FB TW PIN NWS
BioRank 5753

Dev Patel

Doğum tarihi : 23.Mart.1990
Dev Patel kaç yaşında : 34
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Dev Patel doğum yeri : Harrow, Greater London, İngiltere

Dev Patel Biyografisi

2008 yılında vizyona giren ve 8 dalda Oscar, 7 dalda ise BAFTA ödüllerini kazanarak herkesi şok eden İngiliz-Hindistan ortak yapımı dram filmi Slumdog Millionaire ile sinema dünyasına hızlı bir giriş yapan Hint kökenli İngiliz sinema ve dizi oyuncusu. Son olarak Avatar; Son Hava Bükücü filminde Zuko karakterini canlandırmıştır.
Dev Patel, 23 Mart 1990 tarihinde, Harrow, Greater London, İngiltere’de dünyaya geldi. Anne ve babası Nairobi, Kenya doğumlu Hint’liler olan Patel, Hindu inançları doğrultusunda, İngiltere’de yetiştirildi. Longfield Ortaokulu’nda okuduğu sırada rol aldığı tiyatro oyunu Twelfth Night’daki performansı ile en iyi oyuncu ödülünü alması ile beraber gelecekteki kariyeri de şekillenmiş oldu. Whitemore Lisesi’nden mezun olmasının ardından oyunculuğa başlayan Patel, Skins dizisinde rol aldığı sırada tarih, biyoloji ve oyunculuk alanlarında AS Levels eğitimini tamamladı.

Gençlik yıllarında fazlası ile enerjik bir çocuk olan ve de bu yüzden okulda sürekli başı belaya giren Patel, annesinin yönlendirmesi ile karate ve taekwon-do kurslarına başladı. 2004 yılında, Dublin’de gerçekleşen AIMAA Dünya Şampiyonası’nda taekwon-do alalında bronz madalya kazanan Patel, 2006 yılında ise aynı alanda 1. Dan siyah kuşak sahibi oldu.

Oyunculuk kariyerine 2006 yılında, E4 kanalında yayınlanan drama serisi Skins ile başlayan Patel, dizide Pakistan asıllı İngiliz Müslüman’ı bir genç olan Anwar Kharral’ı canlandırdı. 2006-2008 yılları arasında rol aldığı Skins, iki BAFTA ödülü kazanırken, genç oyuncu da 2009 yılında Critics’ Choice Ödülleri’nde En İyi Genç Performans ödülünü kazandı.

2008 yılında vizyona giren ve 8 dalda Oscar, 7 dalda ise BAFTA ödüllerini kazanarak herkesi şok eden İngiliz-Hindistan ortak yapımı dram filmi Slumdog Millionaire, genç oyuncunun sinemaya geçiş yaptığı yapım oldu. Danny Boyle tarafından yönetilen ve Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının Hindistan versiyonunda büyük ödülü kazanan bir gencin dramını anlatan Slumdog Millionaire’in ana karakteri Jamal Malik’i canlandıran Patel, bu film sayesinde aralarında Black Reel Award, SAG Award ve Chicago Film Critics Association’un da bulunduğu pek çok ödül kazandı ve de Satürn ve BAFTA’nın da aralarında bulunduğu pek çok ödüle aday gösterildi.

Dev Patel son olarak M. Night Shyamalan’ın yönettiği Avatar; Son Hava Bükücü filminde Zuko karakterini canlandırdı. Jesse McCartney’in oynaması planlanan Zuko karakterini son anda elde eden Patel, filmde gösterdiği başarılı oyunculukla eleştirmenlerin beğenisini kazandı.

Kaynak:Biyografi.info

Dev Patel filmleri

Tüm Dev Patel filmleri

Dev Patel için yapılan aramalar

Dev Patel, Dev Patel biyografi, Dev Patel hayatı, Dev Patel özgeçmişi, Dev Patel hakkında, Dev Patel doğum yeri, Dev Patel fotoğraf, Dev Patel video, Dev Patel resim, Dev Patel kimdir?, Dev Patel kaç yaşında?, Dev Patel nereli, Dev Patel memleketi