FB TW PIN NWS
BioRank 7391

Ayşe Tüter

Doğum tarihi : 02.Ağustos.1962
Ayşe Tüter kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Yazar
Ayşe Tüter doğum yeri : İstanbul

Ayşe Tüter Biyografisi

Yemek Yazarı

Ayşe Tüter, 2 Ağustos 1962 tarihinde İstanbul'da Boğaziçi'nin Anadolu yakasında Beykoz ilçesine bağlı bir semt olan Çubuklu’da doğmuştur. İki erkek kardeşi vardır. Babası İstanbul, annesi ise Rumeli kökenlidir. 5 yaşındayken biber dolması yapmaya başladı. İlkokulda okumayı söktükten sonra gazetelerde ilk okuduğu köşeler yemek köşeleriymiş. Üsküdar Türk Kız Koleji'nde okuduktan sonra Cağaloğlu Meslek Okulu'nda yemek pişirme ve pasta eğitimi alarak diplomasını aldı. Ardından beş yıldızlı otel şeflerinden kurslarla eğitimini sürdürdü.

Küçük yaşlardan beri yemeğe olan merakını ve birikimlerini; ailesinin, eşinin ve arkadaşlarının yönlendirmesi ile 1996 yılında sofra dergisinin açtığı yemek yarışmasına katıldı. Yemek yarışmasında Kuru fasulyeden tatlı yaparak Türkiye birincisi oldu. Tunus’ta düzenlenen yemek festivalinde 10 kişi ile Türkiye’yi temsil etti. Bir çok ödül plaketi aldı. Yarışmalardan dereceler aldı. Çırağan Sarayı'nda yapılan bir yarışmada ikinci oldu, birçok ödül aldı. Televizyonda ilk kez canlı yayında yemek yapan kadın oldu. 1996 yılından bu yana Samanyolu TV, ATV, Kanal D, TV8, Türkmax, Kanal Türk, Cine 5 gibi birçok farklı kanalda yemek tariflerini paylaştı; Esra Ceyhan, Şebnem Kısaparmak, Ender Saraç, Cenk Eren gibi isimlerle çalıştı. 6 yıl boyunca Sabah Gazetesi'nde yemek köşesi yazdı. Pek çok gazete için özel yemek dergisi ekleri hazırladı. Vatan Gazetesi'nde yemek köşesi yayımlanmaya devam etmektedir.

Yemek kitapları hazırladı ve yayınladı. Banvit'in sponsorluğunda Lezzet Güneşi dergisini çıkardı. Keskinoğlu, Yonca Yağ, Tukaş, Reis, Filiz Makarna, Uyum Marketleri gibi firmalara danışmanlık yaptı.

Ayşe Tüter, 18 yaşındayken evlendi ve 2 oğlu vardır.

Ayşe Tüter, yemekler konusunda 8 kitap yazmıştır.

Yemek Kitapları :
2017 - Çay Saati
2014 - Ev Yemekleri / 593 Lezzetli Tarif
2007 - Ayşe Tüter`le Pratik Mutfak-Ramazan Bereketi "2 Kitap" 2006 - Ayşe Tüter'le Ramazan Yemekleri ve Tatlıları
2005 - AyşeTüter`le Mutfakta Dört Mevsim
2004 - Ayşe Tüter`le Pratik Mutfak Kolay Tarifler
2002 - Lezzet Ustası Ayşe Tüter`le Çay Keyfi
2002 - Ayşe Tüter`le Ramazan Bereketi
2001 - Mutfağımızdaki Bereket


Kaynak:Biyografi.info

Ayşe Tüter kitapları

Tüm Ayşe Tüter kitapları

Ayşe Tüter için yapılan aramalar

Ayşe Tüter, Ayşe Tüter biyografi, Ayşe Tüter hayatı, Ayşe Tüter özgeçmişi, Ayşe Tüter hakkında, Ayşe Tüter doğum yeri, Ayşe Tüter fotoğraf, Ayşe Tüter video, Ayşe Tüter resim, Ayşe Tüter kimdir?, Ayşe Tüter kaç yaşında?, Ayşe Tüter nereli, Ayşe Tüter memleketi