FB TW PIN NWS
BioRank 7931

Cihat Yaycı

Doğum tarihi : 29.Nisan.1966
Cihat Yaycı kaç yaşında : 58
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Asker
Cihat Yaycı doğum yeri : Elazığ

Cihat Yaycı Biyografisi

Cihat Yaycı, 29 Nisan 1966 tarihinde Elazığ’da doğmuştur. Heybeliada Deniz Lisesinden 1984 yılında mezun oldu. 1988 yılında Deniz Harp Okulundan deniz teğmen olarak mezun oldu. 2000 yılında Deniz Harp Akademisinden, 2003 yılında ise Millî Güvenlik ve Silahlı Kuvvetler Akademisinden mezun oldu. Cihat Yaycı Marmara Üniversitesi'nde İngilizce işletme insan kaynakları yönetimi, ABD'de, Naval Postgraduate School'da ise (NPS) fizik mühendisliği ile elektronik mühendisliği üzerine yüksek lisans yaptı ve İstanbul Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler alanında doktorasını tamamladı.
Cihat Yaycı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı bazı gemilerde branş subaylığı ve bölüm amirliği yaptı. TCG Yavuz gemisi ile TCG Kemalreis gemisinde 2. Komutan olarak görev yaptıktan sonra 2005-2006 yılları arasında, TCG Kemalreis gemisinin komutanı olarak görev yaptı.

2011-2012 yıllarında 5’inci Muhrip Filotillası Komodoru olan Cihat Yaycı, 30 Ağustos 2012 tarihinde Tuğamiralliğe terfi etti ve aynı yıl Moskova askeri ataşesi görevine getirildi.

2014 yılında Güney Görev Grup Komutanı ve Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Direktörü, 2015 yılında ise Çok Uluslu Müşterek Harp Merkezi Komutanı görevlerini üstlendi.

29 Temmuz 2016 tarihinde Tümamiral olan Cihat Yaycı, aynı yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığına getirildi. 20 Ağustos 2017 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı görevine atandı.

Cihat Yaycı bu görevinde iken; 2020 yılında Gölcük Donanma Komutanlığı'nda bir torpido güdüm telinin muayenesiyle ilgili açılan ihaleyi kazanan firmanın muayene sürecinden şikayetçi olup kendisine zorluk çıkartıldığını bidirmesi üzerine "ihaleye fesat karıştırma iddiasıyla" savcılığa sevk edildi. Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Teftiş Kurulu soruşturma açtı. Milli Savunma Bakanlığı'nın onayıyla Cihat Yaycı "çete lideri", Gölcük'teki ido Test İstasyon Komutanlığı'nda görevli üç astsubay ve iki subay da "çete üyeleri" suçlamasıyla ve "ihaleye fesat karıştırdıkları" iddiasıyla savcılığa sevk edildi.

Ne ihale ile ne de malzemelerin teslimi ile uzaktan yakından alakası olmayan sadece ihale şartlarına uygun olmayan malzemeleri teslim almayın diye emir yazılması talimatı veren Tümamiral Cihat Yaycı hakkında Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler soruşturma izni verdi ve dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MSB Teftiş Kurulu'nun raporunu ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler'in soruşturma iznini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gösterdi, Tümamiral Cihat Yaycı'nın "görev yerinden uzaklaştırılmasını" istedi.

Cihat Yaycı, 16 Mayıs 2020 tarihinde Resmî Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Türk Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevinden alınarak Genelkurmay Başkanlığı emrine verildi. Bunun üzerine istifa dilekçesinde "onurunun örselendiğini" ve “kumpas kurularak görevden uzaklaştırılmış bir Amiral olarak mesleğini icra edemeyeceğini” belirten Yaycı, 18 Mayıs 2020 tarihinde görevinden istifa etti.

Cihat Yaycı, 22 Temmuz 2020 Tarihinde kurduğu Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (Türk DEGS) Başkanlığını yapmaktadır.

Libya-Türkiye deniz yetki alanlarının sınırlandırması anlaşması konusunda çalışmaları bulunan Cihat Yaycı, Türk Silahlı Kuvvetleri'ndekl FETÖ (Fethullah Gülen) yapılanmasını tespit etmek amacıyla 350’den fazla kritere sahip FETÖMETRE uygulamasını geliştirdi ve bu uygulamayla yaklaşık 4 bin 500 askerin ve 600 sivilin tespit edildiği belirtiliyor.

Cihat Yaycı, Müşerref Yaycı ile evlidir ve bir çocuğu vardır.

Doğu Akdeniz konusunda çok sayıda çalışmaya imza atan Cihat Yaycı, Türkiye'nin deniz kıta sahanlığı egemenliğine verdiği "Mavi Vatan" konseptinin mimarı olarak gösteriliyor. Cihat Yaycı, yayımladığı kitaplarda Türkiye'nin Libya ile Münhasır Ekonomik Bölgeler anlaşması imzalayarak, Doğu Akdeniz'de nüfuzunu artırabileceğini ve diğer ülkelerin güç kazanma çabalarını sekteye uğratabileceğini savunuyor.

Kitapları :
2019 - Orta Doğu'nun Önemi ve Irak'ta Yaşanan Savaşlar (1990 - 2003)
2019 - Sorular ve Cevaplar ile Münhasır Ekonomik Bölge
2019 - Libya Türkiye'nin Denizden Komşusudur
2020 - Doğu Akdeniz'in Paylaşım Mücadelesi ve Türkiye
2020 - Yunanistan Talepleri Ege Sorunları Soru ve Cevaplarla


Kaynak:Biyografi.info

Cihat Yaycı için yapılan aramalar

Cihat Yaycı, Cihat Yaycı biyografi, Cihat Yaycı hayatı, Cihat Yaycı özgeçmişi, Cihat Yaycı hakkında, Cihat Yaycı doğum yeri, Cihat Yaycı fotoğraf, Cihat Yaycı video, Cihat Yaycı resim, Cihat Yaycı kimdir?, Cihat Yaycı kaç yaşında?, Cihat Yaycı nereli, Cihat Yaycı memleketi