FB TW PIN NWS
BioRank 4516

Bünyamin Sürmeli

Doğum tarihi : ??.??.1975
Bünyamin Sürmeli kaç yaşında : 49
Kilo & Boy :
Burcu :
Bünyamin Sürmeli doğum yeri : İstanbul

Bünyamin Sürmeli Biyografisi

Meteoroloji mühendisi, Hava durumu sunucusu

Nam-ı diğer ‘havayı koklayan adam

Bünyamin Sürmeli, 1975 yılında İstanbul’da doğmuştur. Aslen Gazianteplidir. Bir abisi, iki kız kardeşi vardır. İstanbul Teknik Üniversitesi, Meteoroloji Mühendisliği bölümünden 2000 yılında mezun oldu.

Bünyamin Sürmeli, daha Meteoroloji Mühendisliği öğrencisi iken 1997 yılından itibaren amatör olarak hava tahmini ile uğraşmaya başladı. Bir gün tesadüfen radyolarda program yapan Kadir Çöpdemir ve Jozi Zalma (Geveze) ile tanışmasıyla Radyo Klas ve Number One FM’de canlı telefon bağlantısıyla hava durumu sunmaya başladı.

Bünyamin Sürmeli, Jozi Zalma (Geveze) ile program yaptığı günlerden birinde kar bekleniyor ama bir türlü yağmıyordu. Dışarıda dururken havayı kokladı ve “Bak, havada kar kokusu var” dedi Geveze’ye. O bunu kaçırır mı? “Vay, havayı koklayan adam” diye herkese söyledi. Ve o günden sonra “havayı koklayan adam” sıfatı üzerine yapıştı.

Radyolardaki bir yıllık telefon bağlantıları neticesinde, CNN TÜRK’ten bir teklif geldi. Daha üniversiteden mezun olmadan CNN Türk'den gelen teklifi değerlendirerek hava durumu sunucusu olarak profesyonel iş hayatına başladı. İlk yıllar grafikler ve kendi sesiyle hava durumu bülteni hazırlayan Sürmeli, 2001 yılından itibaren programının hem editörü oldu. Haftasonları ekranda haber bülteni içerisinde haftasonu detaylarını vermeye başladı. 2001 yılında ise hava durumu sunmaya başladı.

Bünyamin Sürmeli, AKUT, GEA ve İstanbul Yelken Kulübü gibi kuruluşlara meteoroloji eğitimi vermekte ve Hürriyet Gazetesi'nde 6 yıl ve Yatch Türkiye Dergisi'nde 1,5 yıl yazarlık yapmıştır.

Bünyamin Sürmeli, 2008 yılında bir avukat hanım ile evlendi.

Bünyamin Sürmeli, büyük ses getiren Alaska, Arizona, Kenya ve Tanzanya belgeselinin ardından sonra da Azerbaycan ve Gürcistan'ı anlattığı Güney Kafkasya belgeselini yaptı.

Bünyamin Sürmeli, 8 Şubat 2021 tarihinde CNN Türk'ten ayrıldı. 10 Şubat 2021 tarihinde ise Haber Global kadrosuna katıldı. Bünyamin Sürmeli, Haber Global'de hava durumu bültenleri, yeni belgeseller ve programlar sunacak.

Tv Programı:
Bünyamin Sürmeli, Alaska'da
Bünyamin Sürmeli'nin Arizona'da
Kenya ve Tanzanya belgeseli
Bünyamin Sürmeli İle Hava Durumu


Kaynak:Biyografi.info

Bünyamin Sürmeli kitapları

  • Mavi Misket Mavi Misket

    Yarın tarihi : 2016-03-16


    Yayınevi : DOĞAN KİTAP


    Bilim-Mühendislik » Popüler Bilim

Tüm Bünyamin Sürmeli kitapları

Bünyamin Sürmeli için yapılan aramalar

Bünyamin Sürmeli, Bünyamin Sürmeli biyografi, Bünyamin Sürmeli hayatı, Bünyamin Sürmeli özgeçmişi, Bünyamin Sürmeli hakkında, Bünyamin Sürmeli doğum yeri, Bünyamin Sürmeli fotoğraf, Bünyamin Sürmeli video, Bünyamin Sürmeli resim, Bünyamin Sürmeli kimdir?, Bünyamin Sürmeli kaç yaşında?, Bünyamin Sürmeli nereli, Bünyamin Sürmeli memleketi