FB TW PIN NWS
BioRank 3637

Arman Ratip

Doğum tarihi : ??.??.1942
Arman Ratip kaç yaşında : 82
Kilo & Boy :
Burcu :
Arman Ratip doğum yeri : Lefkoşa, Kıbrıs

Arman Ratip Biyografisi

Kıbrıslı Müzisyen,  Besteci,  Piyanist,  Gazeteci

Arman Ratip, 1942 yılında Kıbrıs, Lefkoşa'da doğmuştur. Annesi müzisyen Jale Derviş'tir. Beş yaşında annesi Jale Derviş ile piyanoya derslerine başlayan Arman Ratip, yedi yaşında besteler yapmaya başlamıştır. Ablası Sümer ile birlikte, müzik dolu bir evde büyüdü. Arman Ratip, 1954 yılında girdiği Lefkoşa İngiliz Okulundan 1960 yılında mezun oldu. Arman Ratip, lise eğitiminin ardından İngiltere’de yaşayan babası Mehmet Ratip Şevket Bey’in yanına İngiltere'ye gitti ve Londra'da eğitimini sürdürdü, profesyonel olarak müziğe burada başladı. 1966-1969 yılları arasında  London School of Journalism'de gazetecilik eğitimi gördü, buradan mezun oldu.

Arman Ratip, farklı dönemlerde gazeteci olarak Bozkurt, Halkın Sesi ve Zaman  gazetelerinde Londra muhabirliği yaptı.

İngiltere'de konserler veren Arman Ratip, ilk büyük konserini British Council merkezinde verdi. İngiltere’de ard arda verdiği konserler ve EMI şirketinde kendi bestelerinden oluşan 2 albüm çıkaran Arman Ratip, tam bir bohem hayatı yaşar. Bu ülkede verdiği konserlerle meşhur olan Arman Ratip, sadece kendi eserlerini seslendiriyor.

Arman Ratip, EMI  şirketinden bestelerinden oluşan iki albüm çıkardı. Bunların ikincisi 1973 yılında çıkardığı, Spy From Istanbul  plağıdır. Bu LP hakkında makale yayımlayan London Evening Standard, albümü ve Ratip'in müzikal çalışmalarını olumlu değerlendirdi. 1979 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne döndüğünde Kuzey Kıbrıs Ajansı’nda bildirmen olarak çalıştı.

Arman Ratip, 1979’da Pan Basın Ajansı’nı kurarak Haziran 198O’de PanNews Report adlı İngilizce ve bir de Türkçe haber bülteni yayımladı. 1981 yılında PAN  dergisini kurdu.

Arman Ratip, ilk uzun çalar plağını 1970 yılında İngiltere’de yaptı. İngiltere’de piyasaya sunulan Columbia-EMI plak firması etiketiyle “Arman Ratip Trio-Introducing The Arman Ratip Trio” adlı bu ilk LP’sinde sanatçıya Doruk Onatkut Orkestrası, İlhan Feyman Orkestrası, Süheyl Denizci ve Yavuz Özışık orkestralarının bas gitaristi olan Uğurtan Günal, Piano Pasha lakabı ile Amerika’da ün yapmış olan Erdoğan Çaplı’nın kardeşi davulcu Ünal Çaplı eşlik etti.

Nota okumayı ve yazmayı bilmeyen Arman Ratip, buna karşın çoğu  New Age müziğin bir türü olan uzay müziği türünde olmak üzere altmıştan fazla piyano bestesi vardır. Bunların arasında iki piyano konçertosu da bulunur.  Avangart caz  düzenlemeleri de bulunur.  Eserlerini doğaçlamalı olarak icra eder.

Arman Ratip, Avant-Garde ve Doğaçlama Müziği, Avant- Garde Caz ve Türk Cazı eserleriyle Londra, Viyana, Salzburg, Bükreş, Ankara Uluslararası Müzik Festivali, İstanbul, Marlborough International Music Festival, Bursa, Berlin, İslamabad, Kuzey Kıbrıs Uluslararası Müzik Festivali ve İbiza’da verdiği konserlerden sonra bu tür müziğin öncüleri arasında gösterilen sanatçı virtüöz bir piyanist-besteci olarak tanınmaktadır.

1983 yılında eşi Şeniz Hanım’la evlenen Arman Ratip, müzikten hiç kopmamış. Oğlu Mehmet Ratip de müziğin içinde büyümesine rağmen, müzik değil, politika eğitimi almayı tercih etmiş.

Misyonunu “kendi eserlerimi tanıtmak” olarak tanımlayan Arman Ratip, uzay müziği ve 21. asrın müziği olarak kabul edilen new music kategorisinde 2 piyano konçertosu ve 60’dan fazla piyano eseri yaratmış. Avant-garde türü müzik olarak tanımlanan bu müziğin yanında, avant-garde caz ve Türk cazı, Türk folk müziği düzenlemeleri ve romantik müzik kategorilerinde çalışmalarını sürdüren Arman Ratip, müzik eleştirmenleri tarafından zamanımızın en büyüleyici ve olağanüstü virtüözlerinden biri olarak tanımlanıyor.

Avant-garde ve caz gibi zor müzik türleriyle uğraşan Arman Ratip, 2001 yılında bir grup müzisyenle birlikte Arman Ratip Jazz Quartet’i kurdu. Jazz’ın toplum içinde yaygınlaşması için verilen konserler büyük ilgi gördü.

Albümleri:
1970 - Arman Ratip Trio-Introducing The Arman Ratip Trio (Columbia-EMI plak) (LP)
1973 - Spy From Istanbul  (LP)
- Arman Ratip – Love Melodies I (Aşk Melodileri I)
2009 - Arman Ratip – Love Melodies II (Aşk Melodileri II)
- A piano Recital of Space Music
- A Piano Recital of Space Music II
2020 - Turkish Folk Music Arrangements

Kaynak:Biyografi.info

Arman Ratip videoları

Tüm Arman Ratip videoları

Arman Ratip için yapılan aramalar

Arman Ratip, Arman Ratip biyografi, Arman Ratip hayatı, Arman Ratip özgeçmişi, Arman Ratip hakkında, Arman Ratip doğum yeri, Arman Ratip fotoğraf, Arman Ratip video, Arman Ratip resim, Arman Ratip kimdir?, Arman Ratip kaç yaşında?, Arman Ratip nereli, Arman Ratip memleketi