FB TW PIN NWS
BioRank 1252

Doruk Onatkut

Doğum tarihi : ??.??.1940 Ölüm tarihi : 31.Temmuz.2013
Doruk Onatkut kaç yaşında öldü : 73
Kilo & Boy :
Burcu :
Doruk Onatkut doğum yeri : Ankara
Ölüm yeri : Marmaris, Muğla

Doruk Onatkut Biyografisi

Doruk Onatkut, 1940 yılında Ankara’da doğmuştur.

Doruk Onatkut, 25 yaşında iken profesyonel müzik yaşamına 1965 yılında başladı. Piyano, org, basgitar, trompet ve gitar çalan sanatçı, bir süre Faruk Akel'in orkestrasında piyano çaldıktan sonra 1965 yılında Doruk Onatkut'un lakabı 'Kentet Dogo' adında kurduğu kendi orkestrası ile Türkiye’nin dört bir yanında müzik yaptı, sahnelerde ve plak kayıtlarında yer almıştı.

Daha sonra “Doruk Onatkut Orkestrası” adını da kullanan Doruk Onatkut ve arkadaşları en büyük sükseyi, 1965 yılında Onatkut’un ça-ça ritminde düzenlediği Kara Tren’le yapmıştı. 1965 yılında şarkıcı Alpay Nazikioğlu 45’lik plakda seslendirmişti. Bu önemli orkestra, 1964 yılında Tülay German’ın Burçak Tarlası performansında arkada çalan ekiptir aynı zamanda, aranjesini Doruk Onatkut, Şerif Yüzbaşıoğlu ile birlikte yapmıştır.

Doruk Onatkut, Erol Büyükburç, Tanju Okan, Arif Sağ, Ajda Pekkan, Alpay Nazikioğlu, Zafer Dilek ve Tülay German gibi önemli isimlerle çalışmıştır.

Doruk Onatkut, 1972 yılından itibaren tonmaister olarak piyasada kalmış, daha sonra eşi Nilgün Onatkut ile sahne çalışmaları yapmıştır. 1986 yılında kendi stüdyosunu ve Doruk Onatkut Yapım firmasını kurdu.

1982 yılında Yeşil Giresunlu ile birlikte, Nilgün Onatkut, Atakan Ünüvar, Mehmet Horoz, Şebgün Tansel’den oluşan “Beş Yıl Önce On Yıl Sonra” adlı grubu kurdu.

Uzun yıllar İstanbul Gelişim Orkestrası’nın stüdyosunda tonmaysterlik de yapan Doruk Onatkut son zamanlarda Marmaris’teki bir gece kulübünde müzik yapmaktaydı. Doruk Onatkut “Beş Yıl Önce On Yıl Sonra” topluluğunun solistlerinden Nilgün Onatkut’un eşi ve ülkemizi Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil eden Yüksek Sadakat topluluğunun elemanlarından Uğur Onatkut’un da babasıdır.

Doruk Onatkut, 10 Ekim 1968 tarihinde Nilgün Onatkut ile evlendi. Uğur Onatkut ve Nazlı Onatkut adlarında iki çocuğu vardır.

Uzun süredeir böbrek yetmezliği rahatsızlığı çeken Doruk Onatkut, 2002 yılından itibaren de diyalize girmete idi. 2013 yılında kalp yetmezliği sorunu ile 27 Temmuz 2013 tarihinde kalp ameliyatı oldu.

Doruk Onatkut, Muğla’da Marmaris’te açık kalp ameliyatı olduktan sonra yoğun bakımda iken 31 Temmuz 2013 tarihinde 73 yaşında ölmüştür. Cenazesi İstanbul, Karaca Ahmet Mezarlığı'na defnedildi.

Kaynak:Biyografi.info

Doruk Onatkut için yapılan aramalar

Doruk Onatkut, Doruk Onatkut biyografi, Doruk Onatkut hayatı, Doruk Onatkut özgeçmişi, Doruk Onatkut hakkında, Doruk Onatkut doğum yeri, Doruk Onatkut fotoğraf, Doruk Onatkut video, Doruk Onatkut resim, Doruk Onatkut kimdir?, Doruk Onatkut kaç yaşında?, Doruk Onatkut nereli, Doruk Onatkut memleketi