FB TW PIN NWS
BioRank 5351

Atıl Kutoğlu

Doğum tarihi : ??.??.1968
Atıl Kutoğlu kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Atıl Kutoğlu doğum yeri : İstanbul

Atıl Kutoğlu Biyografisi

Atıl Kutoğlu, dünyaca ünlü Türk modacı.

1968 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İstanbul Alman Lisesi'ni bitirdikten sonra işletme eğitimi almak için Viyana'ya gitti. Lise eğitimi sırasında Vakko ve Beymen gibi büyük tekstil firmaları için tasarımlar yapmaktaydı.

1991 yılında Viyana Üniversitesi'ndeki işletme eğitimini tamamladı ve Viyana Belediye Başkanı Dr. Helmut Zilk'in yardımı ile ilk koleksiyonunu sergiledi. 1993 yılında Münih Moda Haftası'nda en iyi genç tasarımcı ödülünü kazandı. 1994 yılında DIVA-Woolmark tarafından verilen, Avusturya'nın en iyi moda tasarımcısı ödülünü aldı.

1995 yılı içerisinde Düsseldorf, Milan ve New York'ta gerçekleştirdiği defilelerle özellikle Amerikan basınında adından övgüyle sözettirmeyi başardı. 1996 yılında, Salzburg'da yapılan tekstil sempozyumunda, moda dünyası için çok değerli bir ödül olan Salzburg Ödülü'nü kazandı.

1999 yılında dönemin başbakanı Mesut Yılmaz'ın eşi Berna Yılmaz tarafından, Osmanlı İmparatorluğu'nun 700. yılı kutlamaları için Osmanlı Koleksiyonu'nu sergilemek üzere davet edildi.

2000 yılında Gustav Klimt retrospektifinde, "Klimt and the Woman" isimli sergide, 27 tasarımı Gustav Klimt eserleri ile beraber sergilenmeye değer görüldü. Bu sergide büyük ressam Gustav Klimt ve Atıl Kutoğlu'nun çalışmaları arasındaki paralleliğe dikkat çekildi.

Atıl Kutoğlu Sakıp Sabancı Müzesi'ne özel olarak, şal, eşarp, kravat ve tişörtlerden oluşan bir aksesuar koleksiyonu tasarladı. 2004 yılında Viyana'daki Hofburg Sarayı'nda, Avusturya Dışişleri Bakanı Dr. Ursula Plassnik önderliğinde bir moda gösterisi organize etti. Bu gösteride Kutoğlu'nun en son iki tasarımı 27 model tarafından sergilendi.

2005 yılında, pek çok önemli ismi geride bırakarak, Avusturya'nın en önemli 1000 kişisi sıralamasında 238. sırada gösterildi. Bu sıralamada Atıl Kutoğlu dünya çapında bir modacı olarak lanse edildi.

Atıl Kutoğlu, son 4 sezondur New York Moda Haftası'nda tasarımlarını sergilemektedir. Koleksiyonları bütün dünya tarafından ilgi ile izlenmektedir.Kaynak:Biyografi.info

Atıl Kutoğlu için yapılan aramalar

Atıl Kutoğlu, Atıl Kutoğlu biyografi, Atıl Kutoğlu hayatı, Atıl Kutoğlu özgeçmişi, Atıl Kutoğlu hakkında, Atıl Kutoğlu doğum yeri, Atıl Kutoğlu fotoğraf, Atıl Kutoğlu video, Atıl Kutoğlu resim, Atıl Kutoğlu kimdir?, Atıl Kutoğlu kaç yaşında?, Atıl Kutoğlu nereli, Atıl Kutoğlu memleketi