FB TW PIN NWS
BioRank 8321

Ayşegül Sarıca

Doğum tarihi : ??.??.1935
Ayşegül Sarıca kaç yaşında : 89
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Piyanist
Ayşegül Sarıca doğum yeri : İstanbul

Ayşegül Sarıca Biyografisi

Ayşegül Sarıca, 1935 yılında İstanbul’da doğmuştur. Sarıcazadeler olarak da anılan Sarıca ailesi, Eğriboz Adası’ ndan göç ederek İstanbul’a moda’ya yerleşmiş olan asker kökenli bir ailedir. Anne tarafından Sadrazam Ahmet İzzet Paşa’nın, baba tarafından Yıldız Sarayı’nın doktoru Arif Paşa’nın torunudur. Annesinin adı Bedriye Sarıca’dır. II. Dünya Savaşı sırasında Almanya’dan İstanbul’a gelen bayan Gertrud Isaac ile 5 yaşında piyanoya başladı. Daha sonra ondaki yeteneği gördüklerinde İstanbul Belediye Konservatuvarı'nda piyano bölümüne başlattılar. İlk solo konserini Kadıköy Halkevi’nde 9 yaşında iken verdi.
İstanbul Belediye Konservatuvarı'nda Avusturya asıllı Türk piyanist Ferdi Ştatzer’in öğrencisi oldu. Mezun olduktan sonra 1951 yılında Paris'e giderek Paris Ulusal Konservatuvarı'nda Lucette Descaves ile piyano, Pierre Pasquier ile oda müziği çalıştı. Paris Ulusal Konservatuvarı'ndan 1953 yılında kurumun piyano bölümünden, 1954 yılında ise oda müziği bölümünden birincilikle mezun oldu. Aynı yıl, Marguerite Long’un Müzik Akademisine başladı, 1955 yılında Uluslararası Münih Piyano yarışmasında Jüri Özel Ödülü’nü aldı. 1959 yılında M. Long-Jacques Thibaud Uluslararası Yarışması'nda "Paris Kenti Ödülü'nü aldı.

Ayşegül Sarıca, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Sovyetler Birliği, Macaristan, Çekoslovakya, İsveç, Norveç, Finlandiya ve Avustralya gibi ülkelerde konserler verdi.

1968 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın solistliğini yapan Ayşegül Sarıca’ya 1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

1974 yılında Fransa Kültür Bakanlığı tarafından kendisine "Chevalier de I'Ordre des Arts et des Lettres" madalyası verildi. 2006 yılında, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından Müzik Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Kemancı Ayla Erduran ile ile çok eskiye dayanan bir dostluğu vardır ve birlikte yurtiçi ve yurtdışında pek çok konserler verdiler. Fırsat buldukça, yaz aylarında Ayşegül Sarıca, Ayla Erduran ve İdil Biret'le birlikte mavi tura çıkıyorlar.

Schubert ve Rahmaninof’un “Müzikli Dakikaları”nı bir kuyumcu işçiliğiyle çalmıştır. Cemal Reşit Rey’in “Kâtibim Çeşitlemeleri”nde, Robert Schumann’ın, Ludwig van Beethoven’ın, Wolfgang Amadeus Mozart’ın piyano konçertolarında; Ayla Erduran ile çaldığı Grieg, Debussy ve Franck’ın keman-piyano sonatlarını müthiş renklerle çalmıştır.

1991 ve 2000 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Master ve Sanatta Yeterlilik sınıflarında öğretim görevlisi olarak bulundu. Ayrıca, 1999 yılından beri, İstanbul Teknik Üniversitesi, Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nin (MIAM) yüksek lisans ve doktora programlarında piyano dersleri vermektedir.

Ayşegül Sarıca, 1955 yılında 20 yaşındayken sanat tarihçisi Nejat Diyarbekirli ile evlendi. Osman ve Zeynep adında iki çocuğu oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Ayşegül Sarıca için yapılan aramalar

Ayşegül Sarıca, Ayşegül Sarıca biyografi, Ayşegül Sarıca hayatı, Ayşegül Sarıca özgeçmişi, Ayşegül Sarıca hakkında, Ayşegül Sarıca doğum yeri, Ayşegül Sarıca fotoğraf, Ayşegül Sarıca video, Ayşegül Sarıca resim, Ayşegül Sarıca kimdir?, Ayşegül Sarıca kaç yaşında?, Ayşegül Sarıca nereli, Ayşegül Sarıca memleketi