FB TW PIN NWS
BioRank 5245

Bilgen Bengü

Doğum tarihi : 19.Aralık.1957
Bilgen Bengü kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Bilgen Bengü doğum yeri : İstanbul

Bilgen Bengü Biyografisi

Pop müzik sanatçısı, “Cici Kızlar” grubunun üyesidir.

Bilgen Bengü, 19 Aralık 1957 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Şirin ve meyve ağaçlarıyla dolu bahçeli bir evde ablası Gölgen Bengü ile mutlu bir çocukluk geçirdi. Müziğe karşı yeteneğini fark eden ailesi onu Ankara Devlet Konservatuvarı'na göndermek istedi ama liseye başlayınca müzik yaşamını okul orkestrasında solist olarak devam ettirdi.

Bilgen Bengü, Şarkı söylemeye henüz üç-dört yaşlarında başladı. Küçük yaşlarda amatör olarak başladığı müzik tutkusunu lise yıllarında ilk müzik kontratını yaparak profesyonel alana taşıdı. Yaşı henüz küçük olduğu için kontratı annesi imzaladı.

Bilgen Bengü, lisede bir sınıf arkadaşının ninesinin müzik çalışmalarına eşlik ederken Nino Varon'la tanıştı. Bengü'nün müzik kabiliyeti Varon'un dikkatini çekti. Bengü'den, Şanar Yurdatapan tarafından başlatılan Cici Kızlar projesinde Şebnem Aksu ve Birnur Bilginoğlu ile birlikte yer alması istendi. Katılmayı kabul edince Bengü'nün ilk müzik kontratı ailesi tarafından imzalandı. Bengü, Cici Kızlar'a katılır katılmaz kendini 1975 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali' nde yarışırken buldu. Grup, yarışmaya sözleri ve müziği Attila Özdemiroğlu'na ait Delisin şarkısı ile katıldı. Semiha Yankı ile birinciliği paylaştılar ve Türkiye'yi temsil edecek yarışmacının tespit edilmesi için gereken kurayı Bilgen Bengü çekti. Kurada kaybedince Türkiye'yi Stockholm'de temsil etme hakkını kaybettiler.

Bilgen Bengü, bir anda bütün Türkiye'nin tanıdığı Cici Kızlar'ın "Kıvırcık"ı olmuştu. Şat Yapım tarafından gruba özel şarkılar ve koreografiler yapılıyordu. Cici Kizlar'la iki yıl boyunca başarılı çalışmalar yaptı. "Delisin", "Bak Şu Çocuğa", "Olmaz ki", "Uçtu Uçtu" şarkıları hit oldu. Birçok dergi ve kuruluş tarafından yılın grubu seçildiler. "Delisin" adlı filmde oynayarak Tarık Akan ve Necla Nazır'la başrolü paylaştılar. Bir aylık Anadolu turnesine çıktılar.

1976 yılında Cici Kızlar dağılınca Bilgen Bengü müziğe tek başına devam etti. Nino Varon'la Nova Müzik çatısı altında çalışmaya başladı ve düzenlemesi Onno Tunç'a ait "Söyle Kimdi O?" adlı 45'liğini çıkardı. Hey dergisi tarafından "Yılın Ümit Veren Kadın Sesi" seçildi. "Söyle Kimdi O?" müzik listelerinde bir numara oldu. Ardından "Kendine İyi Bak", "O Piti Piti" ve "Dik Kalbimde Yarayı" teklileri piyasaya çıktı. Altı defa Anadolu turnesine çıktı. Bunlardan bazılarında Barış Manço, Bedia Akartürk, Tanju Okan, Coşkun Demir, Edip Akbayram, Tülay Özer, Ela Altın, Ahmet Özhan, Neco, Melike Demirağ, Arzu Ece, Fatih Mühürdar, Ercan Turgut gibi sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı.

Sahne, konser, turne çalışmaları yaparken aynı zamanda okuluna devam ediyordu. 1984 yılında İTÜ. Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler bölümünden mezun oldu.

1987 yılında birçok bestesini, düzenlemesini Esin Engin'in ve Turhan Yükseler'in yaptığı "Kıvırcık" adlı albümünü piyasaya çıkardı. Albüm tanıtımının yeterince yapılmaması nedeniyle başarısız oldu. Bengü 1988 yılında müziğe ara verdi.

Uzun bir aradan sonra, 2003 yılında, 4 şarkılık bir EP olan "Canım Çekti"yi çıkardı. Düzenlemeleri Turhan Yükseler'e ait olan bu EP'de "Delisin", "Söyle Kimdi O", "Nerden Çıktı Bu Rüzgar?" ve "Haydi Haydi, Git de Konuş" adlı şarkılar bulunmaktaydı. 2000'li yıllarda "Bak Bir Varmış Bir Yokmuş" ve "Bir Zamanlar" gibi derleme albümlere hit şarkılarıyla katılan Bengü'nün en sevilen şarkılarından oluşan "En İyileriyle Bilgen Bengü" albümü 2009 yılında sevenleriyle buluştu. Sanatçı son olarak 2011 yılında sözleri ve müzikleri Yavuz Hakan Tok'a ait "Şarabi" teklisiyle müzik marketlerdeki yerini aldı.

Bilgen Bengü, Cem ve Can isimli iki erkek çocuk sahibidir.

45’lik Plakları :
1976 - Söyle Kimdi O? / Bizim Olsun
1977 - Kalbim Durdu Heyecandan/Kendine İyi Bak
1978 - O Piti Piti/Anlatırmısın
1979 - Dik Kalbimde Yarayı/ Biliyorsun Susuyorsun

Albümleri :
1987 - Kıvırcık
2003 - Canım Çekti
2009 - En İyileriyle Bilgen Bengü
2011 - Şarabi (single)

Filmleri ve Dizileri:
Oyuncu :
1999 - Bizim Sokak (Cazibe) (TV Dizisi)
1979 - Bebek (Metin'in Sevgilisi) (Sinema Filmi)
1975 - Delisin (Öğrenci) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Bilgen Bengü için yapılan aramalar

Bilgen Bengü, Bilgen Bengü biyografi, Bilgen Bengü hayatı, Bilgen Bengü özgeçmişi, Bilgen Bengü hakkında, Bilgen Bengü doğum yeri, Bilgen Bengü fotoğraf, Bilgen Bengü video, Bilgen Bengü resim, Bilgen Bengü kimdir?, Bilgen Bengü kaç yaşında?, Bilgen Bengü nereli, Bilgen Bengü memleketi