FB TW PIN NWS
BioRank 7051

VIII. Henry

Doğum tarihi : 28.Haziran.1491 Ölüm tarihi : 28.Ocak.1547
VIII. Henry kaç yaşında öldü : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
VIII. Henry doğum yeri : Palace of Placentia, Greenwich, İngiltere
Ölüm yeri : Whitehall Sarayı, Londra, İngiltere

VIII. Henry Biyografisi

21 Nisan 1509 – 28 Ocak 1547 tarihleri arasında İngiltere kralı olarak hüküm sürmüştür. Altı kez evlenmesi ve İngiltere'yi Roma Katolik Kilisesi'nden ayırarak tamamen İngilizleştirip, Anglikan Kilisesini kurması ile meşhurdur.

VIII. Henry, 28 Haziran 1491 tarihinde Palace of Placentia, Greenwich, İngiltere’de ailesinin ikinci oğlu olarak doğmuştur. Asıl adı Henry Tudor’dur. Mary Tudor, Arthur Tudor ve Margaret Tudor adında kardeşleri vardı. Babası VII.Henry, Manchester ve York hanedanları arasında 1455-1485 yılları arasındaki 30 yıl süren güller savaşını bitirmiş ve Kral III. Richard'ı öldürüp İngiltere Kralı olmuş, Tudor hanedanını kurmuştur.

Babası İngiltere kralı VII. Henry 1509 yılında ölünce, abisi Arthur daha önce 1502 yılında öldüğünden sıradaki velihat olan VIII. Henry 22 Nisan 1509 tarihinde 18 yaşında iken başa geçerek tahta oturdu. Birkaç ay sonra ise ölen ağabeyinin karısı Aragonlu Catherine ile evlendi.

VIII. Henry, Aragonlu Catherine ile evli iken Bessie Blount ile olan gayrimeşru ilişkisinden Henry Fitzroy adında bir oğlu doğdu. Henry'nin ikinci metresi Mary Boleyn'den Catherine Carey ve Henry Carey adlı iki çocuğu oldu. Daha sonra Anne Boleyn ile evli iken Mary Boleyn ve Anne Boleyn'nın kuzeni Madge Shelton ve kızkardeşi Margaret Shelton ile de bir ilişkisi olmuştur.

VIII. Henry, Aragonlu Catherine ile evliliğinde 6 çocuğu oldu ama sadece bir kız olan Mary Tudor sağ kalmayı başarabildi. Erkek çocuğu olmaması ve Anne Boleyn'e olan aşkının da etkisiyle eşinden boşanmak istedi. Yaklaşık altı yıl boyunca boşanmak için uğraşan Henry, İngiliz Reformu ile Anglikanizm kilisesini kurdu ve ilk evliliğinin geçersiz olduğunu ilan etti. Bu arada 1517 yılından beri onun danışmalığını yapan yazar ve siyasetçi Thomas More’ı 1933 yılında Kralın Anne Boleyn ile evliliğini red etiği için ve Protestanlığı eleştirmesi sebebi ile 1535 yılında idam ettirdi.

1533 yılında Anne Boleyn ile evlendi. I. Elizabeth (d.1533) adında bir kızı oldu. 1536 yılında Kral onu kardeşi Rochford Vikontu George Boleyn'in de aralarında bulunduğu 5 kişiyle zina, vatan hainliği ve ensest ilişki suçlarını işleme gerekçesiyle Londra Kulesi'nde kafasını kestirerek idam ettirmiştir.

Bu idamdan 10 gün sonra 30 Mayıs 1536 tarihinde Jane Seymour ile evlendi. 12 Ekim 1537 tarihinde Prens Edward doğdu. Jane doğumdan oniki gün sonra doğumdan kaynaklanan sorunlar nedeni ile 24 Ekim'de öldü.

1537 yılında Jane Seymour'un ölümünden dört yıl sonra 1540 yılında Henry Clevesli Anne ile evlendi ve sadece altı ay evli kaldıktan sonra boşandı. Henry aynı yıl Anne Boleyn'in kuzeni Catherine Howard ile evlendi. Kendisinden otuz yaş küçük olan Catherine Howard ile iki yıl evli kaldıktan sonra, Thomas Culpeper ve Francis Dereham ile zina yapma nedeniyle Catherine Howard'i tutukladı ve yargılamadan idam etti.

