FB TW PIN NWS
BioRank 212

Ali Osman Boyner

Doğum tarihi : ??.??.1926
Ali Osman Boyner kaç yaşında : 98
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Ali Osman Boyner doğum yeri : Tosya, Kastamonu

Ali Osman Boyner Biyografisi

Ali Osman Boyner iş adamıdır. Aynı zamanda Cem Boyner’in babasıdır.

Ali Osman Boyner, 1926 yılında Kastamonu ilinin Tosya ilçesinde tiftik ticaretiyle uğraşan geniş bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Babası Osman Feyzi Boyner’dir (d.1870). Hasan Boyner, Fazıl Boyner (d.1922), Güzide Boyner kardeşleridir. İstanbul’da Sultanahmet Ticaret Lisesi'nin ardından Yüksek Ticaret Okulu'nu bitirdi.

Ali Osman Boyner, 1952 yılında Ahmet Sadıkoğlu, Hasan Boyner ve Fazıl Boyner ile birlikte Altınyıldız'ı kurdu. Bugün bir Boyner Holding kuruluşu olan Altınyıldız Mensucat ve Konfeksiyon Fabrikaları A.Ş., 26 Ocak 1952 tarihinde 1,5 milyon lira sermaye ile kuruldu. Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka olma hedefiyle kurulan şirket ilk ihracatını 1956 yılında gerçekleştirdi.

Ali Osman Boyner, 60'lı yılların sonunda Türkiye'de olmayanı gerçekleştirmek amacıyla hazır giyim sektörüne girmek üzere çalışmalarına başladı. Uzun süren araştırmalar sonunda, modacı arkadaşı Kerim Kerimol ve İtalyan modaevi sahibi Silvano Corsini'nin işbirliğiyle Beymen'in ilk tohumlarını attı. Beymen'in, kendi etiketiyle ürünlerini sunduğu ilk mağazası 1971 yılında İstanbul Şişli'de açıldı. Büyük ilgi gören erkek koleksiyonuna daha sonra kadın koleksiyonu ve 1985'te spor giyim anlayışına farklı bir boyut getiren Beymen Club koleksiyonu eklendi.

İş adamı kimliğinin yanı sıra sosyal sorumluluk bilinciyle de tanınan Osman Boyner, TÜSİAD'ın da kurucuları arasında yer aldı.

Ali Osman Boyner, kurulduğu günden 2010 yılına kadar Boyner Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. Eylül 2010 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığını oğlu Cem Boyner’e bıraktı.

Ali Osman Boyner, Ayten Boyner ile evlendi. Cem Boyner, (d.23 Eylül 1955) adında oğlu ve Neylan Dinler adında kızı vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Ali Osman Boyner için yapılan aramalar

Ali Osman Boyner, Ali Osman Boyner biyografi, Ali Osman Boyner hayatı, Ali Osman Boyner özgeçmişi, Ali Osman Boyner hakkında, Ali Osman Boyner doğum yeri, Ali Osman Boyner fotoğraf, Ali Osman Boyner video, Ali Osman Boyner resim, Ali Osman Boyner kimdir?, Ali Osman Boyner kaç yaşında?, Ali Osman Boyner nereli, Ali Osman Boyner memleketi