1 km sınırını aşan ilk bina olacak.

1,23 milyar $ maliyetle 2019 yılında tamamlanması planlanan yapı, Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde ve dünyanın en zengin insanlarından Prens El Velid bin Talal tarafından yaptırılıyor. 634. metre yükselikteki seyir terası dünyanın en yükseği olacak.