FB TW PIN NWS
BioRank 6185

Cassandra Clare

Doğum tarihi : 31.Temmuz.1973
Cassandra Clare kaç yaşında : 51
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Yazar
Cassandra Clare doğum yeri : Tahran, İran

Cassandra Clare Biyografisi

Ölümcül Oyuncaklar Serisi kitaplarının yazarıdır.

Cassandra Clare, 31 Temmuz 1973 tarihinde İran'ın başkenti Tahran'da Amerikalı bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Asıl adı Judith Rumelt’dır. Annesinin adı Elizabeth Rumelt, babasının adı Richard Rumelt’dır. Çocukluğunun büyük bir kısmını ailesiyle birlikte dünyayı gezerek geçirdi. On yaşına gelene kadar İngiltere, Fransa ve İsviçre gibi ülkelerde yaşadı. Daha sonra lise eğitimi için Los Angeles’a yerleşmiştir.

Cassandra Clare, liseyi bitirdikten sonra, Los Angeles'da ve çeşitli dergilerde çalıştığı New York'ta yaşadı. Uzun süre Hollywood Reporter adlı bir dergide çalıştı. Los Angeles'da yaşarken aynı zamanda kurgu romanları yazmaya başladı, ama kendisine takma bir isim olan Cassandra Clare'i seçti.

2004 yılında Ölümcül Oyuncaklar Serisi üzerinde çalışmaya başladı ve 2007'de serinin ilk kitabı Kemikler Şehri yayınlandı. New York Times çok satanlar listesinde yer alan bu serinin diğer kitapları 2008 yılında Küller Şehri ve 2009 yılında Camlar Şehri de büyük ilgi duyunca, fantastik tarzı olan bu kitap kısa sürede New York çok satanlar listesinde yerini aldı. Cassandra Clare 2011'de yayınladığı Düşmüş Melekler Şehri adlı kitapla seriyi devam ettirdi.

Kısa sürede büyük bir başarı yakalayan Cassandra Clare, 2009 yılında, yeni bir seri üzerinde çalışmaya başladı ve 2010'da, Cehennem Makineleri serisinin ilk kitabı Mekanik Melek'i okuyucularına sundu. Serinin ikinci kitabı Mekanik Prens ise Aralık 2011'de, üçüncü kitabı Mekanik Prenses 2013 yılında yayınlandı.

Holly Black adındaki bir yazar ile de arkadaştır Clare. Ara sıra kitapları, birbirleri ile karakter alışverişi yapmaktadır.

Cassandra Clare, Joshua Lewis ile evlidir. Massachusetts'teki Amherst'de kocası Joshua Lewis ve üç kedi ile birlikte yaşamaktadır.

Kitapları :
2007 - Kemikler Şehri - Ölümcül Oyuncaklar 1
2008 - Küller Şehri - Ölümcül Oyuncaklar 2
2009 - Camlar Şehri - Ölümcül Oyuncaklar 3
2010 - Ebedi Öpücük (Cassandra Clare, Cecil Seaskull ve Maria V. Snyder)
2010 - Mekanik Melek
2011 - Mekanik Prens
2013 - Mekanik Prenses
2011 - Düşmüş Melekler Şehri - Ölümcül Oyuncaklar 4
2012 - Kayıp Ruhlar Şehri - Ölümcül Oyuncaklar 5
2013 - Gölge Avcısı’nın El Kitabı (Cassandra Clare, Joshua Lewis)
2013 - Bane Günlükleri (Cassandra Clare, Sarah Rees Brennan & Maureen Johnson)
2014 - Demir Yılı - Magisterium 1 (Cassandra Clare, Holly Black)
2014 - Cennet Ateşi Şehri - Ölümcül Oyuncaklar 6
2016 - Bakır Eldiven - Magisterium 2 (Holly Black, Cassandra Clare)
2016 - Geceyarısı Leydisi
2017 - Karanlığın Lordu
2017 - Gölge Avcısı Akademisi'nden Hikayeler (Cassandra Clare, Maureen Johnson, Sarah Rees Brennan)


Kaynak:Biyografi.info

Cassandra Clare kitapları

Tüm Cassandra Clare kitapları

Cassandra Clare için yapılan aramalar

Cassandra Clare, Cassandra Clare biyografi, Cassandra Clare hayatı, Cassandra Clare özgeçmişi, Cassandra Clare hakkında, Cassandra Clare doğum yeri, Cassandra Clare fotoğraf, Cassandra Clare video, Cassandra Clare resim, Cassandra Clare kimdir?, Cassandra Clare kaç yaşında?, Cassandra Clare nereli, Cassandra Clare memleketi