1543 yılında Catherine Parr ile evlendi. 1547 yılında kral kendisi öldü.

VIII. Henry, 28 Ocak 1547 tarihinde Whitehall Sarayı, Londra, İngiltere’de 56 yaşında ölmüştür.

Eşleri :
1. eşi : 1509 yılında Kral II. Ferdinand ve Kraliçe Isabella'nın kızı Aragonlu Catherine ile evlendi. I. Mary (Mary Tudor] (d. 1516), ve Henry, Duke of Cornwall (d. 1515) adında çocukları oldu. 1533 yılında boşandı.
2. eşi : 1533 yılında Anne Boleyn ile evlendi. I. Elizabeth (d.1533) adında bir kızı oldu. 1536 yılında Kral onu zina yapma gerekçesiyle Londra Kulesi'nde kafasını kestirerek idam ettirmiştir.
3. eşi : 30 Mayıs 1536 tarihinde Jane Seymour ile evlendi. VI. Edward (d.1537) adında bir oğlu oldu. Jane Seymour 1537 yılında çocuğunun doğumundan sonra ölmüştür.
4. eşi : 1540 yılında Clevesli Anne ile evlendi. Ancak Kral ondan hoşlanmayarak evliliği 6 ay sonra iptal ettirdi.
5. eşi : 1540 yılında Catherine Howard ile evlendi. Hakkında ihanet dedikoduları çıkınca yargılandı ve 1541 yılında idam edildi.
6. eşi : 12 Temmuz 1543 tarihinde Catherine Parr ile evlendi. 1547 yılında kral kendisi öldü.

1519 yılında metresi Elizabeth Blount’dan olma Henry FitzRoy adında bir oğlu oldu. Bu oğlu da 1536 yılında öldü. Henry'nin ikinci metresi Mary Boleyn'den Catherine Carey ve Henry Carey adlı iki çocuğu oldu. VIII. Henry, Anne Boleyn ile evliliği sırasında Mary Boleyn ve Anne Boleyn'nın kuzeni Madge Shelton ve kızkardeşi Margaret Shelton ile de bir ilişkisi olmuştur.

VIII. Henry’nin iktidarı boyunca İngiliz tarihçilere göre 72 bin kişi idam edilmiştir.

1509 yılında kral olan VIII. Henry, İngiltere’yi 1512 yılında Fransa’ya karşı İspanya’nın yanında savaşa soktu, ancak bir başarı kazanamadı. İngiltere politikası 1525’ten sonra ise aşırı güçlenen İspanya’ya karşı Fransa’yla birlikte hareket etti. VIII. Henry, 1542’deki Fransa -İspanya savaşında tekrar taraf değiştirerek İspanya’nın yanında yer aldı. Kral, İngiltere Kilisesi’nin Roma karşısında bağımsızlık kazanmasından sonra, hayatının kalan kısmını yeni kilisenin dini inançlarını belirlemekle geçirdi. VIII. Henry’nin 28 Ocak 1547’deki ölümünden sonra, tek oğlu VI. Edward tahta çıktı, ancak Edward çok yaşamadı. 1533’te öldü. Yerine, Henry’nin kız doğurduğu için annesini boşadığı Aragonlu Catherine’den olan kızı Mary Tudor geçti.

Kanlı Mary diye anılan Mary Tudor’un ölümünden sonra ise tahta VIII. Henry’nin üçüncü evliliğini yapabilmek için annesini öldürttüğü I. Elizabeth geçti. Annesi öldürülmeden önce bir gün kızının tahta geçeceğini haykırmıştı. VIII. Henry’nin tahta hiçbir zaman varis olarak düşünmediği kızı I. Elizabeth, İngiltere tahtına geçtikten sonra başarılı icraatıyla İngiltere’yi süper güç konumuna yükseltti.


Ressam Hans Holbein'in 1540 yılında yaptığı VIII. Henry tablosu.Kaynak:Biyografi.info

VIII. Henry için yapılan aramalar

VIII. Henry, VIII. Henry biyografi, VIII. Henry hayatı, VIII. Henry özgeçmişi, VIII. Henry hakkında, VIII. Henry doğum yeri, VIII. Henry fotoğraf, VIII. Henry video, VIII. Henry resim, VIII. Henry kimdir?, VIII. Henry kaç yaşında?, VIII. Henry nereli, VIII. Henry memleketi