FB TW PIN NWS
BioRank 5910

Salman Bin Abdülaziz

Doğum tarihi : 31.Aralık.1935
Salman Bin Abdülaziz kaç yaşında : 89
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Salman Bin Abdülaziz doğum yeri : Riyad, Suudi Arabistan

Salman Bin Abdülaziz Biyografisi

Suudi Arabistan’ın 7. Kralı

Prens Salman olarak tanınan Salman Bin Abdülaziz, 31 Aralık 1935 tarihinde Suudi Arabistan, Riyad şehrinde doğmuştur. Babası Abdülaziz El Suud, annesi Hassa bint Ahmed Al Sudairi’dir. Kral Abdullah, Suudi Arabistan'ın kurucusu ve ilk kralı olan Abdülaziz İbni Suud'un 37 çocuğundan 25'incisidir. Vehhabi mezhebindendir.

Kraliyet çocuklarına eğitim veren Prens Okulu'na gitti. Orada eğitim aldı. Sonra mezun oldu ve politikaya atılmaya başladı. Salman Bin Abdülaziz, Suudi Ailesi Konseyi Başkanlığı yaptı. Riyad'ın belediye başkanlığını ve valiliği görevini yaptı. 25 Şubat 1963 tarihinde başladığı ve tam 48 yıl süren Riyad valiliği görevinden sonra 5 Kasım 2011 tarihinde savunma bakanı oldu.

23 Ocak 2015 tarihinde abisi Suudi Arabistan kralı Abdullah bin Abdülaziz ölünce veliaht prens olarak Kraliyet divanı tarafından Kral ilan edildi. Onun Veliahtı olarak da Mukrin bin Abdülaziz olduğu açıkladı. Ancak, Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz tarafından 29 Nisan 2015 tarihinde Veliaht Prens olarak Muhammed bin Nayif atandı. Haziran 2017'de Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz, veliaht prens Muhammed bin Nayif'i görevden alarak yerine oğlu Muhammed bin Salman'ı atadı.

2012 yılında ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron’ı ziyaret etti.

Salman bin Abdülaziz üç kez evlendi. İlk eşi Sultana binti Turki Al Sudairi oldu. Bu evlilikten Prens Fahd , Prens Ahmed , Prens Sultan , Prens Abdülaziz , Prens Faysal ve Prenses Hussa adlarında çocukları oldu.

ikinci evliliğini Sarah bint Faysal Al Subai ile yaptı. Prens Suud adlında çocuğu oldu.

Fahda binti Falah bin Sultan Al Hithalayn ile yaptığı üçüncü evliliğinden Prens Muhammed bin Salman , Prens Turki , Prens Halid, Prens Nayif, Prens Bandar ve Prens Rakan adlarında çocukları oldu.

Kral Salman’ın oğulları da çeşitli üst düzey görevlerde yer alıyor. Prens Abdulaziz yardımcı petrol bakanlığı görevinde, Prens Faysal Medine valisi, Prens Sultan ise ilk Arap astronot olarak kariyerlerine devam ediyorlar.

Kaynak:Biyografi.info

Salman Bin Abdülaziz hakkında haberler

Tüm Salman Bin Abdülaziz haberleri

Salman Bin Abdülaziz için yapılan aramalar

Salman Bin Abdülaziz, Salman Bin Abdülaziz biyografi, Salman Bin Abdülaziz hayatı, Salman Bin Abdülaziz özgeçmişi, Salman Bin Abdülaziz hakkında, Salman Bin Abdülaziz doğum yeri, Salman Bin Abdülaziz fotoğraf, Salman Bin Abdülaziz video, Salman Bin Abdülaziz resim, Salman Bin Abdülaziz kimdir?, Salman Bin Abdülaziz kaç yaşında?, Salman Bin Abdülaziz nereli, Salman Bin Abdülaziz memleketi