FB TW PIN NWS
BioRank 954

Berdan Mardini

Doğum tarihi : 05.Kasım.1978
Berdan Mardini kaç yaşında : 44
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Dizi Oyuncusu
Berdan Mardini doğum yeri : Diyarbakır

Berdan Mardini Biyografisi

Müzisyen ve oyuncu.
Anne ve babası Mardin'in Yaylabaşı köyünden olan Berdan Mardini, 5 Kasım 1978'de Diyarbakır'da doğdu. Asıl adı Engin Karademir'dir. Yedi kardeş'in 6.sı olan olan Berdan Mardini'nin babası Şerif Mardini T.Z.D. Kurumunda çalışan bir devlet memuruydu. Babasının mesleği nedeniyle eğitimini değişik illerde sürdürmek zorunda kaldı.

İlkokul ikinci sınıfa kadar Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde okudu. Daha sonra babasının tayini çıkınca, ailesiyle birlikte Isparta’nın Gelendost ilçesine taşındı. İlkokul üçüncü sınıfa Gelendost'ta devam etti. O yıllarda yeteneği ön plana çıkmaya başlıyordu. Okulda oynadığı piyes, tiyatro gibi sanat alanlarında sesinin güzelliği çevresi tarafından fark edildi.

İlkokul 5.sınıfta düzenlenen ilçeler arası şiir yarışmasında üçüncü oldu. Daha sonra ortaokul yıllarında okulun düzenlediği bir çok sosyal ve kültürel faaliyetlerde görev aldı. Ortaokulda üç, lisede iki sene tiyatro oynadı. Yine okulun düzenlemiş olduğu ses yarışmasında birinci oldu. O dönemler müziğe daha fazla merak sarmaya başlamıştı. Enstrüman çalmayı çok istiyordu. Okulun açmış olduğu bağlama kursuna ablası ve ağabeği yazıldığı için kendisi yazılamadı. Ama o kadar hevesliydi ki ağabeyi ve ablası evde çalışırken onları seyreder, daha sonra bağlamayı gizlice alıp kendi kendine çalışırdı. Bir süre sonra kendide bağlama çalmaya başladı. Derken babası emekli oldu ve ağabeğiyle ablasının, daha önce gittiği İstanbul’a yerleşmek zorunda kaldı.

İstanbul’da Avcılar’a yerleşti. Avcılar Süleyman Nazif Lisesi’nde eğitimine Lise üçüncü sınıftan devam etti. Bir senelik okul yaşantısı içerisinde yine okulun düzenlediği konser ve faaliyetlerde yer aldı. Üniversite sınavını kazanamadı ve iş hayatına atıldı. Babasının açmış olduğu tekstil firmasında kardeşleriyle birlikte çalışmaya başladı. Burada işin bütün safhalarında çalıştı. Ortacı, makineci ve pastalcı olarak çalıştı. İki senesini burada geçirdikten sonra firmalarının yakınındaki bağlama kursuna yazıldı. Orada çok iyi bağlama çalan birine rastladı. Bir gece onunla birlikte Avcılar sahilde bir bara gidip eğlenmeye karar verdiler. O barda ses düzeni henüz yeni kurulduğu için herkes kendi masasında çalıp söylüyordu. Kendi kendilerine mırıldanırken barın sahibi rica etti ve ses düzeniyle okumasını istedi. Orada bir iki türkü okuyunca çok beğenildi ve geceleri sahneye çıkması istendi.

Aslında sahne anlamında müzik hayatına başlaması tamamen bir tesadüftü. Bu dönem içerisinde sabahtan akşama kadar işyerinde,işten sonra da ailesinden gizli olarak sahne hayatına başladı. Çevresi çok başarılı olduğuna inanıyordu. İstanbul'un değişik semtlerinden teklifler gelmeye başlamıştı. Bu arada profesyonel anlamda müziğe merak sarmaya başlamış ve teklifleri değerlendirme kararı almıştı. Ama konfeksiyon hayatı devam ediyordu. İkisinin de bir arada gitmeyeceğini düşünerek ailesine gece sahne aldığını ve artık müzikle uğraşmak istediğini söyledi. Ailesinden de olumlu yanıt aldı.

Konfeksiyon hayatına son verip Bakırköy Prestij Bar'dan gelen teklifi doğrultusunda orada çalışmaya başladı. Prestij Bar’da sahne almaya başladıktan sonra, farklı birçok teklifler gelmeye başladı. Profesyonel bir müzik hayatı için nota ve solfej dersleri alarak kendisini bu anlamda geliştirmeye başladı. Aslında konservatuar okumak istiyordu, hatta sınavlarına da girdi, fakat başarılı olamadı. Yalnız bu işin okulunu okumanın şart olmadığını, insanın kendini bu anlamda geliştirmek için dışarıdan da özel eğitimler alabileceğini ve kendini hazırlayabileceğini düşünüyordu.

Bir iki yıl Bakırköy’de sahne aldıktan sonra Etiler Zorba Taverna haftanın bir günü türkü gecesi yapmasını istemişti. Pazar günleri orada çıkmaya başladı. Bir dönem sonra Taksim Mektup Bar’da çıkmaya başladı. Sahne yıllarına başladıktan sonra kendisinden iki yaş büyük olan ağabeği de gitar çalmaya başlayarak Berdan'a sahnede eşlik etmeye başladı. Nihayet profesyonel çalışması 2000 yılının kasım ayında piyasaya çıktı. Albümü Canan Prodüksiyon tarafından yapılmıştı. Ama gerek yapım hatası gerekse tanıtım hatası kitlelere onu ulaştıramamıştı. Bu albüm kendisi için iyi bir tecrübe oldu. 2000 yılından 2002 yılına kadar bu anlamda mücadele verdi ve sonunda istediği albümü yaptı.

Berdan Mardini'nin birlikte olduğu Yeliz Erçin'den Emre Dijvar (Karademir) Mardini (d.2010) adında bir oğlu vardır.

Berdan Mardini, 13 Ocak 2010 tarihinde Fatoş Mardini ile evlendi. Miran adında bir oğlu vardır. Ezmira (d.2014) adında bir kızı vardır. 29 Mart 2021 tarihinde eşinden anlaşmalı olarak boşandı.

Albümleri :
2002 - Aman Aman
2004 - Türküler
2004 - Sen Var Ya Sen
2005 - Senden Çocuğum Olsun
2006 - Annem Kızıyor
2008 - Hazır Mısın?
2011 - Çek Tetiği
2013 - Dur Bari
2016 - Kimim Ben

Filmleri ve Dizileri :
Yapımcı :
2014 - 2015 - Sızı (TV Dizisi)

Oyuncu :
2014 - 2015 - Sızı (Ferat) (TV Dizisi)
2014 - Kolpaçino 3. Devre (Kaçak Mahkûm)(Sinema Filmi)
2004 - Perçem (TV Dizisi)
2003 - Kurşun Yarası (Halil) (TV Dizisi)

Müzik :
2014 2015 - Sızı (TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Berdan Mardini için yapılan aramalar

Berdan Mardini, Berdan Mardini biyografi, Berdan Mardini hayatı, Berdan Mardini özgeçmişi, Berdan Mardini hakkında, Berdan Mardini doğum yeri, Berdan Mardini fotoğraf, Berdan Mardini video, Berdan Mardini resim, Berdan Mardini kimdir?, Berdan Mardini kaç yaşında?, Berdan Mardini nereli, Berdan Mardini memleketi , Berdan Mardini albümleri