FB TW PIN NWS
BioRank 2362

Cenk Eren

Doğum tarihi : ??.??.1966
Cenk Eren kaç yaşında : 58
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Şarkıcı
Cenk Eren doğum yeri : Ankara

Cenk Eren Biyografisi

Esas adı Yüksel Venedik olan Cenk Eren, 1966 yılında Ankara'da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerini Ankara'da tamamladı. Liseden mezun olduktan sonra Kültür Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu’nda 1 sene dansçı olarak görev aldı. Sahne hayatına başlamadan önce en yakın arkadaşı Murathan Mungan kendisine Cenk Eren adını koyar.
Müzik hayatına ilk kez yine Ankara'da çeşitli gece klüplerinde sahne alarak başladı. 1985 yılında "Ankara Radyosu Çok sesli Gençlik Korosu"nda korist olarak görev almaya başladı. Sahne çalışmaları ağır basınca Ankara Radyosu'ndan istifa edip, gece kulübü çalışmalarına devam etti.

1986-1988 yılları arasında İzmir Narlıdere'de İstihkam Okulunda başladığı askerlik görevini Alanya’da yaparak bitirdi.

1990 senesinde Alanya'ya gitti ve 3 sene boyunca Alanya'da yaşadı ve sahne çalışmalarına burada devam etti. 1993 senesinde İstanbul'a geldi. 1995 yılında ilk albüm "Ve Cenk Eren" piyasaya çıktı. Aynı dönemde İstanbul'da gece klüplerinde sahne almaya başladı.

2000 yılında Star TV'de öğleden sonra kuşağında "Yıldız Savaşları" isimli TV programını gerçekleştirdi. 2002 yılında Nükhet Duru ile "Muhteşem İkili" projesine başladı. İstanbul Günay Restaurantta başlayan bu projeyi çeşitli organizasyonlarda ve Show TV'de bir TV programında devam ettiler.

Türkiye’nin belli başlı bütün büyük müzikhollerinde çalıştı. 7 albüm yaptı.

İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce 25 Ocak 2013 tarihinde yapılan operasyonda gözaltına alınan Çağatay Ulusoy, DJ Nuri Kösem ile Gizem Karaca, Cemal Hünal, Yusuf Akgün, Ergun Taş ve Selin Boronkay'in de olduğu ünlü isimlerin bulunduğu 35 kişi arasında Cenk Eren da vardır. 28 Ocak 2013 te adliyeye sevk edildikten sonra serbest bırakılmıştır.

2013 yılında ünlü isimler hakkında uyuşturucu ticareti yapmak suçundan dava açıldı. 5 yıl süren mahkeme sonunda İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşması 16 Mayıs 2018 tarihinde sonuçlandı ve Mahkeme Çağatay Ulusoy, Gizem Karaca, DJ Nuri Kösem ile Selin Boronkay “uyuşturucu madde ticareti yapmak” suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi. Mahkeme Cenk Eren’e de, “uyuşturucu madde ticareti yapmak” suçundan 5 yıl hapis cezası verdi. Ele geçirilen maddenin kokain olduğunu belirten mahkeme cezada artırım uygulayarak, 7 yıl 6 aya çıkardı. Cezada “iyi hal” indirimi de uygulayan mahkeme Cenk Eren’e 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Yargıtay’ın verilen cezaları onaması halinde ünlü isimler cezaevine girecek.

15 Mayıs 2019 tarihinde İstinaf Mahkemesi, Çağatay Ulusoy, Gizem Karaca, Selin Boronkay, Orçun Benli ve Cenk Eren'in de aralarında bulunduğu 13 sanık hakkında 'uyuşturucu madde kullanma' suçundan 10'ar ay hapis cezası verdi. Daire, bu cezaları erteledi.

Albümleri :
1995 - Ve Cenk Eren
2000 - Gözlerin
2003 - Kader Çıkmazı
2004 - Nükhet Duru & Cenk Eren Muhteşem İkili
2006 - Kiraz Mevsimi
2009 - Dönüm Noktam
2012 - Kasetimi al
2014 - Az Zehir Az Da Bal
2015 - Repertuvar - Tanju Okan Şarkıları
2016 - Cenk Eren - Repertuvar / Ferdi Özbeğen Şarkıları
2017 - Cenk Eren - Kiraz Mevsimi
2019 - Repertuvar Selda Bağcan Şarkıları


Kaynak:Biyografi.info

Cenk Eren için yapılan aramalar

Cenk Eren, Cenk Eren biyografi, Cenk Eren hayatı, Cenk Eren özgeçmişi, Cenk Eren hakkında, Cenk Eren doğum yeri, Cenk Eren fotoğraf, Cenk Eren video, Cenk Eren resim, Cenk Eren kimdir?, Cenk Eren kaç yaşında?, Cenk Eren nereli, Cenk Eren memleketi , Cenk Eren albümleri