FB TW PIN NWS
BioRank 2595

Anne Boleyn

Doğum tarihi : ??.??.1501 Ölüm tarihi : 19.Mayıs.1536
Anne Boleyn kaç yaşında öldü : 35
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Anne Boleyn doğum yeri : İngiltere
Ölüm yeri : London Borough of Tower Hamlets, İngiltere

Anne Boleyn Biyografisi

İngiltere kralı VIII. Henry'nin ikinci karısı ve I. Elizabeth'in annesidir.

Anne Boleyn, 1501-1507 yılları arasında Sir Thomas Boleyn ile Elizabeth Howard'ın kızı olarak doğmuştur. Mary Boleyn adında ablası ve George Boleyn adında abisi vardı. Babası Thomas Boleyn birçok dil bilen saygın bir diplomattı ve kral VIII. Henry'nin en sevdiği saraylılardan biriydi. 1521 yılına kadar Hollanda ve Fransa’da babası dolayısı ile kaldı. Babasının Paris Büyükelçiliği sırasında ablası Mary Boleyn ile Fransa Sarayı’nda bulunma şansı buldu ve Fransızca, müzik, dans gibi dersler aldı. Fransa'da önce Kraliçe Mary'nin, daha sonra da Kraliçe Claude'nin nedimesi oldu. Kraliçe Claude'nin hizmetindeyken Fransızcasını geliştirdi ve moda ile din felsefesine merak saldı.

Kumar oynamaktan, şarap içmekten ve dedikodudan hoşlanan Anne Boleyn, 1521 yılında İngiltere’ye döndü. 1515 yılında Dük Henry Percy ile evlendi, ancak Dük Henry Percy zaten başkası ile nişanlı olduğundan evliliği iptal edildi. Bu sırada ablası Mary Boleyn, William Carey ile evliydi ve kral VIII. Henry'nin metresiydi. Bu sürede sarayda kalan Anne, eğitim görmesi için yurtdışına gönderildi. Ablasının kral VIII. Henry’den ikinci hamileliği sırasında Anne Boleyn İngiltere’ye geri döndü. Sarayda VIII. Henry ile karşılaşan Anne kısa sürede kendisini beğendirdi.

VIII. Henry bu sırada Aragonlu Catherine’den boşanmasına izin vermesi için Papa VII. Clemens’den izin istedi. Ancak izin verilmedi.

1 Eylül 1532 tarihinde İngiltere tarihinde Pembroke Markizi oldu. Kral VIII. Henry'nin ilk eşi Catherine’den boşanmasından sonra 28 Mayıs 1533 tarihinde Kral VIII. Henry ile evlendi. Anne 1 Haziran 1533 tarihinde taç giyerek Kraliçe oldu.

Anne Boleyn, 1533 yılında İngiltere kralı VIII. Henry ile evlendi. I. Elizabeth (d.1533) adında bir kızı oldu.

Roma kilisesi, kral VIII. Henry'nin ilk eşi Catherine’den boşanmasını ve Anne Boleyn ile evlenmesini kabul etmediğinden evliliğinin geçersiz olduğuna karar verdi. Böylece İngiltere ve Roma arasındaki bağlar koptu ve İngiltere Kilisesi Kralın kontrolü altına girdi.

1536 yılında Kral onu kardeşi Rochford Vikontu George Boleyn'in de aralarında bulunduğu 5 kişiyle zina, vatan hainliği ve ensest ilişki suçlarını işleme gerekçesiyle Londra Kulesi'nde kafasını kestirerek idam ettirmiştir.

Anne Boleyn, 19 Mayıs 1536 tarihinde London Borough of Tower Hamlets, İngiltere’de başı kesilerek idam edilmiştir.

1 Nisan 2007 ve 10 Haziran 2010 tarihleri arasında yayınlanan İngiltere ve Kanada ortak yapımı “The Tudors” adlı dizide VIII. Henry’yi Jonathan Rhys Meyers canlandırırken, Anne Boleyn rolünü Natalie Dormer oynamıştır.

2008 yılında yapılan “Boleyn Kızı” filminde Natalie Portman, Anne Boleyn rolünü oynarken; Scarlett Johansson ablası Mary Boleyn, Eric Bana VIII. Henry rollerini oynadı. Diğer rollerde ise Jim Sturgess, Mark Rylance, Kristin Scott Thomas, Eddie Redmayne, Benedict Cumberbatch, Andrew Garfield gibi oyuncular rol aldı.

Kaynak:Biyografi.info

Anne Boleyn için yapılan aramalar

Anne Boleyn, Anne Boleyn biyografi, Anne Boleyn hayatı, Anne Boleyn özgeçmişi, Anne Boleyn hakkında, Anne Boleyn doğum yeri, Anne Boleyn fotoğraf, Anne Boleyn video, Anne Boleyn resim, Anne Boleyn kimdir?, Anne Boleyn kaç yaşında?, Anne Boleyn nereli, Anne Boleyn memleketi