FB TW PIN NWS
BioRank 4769

Ali Sabancı

Doğum tarihi : 05.Mayıs.1969
Ali Sabancı kaç yaşında : 55
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : İş adamı
Ali Sabancı doğum yeri : Adana

Ali Sabancı Biyografisi

Ali İsmail Sabancı, 5 Mayıs 1969 tarihinde Adana’da “Hayırlı Zerrin” ve Şevket Sabancı'nın üçüncü çocuğu olarak doğmuştur. Emine Sabancı Kamışlı, Sadıka Sabancı adlarında ablaları vardır. İş adamı Sakıp Sabancı'nın yeğenidir. 10 yaşına kadar Adana’da yaşamıştır. İlkokulu Adana’da, ortaokulu Almanya’da, liseyi İngiltere’de, üniversiteyi de Amerika’da okudu.
1987 ile 1991 yılları arasında ABD'de Massachusetts eyaleti Medford şehrinde bulunan Tufts Üniversitesi'nde ekonomi ve siyasal bilgiler alanında lisans eğitimini tamamladı. 1993 yılında başladığı New York'taki Columbia Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nden Uluslararası Finans dalından yüksek Lisans Derecesini 1995 yılında almıştır.

1991 ile 1997 yıları arasında Morgan Stanley & Co. Incorporated şirketinde finansal analizci olarak 2 yıl çalıştı. Türkiye'ye döndüğünde, aile şirketi olan Akbank’da Bahçekapı Şubesi'nde veznadar olarak çalıştı. 1997 ile 2001 yılları arasında Sabancı Holding Projelerinden Sorumlu Yönetici pozisyonunda sonra da 2001 ile 2004 yılları arasında ise Strateji ve İş Geliştirmeden Sorumlu İcracı Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 10 Nisan 2004 tarihinde vefat eden Sakıp Sabancı’nın ölümünden önce Mart 2004 tarihinde aile şirketinden ayrıldı ve babası ve ablası ile beraber kurdukları Esas Holding'e geçti.

2004 yılı Mart ayından beri Esas Holding A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. “Esas” Emine, Sadıka, Ali Sabancı’nın baş harfleri.

TOBB bünyesinde Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve aynı zamanda İSO ve TAİK üyesidir. Galatasaray spor kulübü üyesidir.

2005 Ocak ayında Esas Holding tarafından satın alınan Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Esas Holding’in ortak olduğu İzair ve Air Berlin’de Yönetim Kurulu Üyesi ve AFM Sinemaları Yönetim Kurulu Başkanı da olan Ali Sabancı, aynı zamanda TÜSİAD, TYD ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı olarak iş dünyasındaki faaliyetlerini sürdürüyor.

Ali Sabancı, 1995 yılında Üniversite yıllarından tanıdığı, iş adamı Aydın Doğan’ın kızı Vuslat Doğan Sabancı (d.1971) ile evlidir. “Kaan Ali“(d.2003) ve “Şevket Emrecan” (d.2001) adında iki oğlu vardır.

Babası Şevket Sabancı, 1 Ocak 2020 tarihinde Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini oğlu Ali Sabancı'ya devretti.

Kaynak:Biyografi.info

Ali Sabancı kitapları

  • Eğitbilime Giriş Eğitbilime Giriş

    Yarın tarihi : 2015-03-25


    Yayınevi : ÜTOPYA YAYINEVİ


    Eğitim » Kuramsal Kitaplar

Tüm Ali Sabancı kitapları

Ali Sabancı için yapılan aramalar

Ali Sabancı, Ali Sabancı biyografi, Ali Sabancı hayatı, Ali Sabancı özgeçmişi, Ali Sabancı hakkında, Ali Sabancı doğum yeri, Ali Sabancı fotoğraf, Ali Sabancı video, Ali Sabancı resim, Ali Sabancı kimdir?, Ali Sabancı kaç yaşında?, Ali Sabancı nereli, Ali Sabancı memleketi